خانه / دسته‌بندی نشده / اختراع راکتور خورشیدی ذخیره طولانی انرژی برای نخستین بار در دنیا توسط یک نخبه در قزوین

اختراع راکتور خورشیدی ذخیره طولانی انرژی برای نخستین بار در دنیا توسط یک نخبه در قزوینبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ایران به خاطر داشتن حدود 300 تا 325 روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی در جهان به شمار می رود.
با استفاده از انرژی خورشیدی می توان برای تولید آب گرم نوشیدنی،آب گرم بهداشتی در منازل و اماکن عمومی خصوصا در مکان هایی که مشکل سوخت رسانی وجود دارد، استفاده کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: محدودیت منابع نفتی و فسیلی از یک سو و افزایش مصرف انرژی از سوی دیگر خود دلیل مهمی است تا از ظرفیت انرژی های نو و تجدید پذیر که به طور مناسبی در کشور و استان وجود دارد استفاده بهینه کنیم.
یوسف گرجی با اشاره به عضویت ایران در بسیاری از پروتکل های جهانی استفاده از انرژی های تجدید پذیر، افزود:انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر است که می توان با استفاده از ظرفیت نخبگان علمی کشور و مراکز علمی و دانشگاهی به سمت آن حرکت کرد.
وی با اشاره به جایگاه قزوین در حوزه انرژی های نو، محصول اختراعی خانم رقیه جلالی از فعالان پارک علم و فناوری قزوین در ساخت راکتور و ژنراتور هوشمند ذخیره بلند مدت انرژی را به عنوان یکی از بهترین محصولات در این حوزه یاد کرد و گفت: هم اکنون در کشوری چون ترکیه 70درصد مصرف انرژی خانگی از انرژی خورشیدی است و ما نیز در ایران با توجه به اینکه در تمام نقاط کشور میزان انرژی تابشی خورشید به شکل مطلوبی وجود دارد می توانیم استفاده از این انرژی را افزایش دهیم.
گرجی افزود: در این راستا پارک علم و فناوری قزوین از صاحبان ایده در زمینه انرژی های نو حمایت قاطعی می کند تا شاهد شکوفایی این بخش در استان قزوین باشیم.
سیده رقیه جلالی بانوی نخبه ایرانی بعد از 30 سال زندگی و فعالیت در آلمان این بار به ایران آمده تا برای بومی سازی سیستم های خورشیدی و تجدید پذیر در کشور به کسب و کار در حوزه انرژی های تجدید پذیر ادامه دهد.
این مخترع ایرانی درباره ژنراتور و راکتور هوشمند ساخت خود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا که در یکی از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری قزوین ساخته شده و به ثبت رسیده است،گفت: به دلیل وجود اشعه زیاد خورشید در تابستان،این اشعه با فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی در راکتور خورشیدی بخار 300 درجه را تبدیل به گرمایش کرده و آن را را ذخیره می‌کند و در زمستان که اشعه خورشید کم است از این گرما استفاده می‌شود.

**امکان استفاده از راکتور خورشیدی در گلخانه ها
سیده رقیه جلالی افزود: یکی از موارد استفاده این سیستم در گلخانه ها است که اکسیژن و دی اکسید کربن و هوای گرم را تنظیم می کند.
وی با بیان اینکه قصد راه اندازی کارگاه تولید اختراع خود را در قزوین دارد،اضافه کرد: سیستمی در بالای این راکتور نصب شده که به صورت هوشمند اشعه خورشید را دنبال می کند و تنها طرح اختراعی متصل به هم در دنیا است که ماده سیال حرارتی را گرفته و به طور هوشمند تبدیل به بخار 300 درجه با 32 بار فشار می کند.
جلالی اضافه کرد: به کارگیری از این دستگاه برای گرمایش های محیط های بزرگ مانند گلخانه ها می تواند تا حد قابل توجهی از مصرف انرژی های فسیلی را کاهش دهد.

** ذخیره گرما به مدت هشت ماه توسط دستگاه راکتور خورشیدی
مخترع این راکتور خورشیدی با بیان اینکه ذخیره گرمایش در مدت هشت ماه مهم ترین ویژگی این سیستم است،گفت:از این سیستم می توان برای گرمایش تمام محیط ها اعم از مسکونی، تجاری، دستگاه های اداری و گلخانه ها استفاده کرد.
وی اضافه کرد: قیمت تمام شده برای ساخت محصول اولیه 10 میلیارد ریال است که اگر به تولید انبوه برسد قیمت به یک چهارم کاهش می یابد.
جلالی ادامه داد: ژنراتور هوشمند و راکتور خورشیدی از طریق سیستم PLC به صورت اتوماتیک عمل کرده و در زمان نیاز از طریق پیامک یا تلگرام اطلاع رسانی می نماید و در صورت نیاز به تعمیرات در ایران قابل انجام می باشد و ماده سیال آن برای مدت 20 سال در نظر گرفته شده که در صورت نیاز تزریق می شود.
وی با اشاره به اینکه این سیستم تا 40 سال یا بیشتر قابل استفاده است،خاطرنشان کرد: وزن این راکتور قریب به 80 تن و سیستم پارابولیک نصب شده بر روی آن 1.5 تن می باشد و همچنین از این سیستم پارابولیک می توان به تولید برق نیروگاهی کمک کرد.
جلالی با اشاره به کمک راکتور خورشیدی به حفظ محیط زیست،اضافه کرد: برای نیروگاه هایی که از سوخت مازوت استفاده می کنند می توان با ایجاد جزیره نیروگاه سهموی خورشیدی، سیستم بخار را جایگزین مازوت کرده و از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد.
وی افزود: راکتور ذخیره گرمایش بلند مدت انرژی خورشیدی به زودی با حضور مسئولان دولتی در قزوین رونمایی خواهد شد.

**کاهش مصرف انرژی های فسیلی و کمک به حفظ محیط زیست با تقویت سیستم های خورشیدی
جلالی در ادامه بر فرهنگ سازی و تسهیل ورود فناوری های جدید در کشور تاکید کرد و گفت: کمک به پیشرفت جامعه و مردم کشور برای صیانت و حفاظت بهینه از محیط زیست و کاهش مصرف حامل های فسیلی انرژی اصلی ترین اهداف من برای حضور در فضای کسب و کار انرژی در کشور است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت انرژی های تجدید پذیر در ایران به طور قطع توسعه استفاده از سیستم های خورشیدی نیازمند حمایت های دولت است و در صورت عزم جدی مسئولان در حمایت از این موضوع می توان قزوین را به قطب اصلی انرژی های تجدید پذیرو ساخت راکتورهای خورشیدی تبدیل کرد.
این مخترع گفت: بی نیازی سیستم های خورشیدی به آب برای تولید برق از دیگر مواردی است که با توجه به بحران جدی آب در بسیاری مناطق دنیا از جمله ایران باید به آن توجه داشت.
این مخترع، سیستم پکیج آبگرم یکپارچه خورشیدی فلکمن،سیستم پکیج خورشیدی فلکمن جهت گرمایش کف استخر و ساختمان ها، سیستم تامین آبگرم، سیستم سهموی تولید بخار و برق خورشیدی، بخاری خورشیدی و سیستم تسویه آب دریا از دیگر اختراعات خود نام برد.
سیده رقیه جلالی دانش آموخته از کشور آلمان و مخترع و مبتکر ایرانی و عضو انجمن مخترعان کشور و صاحب امتیاز 6 اختراع و صاحب برند فلکمن VOLKMANN در ایران می باشد.
7388*3013
خبرنگار: پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید