خانه / دسته‌بندی نشده / انتصاب های جدید استانداری ها؛ تغییر یا جا به جایی

انتصاب های جدید استانداری ها؛ تغییر یا جا به جاییبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، انتصاب 7 استاندار جدید در کشور، بیانات رهبری در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام و چند و چون واسپاری مسوولیت های سیاسی و اجتماعی به زنان در دولت دوازدهم، از محورهای خبری و تحلیلی روزنامه های امروز پنجشنبه 23 شهریورماه 1396 بود.

** انتخاب استانداران از نگاه روزنامه ها
در جلسه روز گذشته، بیست و دوم شهریورماه هیات دولت، استانداران پیشنهادی برای 7 استان هرمزگان، قزوین، لرستان، خراسان جنوبی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و البرز از هیات وزیران رای اعتماد گرفتند. بر این اساس، به ترتیب «فریدون همتی»، «عبدالمحمد زاهدی»، «موسی خادمی»، «محمدمهدی مروج الشریعه»، «اسماعیل تبادار»، «محمد احمدی» و «محمدعلی نجفی» به ‌عنوان استانداران این استان ‌ها در دولت دوازدهم منصوب شدند. این موضوع محور شمار زیادی از گزارش ها و یادداشت های روزنامه های امروز بود.
روزنامه ایران در گزارشی در این باره نوشت: این انتصاب‌ها، بیشتر جابه‌جایی است تا ورود استانداران جدید به دولت. چنانکه از 7 انتصاب دیروز، در 4 مورد استانداران انتصابی در دولت یازدهم به‌عنوان استاندار در استان دیگری در حال فعالیت بوده‌اند. در یک مورد نیز استاندار خراسان جنوبی، پیش از این معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی بوده است. به این ترتیب، آنچه درباره انتصاب استانداران در دولت دوازدهم، البته تا اینجای کار، اتفاق افتاده است، نه تغییر، بلکه جابه‌جایی است.
ایران همچنین در یادداشتی با عنوان «8 شاخص انتخاب استانداران»، به برخی معیارهای لازم برای استانداران اشاره کرد و از آن جمله نوشت: نخستین معیار برای انتخاب استانداران باید دقت در قدرت و اقتدار شخصی آنها باشد. یک استاندار باید آنقدر دارای اقتدار شخصی باشد که از یک سو شجاعت تصمیم‌گیری و از سوی دیگر فشارناپذیر بودن او تضمین گردد. در کنار این معیار باید به معیار مهم دیگری اشاره کرد که در واقع مکمل مورد اول است؛ آن هم اینکه استاندار ضمن داشتن صلابت شخصیت باید فردی دارای قدرت مراوده و تسامح با گرایش‌های فکری، کارشناسی و نظرات مختلف باشد.
این روزنامه افزود: از منظری دیگر یک استاندار ایده‌آل باید در بالاترین سطح شناخت از مسائل مختلف استان باشد. استاندار خوب کسی است که منطقه خود و مسائل آن را جدا از تحولات و مسائل ملی نبیند. مورد مهم دیگر آن است که استاندار خوب حتماً برنامه مدون و زمانبندی شده بر اساس منطق‌ فنی و کارشناسی برای اداره یک استان دارد.
روزنامه «مردم سالاری» نیز در گزارشی با عنوان «تغییر استانداران کلید خورد»، نوشت: از بعد از انتخابات زمزمه‌هایی در رابطه با تغییرات در بدنه اجرایی کشور شنیده می‌شد. زمزمه‌هایی که روز گذشته بالاخره رنگ واقعیت به خود گرفت و هفت استاندار تغییر کردند. پنج تن از هفت استانداری که دیروز از هیات وزیران رای اعتماد گرفتند، در گذشته هم تجربه استانداری داشته اند.
در این میان روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «چانه ‌زنی اصلاح‌ طلبان با دولت به استانداری‌ ها رسید/استانداران، چالش جدید اصلاح‌طلبان»، آورد: نگاهی کوتاه به سوابق استانداران انتخاب شده به خوبی نشان می‌ دهد دولت تلاش کرده توازن را در انتخاب استانداران حفظ کند و تا حد ممکن گرایش ‌های سیاسی را در نظر بگیرد به طور حتم واکنش اصلاح‌ طلبان نیز به این انتصاب‌ ها بر اساس تجربه ‌های قبلی از نحوه همکاری این افراد استوار خواهد بود. با این حال سؤال اینجاست که آیا اعتراض‌ های اصلاح‌طلبان نسبت به نحوه عملکرد استانداران ادامه خواهد یافت یا دولت روحانی تلاش خواهد کرد، بحث خدمت ‌رسانی به مردم را در رأس برنامه ‌های خود قرار دهد.

** بازتاب متفاوت بیانات رهبری
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بازتاب های فراوان و متفاوتی در روزنامه های امروز داشت.«مجمع باید انقلابی فکر و عمل کند و انقلابی عمل کند» عنوان خبری روزنامه آفتاب یزد به نقل از رهبری است.
روزنامه ایران هم در خبری به نقل از رهبر انقلاب در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: «مجمع باید انقلابی فکر و عمل کند»
«آقای هاشمی‌رفسنجانی در سال‌ های ریاست مجمع با توانایی و تدبیر و آگاهی به وظایف خود عمل می ‌کرد» نیز بخشی از بیانات رهبری است که در عنوان خبری روزنامه «همدلی» برجسته شد.
روزنامه مردم سالاری نیز بیانات رهبر انقلاب را در عنوان «رای تشخیص مصلحت بحث‌های دقیق، کامل و مستدل انجام شود» به نقل از ایشان بازتاب داد.«همه دستگاه ها باید منطبق با سیاست های کلی نظام عمل کنند» نیز عنوان خبری روزنامه «اطلاعات» به نقل از رهبر انقلاب است.
«باید تفکرات امام (ره) و انقلاب کاملاً بر مجمع حاکم باشد» نیز بخشی از سخنان رهبری است که در عنوان خبری روزنامه «کیهان» برجسته شد.

** زنان در دولت دوازدهم
روزنامه های امروز به بهانه سخنان تازه «محمود واعظی» رییس دفتر رییس ‌جمهوری، مبنی بر اینکه «مدیر زن در حد استاندار نداریم»، ضمن رویکرد انتقادی به این سخنان، یک بار دیگر به تحلیل چندوچون واسپاری مسوولیت های سیاسی به زنان در دولت دوازدهم پرداختند.
در همین زمینه روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست»، نوشت: افکار عمومی، به ویژه بانوان، وعده‌های رئیس‌جمهور در انتخابات 96 را فراموش نمی‌کنند. روحانی پس از اینکه مطالبات جامعه را نسبت به حضور زنان در کابینه بی‌ پاسخ گذاشت، در جلسه نهایی رأی اعتماد وزرا در مجلس اذعان داشت که اگر از ظرفیت زنان در وزارتخانه‌ها استفاده نشد، دولت در مدیریت میانی استانداری، مدیریت کل و فرمانداری از تجربه و ظرفیت زنان بهره خواهد گرفت. این در حالی است که روز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور به این مساله اشاره کرد که «مدیر زن در حد استاندار نداریم».
این روزنامه افزود: به هر روی جامعه رئیس ‌جمهور را بر اساس سخنان و وعده‌هایش می‌شناسد. چهارسال قبل، جامعه به ‌ویژه بانوان و جوانان به روحانی رأی اعتماد دادند و بر اساس نگرش و تعهداتشان نسبت به کشور، فرزندان و نسل‌های آینده از رئیس‌جمهور حمایت کردند. بنابراین انتظار می‌رفت که اگر ناملایمات و مشکلاتی در دولت یازدهم وجود داشت، در دولت دوازدهم این ناملایمات برطرف شود. اگر قرار بر این باشد که حتی در رده معاونت، استانداران و مدیران کل از زنان استفاده نشود، این امر منجر به عدم اعتماد جامعه زنان به او خواهد شد. اگرچه بانوان همچنان معتقدند که رئیس‌جمهور فردی متعهد و مومن است، اما به هر روی انتظار می‌رود که روحانی به تعهداتش نسبت به زنان و جوانان عمل کند.
روزنامه های «ابتکار» نیز در گزارشی با عنوان «زنان و مسیرهای سخت صندلی مدیریت» نوشت: با وجودی که زنان طی سال‌های متمادی چه در زمان قبل از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب تلاش کرده اند سهمی از قدرت داشته باشند، اما همیشه به عنوان بخشی از جامعه بنا به دلایل اجتماعی و بعضا نوع نگاه مذهبی در حاشیه قرار گرفته اند. خواه این زنان نگاه و رویکردی
اصلاح طلبانه داشته باشند، خواه اصولگرایانه. آنچه مسلم است اینکه آنها سهمی واقعی در قدرت ندارند و البته این موضوع مطلق نبوده است و گاهی سمت های تزئینی به آنها داده شده است. ولی نکته قابل توجه این است که با وجود همه کاستی‌ها و محدودیت‌ها از همان اول انقلاب تلاش کرده‌اند حضور سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و در مواردی اقتصادی خود را پررنگ‌تر کنند.
ابتکار افزود: با وجودی که دولت در زمان انتخابات وعده داده بود از حضور زنان توانمند در مسئولیت های مختلف استفاده خواهد کرد و زنان جامعه خواستار حداقل یک وزیر زن در کابینه بودند ولی با معرفی کابینه دوازدهم به مجلس این امید به یاس بدل شد.
لازم به ذکر است که زنان نیز به عنوان نیمی از جامعه این حق و توانایی را دارند که مثل مردان در حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و هنری مشارکت داشته باشند و بر اساس نوع توانمندی شان از قدرت بهره مند شوند. موضوعی که سال ها برای به دست آوردنش تلاش کرده اند تا همگان بدانند آنها هم می توانند مدیرانی شایسته باشند. مسئله‌ای که به عنوان مشارکت زنان در جامعه سال هاست از سوی دولتمردان وعده داده می شود و سال ها پیش آنها ثابت کرده اند که در این راه تجربه لازم را به دست آورده اند و آبدیده شده اند.
روزنامه مردم سالاری هم در یادداشتی با عنوان «نقش حضور بی بدیل زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی»، نوشت: در اسلام زنان چون مردان در مسائل اجتماعی و سیاسی، پایگاه و جایگاه مناسب دارند و از حرکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های گروهی هیچگاه منع نشده‌اند و در طول تاریخ اسلام، فعالیت سیاسی- اجتماعی زنان را نمی‌توان نادیده گرفت .
حال آنکه در قرآن کریم و نیز روایات و احادیث، هیچ منعی برای فعالیت مشروع زنان وجود ندارد. زنان به عنوان نیمی از پیکر جامعه هستند که در تمامی مراحل تولد، رشد، و بلوغ و شکوفایی یک جامعه حضور داشته و بایستی در ایجاد هر یک از صحنه‌ های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و حتی تاریخی، وظایف خود را به انجام رسانند. مشارکت سیاسی برای زنان، نباید تنها یک آرزو، بلکه باید یک وظیفه اجتماعی باشد که در صورت عدم عمل به آن خطای بزرگی صورت گرفته است .
در ادامه می خوانیم: به همین دلیل زنان به طور یقین می‌بایستی در فرایند مسائل سیاسی، اجتماعی مشارکت داشته باشند. بحمدالله امروزه دولتمردان و سیاستمداران ما به اهمیت نقش زنان در پیشبرد اهداف جامعه و نقش ایشان در توسعه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی واقف شده اند و شرایط را برای حضور زنان در این عرصه‌ها آماده کرده اند.
به نوشته این روزنامه، برجسته ترین نوع مشارکت، مشارکت سیاسی است که در واقع ورود به عرصه انتخاب شدن یا انتخاب کردن به منظور دخالت در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌های خرد و کلان سیاسی، که با سرنوشت جامعه ارتباط مستقیم دارد، می‌باشد. بدیهی است برنامه ریزان و سیاستگذاران ما باید جایگاه ویژه زن را در ایجاد این استراتژی به نحو مطلوب تعیین کنند، تا به توسعه همه جانبه و پایدار دست پیدا کنند.
«به زنان فرصت دهید» هم عنوان یادداشتی در روزنامه آفتاب یزد است که در آن می خوانیم: اینکه در نظام مدیریت کشور شایسته سالاری به عنوان یک اصل لحاظ شود امری است مطلوب و مقبول به شرط آنکه شایسته سالاری تنها برای یک جنسیت خاص در نظر گرفته نشود. یعنی در نظام مدیریت برای تصدی مسوولیت ها از میان زنان و مردان باید شایستگان انتخاب شوند.

پژوهشم**9282**1601**تنظیم: مهتاب افشین نسب**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.انتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید