خانه / دسته‌بندی نشده / انتقاد ابتکار از سکوت مجامع جهانی در قبال کشتار مسلمانان میانمار

انتقاد ابتکار از سکوت مجامع جهانی در قبال کشتار مسلمانان میانماربه گزارش ایرنا، معصومه ابتکار در صفحه توئیتر خود نوشت: استانداردهای دوگانه شایع ترین چالش هایی است که دفاع از حقوق بشر با آن امروز مواجه است. چرا سکوت در برابر جنایات علیه مسلمانان روهینگیا رخ می دهد؟
به گزارش ایرنا، این توئیت ابتکار در واکنش به سخنان آنگ سان سوچی رهبر دولت میانمار است.
آنگ سان سوچی در سال ۱۹۹۱ که به خاطر آنچه تلاش های وی در مسیر دمکراسی در میانمار خوانده شد، جایزه صلح نوبل را از آن خود ساخت، از نحوه گزارش‌دهی در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده است.
وی انتقادات جهانی از نحوه برخورد با مسلمانان روهینگیا را ناشی از «کوه یخ اطلاعات نادرست» دانسته و از مواجهه کشورش با تروریسم سخن گفته بود.

در پی حملات ۲۵ اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم ۴۰۰ تن کشته شدند و نزدیک به ۱۲۵ هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و۱۰۰ هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
سیام ** ۶۰۸۴ ** خبرنگار: امیر خان زاده * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …