خانه / دسته‌بندی نشده / اختصاص ۸۰۰ میلیون ریال برای ساماندهی تالاب سولدوز

اختصاص ۸۰۰ میلیون ریال برای ساماندهی تالاب سولدوزحمید رعناقد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه طرح ساماندهی تالاب سولدوز از سال ۱۳۹۳ شمسی آغاز شده است، اظهار کرد: در مجموع یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال برای این طرح هزینه شده است.
وی با اشاره به احدث دایکی به طول یک کیلومتر، عرض پنج کیلومتر با ارتفاع ۸۰ سانتیمتر به طرف پارک ملی دریاچه ارومیه در این تالاب، افزود: آب این منطقه از طریق زهکش سدحسنلو تامین شده و محل مناسبی برای تغذیه پرندگان مهاجر همچون پلیکان و فلامینگو است.
رعناقد با بیان اینکه این تالاب ۷۵۰ هکتار مساحت دارد، گفت: این تالاب در غرب رودخانه گدار جای قرار گرفته و مکانی کم نظیر برای جذب گردشگر است.
وی با اشاره به اینکه این منطقه نقش بسزایی در تعدیل کردن آب و هوای منطقه بر عهده دارد، افزود: با حمایت از ورود تشکل های مردم نهاد به مدیریت تالاب ها ضروری است.
به گزارش ایرنا، بیش از ۳۰ تالاب در حوزه دریاچه ارومیه وجود دارد که ۶ تالاب از این تعداد عضو کنوانسیون رامسر است.
تالاب سولدوز در ضلع جنوبی پارک ملی دریاجه ارومیه، در حوزه اکولوژیک این دریاچه و در مسیر جاده آسفالته ارومیه – مهاباد و در منتهی الیه زهکش خروجی سد حسنلو قرار دارد.
شهرستان نقده به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و عوارض طبیعی دارای تالاب‌های بین‌المللی به ثبت رسیده است و به خاطر قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتی محل زاد و ولد پرندگان است.
تالاب سولدوز یکی از چندین تالاب شهرستان نقده است؛ نام این تالاب از نام منطقه ای که کل محدوده شهرستان نقده را در بر می گیرد؛ گرفته شده است و مساحت کل تالاب حدود ۲۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۸۰ متر است.
گیاهان مهمی شامل نی، جگن، گز در این تالاب وجود دارد و گونه های مختلف حیات وحش نظیر فلامینگو، پلیکان سفید، چوب پا، تنجه، آنقوت و گونه هایی از مرغابی ها و آبچلیک سانان در این تالاب وجود دارد.
تالاب سلدوز را مردم طبیعت دوست شهر ارومیه با احداث دیوار خاکی در انتهای رودخانه گدار به وجود آورده اند بنابراین تالاب از نوع انسان ساخت و دایمی با آب شیرین است.
۳۲۱۴/۳۰۷۲
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …