خانه / دسته‌بندی نشده / امین الجمیل: ایران برادر بزرگ لبنان است

امین الجمیل: ایران برادر بزرگ لبنان استبه گزارش ایرنا، الجمیل که سه شنبه شب در دفتر خود در دهکده کوهستانی بکفیای لبنان میزبان جابری انصاری بود، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ و دارای نقش برجسته در منطقه دانست و بر روابط گرم و دوستانه با ایران تاکید کرد.
رئیس جمهوری پیشین لبنان با اشاره به وضعیت دشوار جاری در منطقه و خطر تجزیه و فروپاشی، بر ضرورت ارائه ابتکار عملی برای امنیت منطقه ای تاکید کرد.
در این دیدار جابری انصاری نیز با اشاره به تنوع سیاسی و طایفه‌ای لبنان، اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران به لبنان متضمن نگاه فراگیر و روابط متوازن با همه اجزای جامعه این کشور است.
معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با استقبال از ایده ابتکار عمل امنیت منطقه ای که از سوی امین الجمیل مطرح شد، به طرح وزیر امور خارجه کشورمان در زمینه تشکیل مجمع گفت و گوی منطقه ای اشاره کرد و هدف گیری اصلی طرح دکتر ظریف را امنیت منطقه ای برشمرد.
دو طرف در پایان این دیدار بر ضرورت گسترش و تعمیق روابط لبنان و ایران تاکید کردند.

**رد وساطت بین الکتائب با دولت لبنان
جابری انصاری پس از دیدار با امین الجمیل در گفت و گو با خبرنگاران شایعه میانجیگری بین حزب الکتائب با احزاب حاضر در دولت لبنان را رد کرد.
حزب الکتائب به دلیل اختلاف های سیاسی با احزاب دیگر، از حضور در دولت ائتلافی خودداری کرد.
وی گفت که ملت لبنان و گروه های لبنانی الگوی توافق و همزیستی هستند و نیازی به وساطت دیگران ندارند. به گفته جابری انصاری دیدارهای متنوع و گسترده ما اعلام احترام ما به تنوع مذهبی و فرهنگی و سیاسی لبنان است و اعلام همکاری با همه اجزای جامعه لبنان و دولت لبنان در مقدمه همه آنهاست.
معاون وزیر امور خارجه ایران ضمن دوستانه و شفافیت و صریح خواندن دیدار با الجمیل گفت: در این دیدار درباره مسائل لبنان و منطقه و نیز روابط بین خاندان الجمیل و ایران و روابط اجتماعی بین دو ملت صحبت کردیم.
جابری انصاری روابط تاریخی و آمد و رفت ها و حضور در بین یکدیگر را سرمایه اصلی روابط دو ملت ایران و لبنان دانست و گفت: در گفت و گویی که با جناب آقای الجمیل داشتیم درباه خطراتی که منطقه را تهدید می کند و گام هایی که باید برای رفع آن برداشت صحبت کردیم.
وی افزود: رئیس جمهوری اسبق لبنان ایده هایی مطرح کرد که مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد این ایده ها را دنبال کنیم به امید اینکه نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد.
معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد که دیدار با الجمیل و مجموعه دیدارهایی که با رهبران مختلف سیاسی و اجتماعی و دینی لبنان در چارچوب سفر به لبنان انجام شد در خدمت منافع دو کشور و زمینه ساز افزایش همکاری ها بین دو طرف شود.
حسین جابری انصاری که روز دوشنبه وارد بیروت شد، با مقام های ارشد سیاسی و مذهبی لبنان دیدار و گفت و گو کرده است.
چهارشنبه نیز دیدارهای معاون وزیر خارجه ادامه پیدا خواهد کرد.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید