خانه / دسته‌بندی نشده / باید از حادثه پلاسکو درس عبرت بگیریم/ مدیریت بحران کشور هرگز به بحران نگاه سیاسی ندارد

باید از حادثه پلاسکو درس عبرت بگیریم/ مدیریت بحران کشور هرگز به بحران نگاه سیاسی نداردبه گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، اسماعیل نجار روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون عمران در خصوص آتش ‌سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو افزود: حادثه پلاسکو یک حادثه بسیار تلخ و ناگواری بود و دل ملت بزرگ ملت به درد آمد اما پیام های تسلیت و مدبرانه و حکیمانه رهبر معظم انقلاب، تدبیر رییس جمهوری، همدلی و همراهی نمایندگان مجلس، تلاش بی وقفه همه مسوولان و دست اندرکاران تسکین دهنده آلام بود.
وی ادامه داد: ساختمان پلاسکو در مقاطع قبل، حین و بعد از حادثه قابل بررسی بوده و است که وزیر کشور در گزارشی مفصل تمام مسایل را در جلسه علنی مجلس بیان کرد.
معاون وزیر کشور گفت: در سال به طور میانگین با ۱۶۰ هزار حریق روبرو هستیم که در سال 1395 تعداد حریق و حوادث شهر تهران ۲۳ هزار و ۴۰۰ فقره بوده است.
نجار افزود: اطفای حریق توسط آتش ‌نشانی‌ها که زیر نظر شهرداری هستند انجام می شود، در این حادثه که در 30 دی ماه 1395 اتفاق افتاد گروه ارزیابی آتش‌ نشانی وارد عملیات شد. ابتدا از شش ایستگاه به محل حادثه آمدند و با توجه به ادامه داشتن حریق تعداد ایستگاه ‌های حاضر در محل به ۱۹ مورد افزایش یافت.
وی ادامه داد: مهمترین و اساسی ‌ترین کاری که انجام شده همزمان تخلیه افراد شب خواب و عدم ورود سایر افراد به کمک نیروی انتظامی به داخل ساختمان بوده است تا کمترین تلفات را شاهد باشیم.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور یادآور شد: در ساعت ۱۱:۳۴ دقیقه ساختمان پلاسکو آوار شد،‌ به دلیل اینکه با توجه به حجم مواد داخل ساختمان زیاد بوده حریق ادامه می‌ یابد و نهایتا ساختمان آوار می ‌شود البته کار آواربرداری همزمان انجام می ‌شود و برای نجات آتش ‌نشانان و همچنین اطفای حریق بر اساس قانون توسط شهرداری تهران باید انجام شود.
نجار افزود: در اولین ساعات حادثه مقرر می ‌شود که شهردار تهران به عنوان مسوول بحران شهر تهران بر فعالیت آتش ‌نشانان زیر مجموعه خود مسوولیت را بر عهده بگیرد و به عنوان فرمانده عملیات انجام وظیفه کند، وزیر کشور که برای انجام سفری در لرستان حضور داشت سفر خود را نیمه‌ تمام رها کرده و در تهران در محل حادثه حاضر می شود.
وی ادامه داد: پس از آن نیز معاون اول رییس ‌جموری با حضور در محل از ساختمان بازدید کرده و شورای مدیریت بحران در یکی از ساختمان ‌های همجوار تشکیل و روند فوق مورد تاکید قرار می ‌گیرد.
معاون وزیر کشور گفت: روند اجرای کار اطفا و آواربرداری با استفاده از امکانات انجام می ‌شود و نیروهای مسلح و بخش خصوصی نیز در تامین امکانات وارد عملیات می‌ شوند که جای تقدیر و تشکر دارد.
نجار افزود: پس از آن جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در وزارت کشور با حضور وزیر تشکیل و تصمیماتی اتخاذ می‌ شود، پس از آن نیز جلسات متعددی در مورد شناسایی و ایمن‌ سازی کلان شهر تهران تشکیل می ‌شود ضمن اینکه رسیدگی فوری به آسیب‌ دیدگان توسط هیات دولت در دستور کار قرار می ‌گیرد و خیلی سریع این کار اجرایی و عملیاتی می شود.
وی ادامه داد: باید از این حادثه برای حوادث احتمالی و مشابه دیگر درس عبرت گرفت و ضمن برنامه‌ ریزی،‌ نظارت را هم افزایش دهیم و در عدم شفافیت برخی قوانین هم به آیین ‌نامه‌ ها و دستورالعمل ‌ها باید نظارت لازم صورت گیرد.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پلاسکو یک ساختمان و یک حادثه بود اما از این ساختمان و مشابه آن چقدر در تهران داریم که باید برنامه ‌ریزی انجام شود که در حد ممکن در صورت بروز چنین حوادثی خسارات جانی و مالی کاهش داشته باشد.
نجار افزود: تهران روی چندین گسل بزرگ زلزله قرار دارد، فرونشست زمین یکی از مسایلی است که تهران با آن روبرو است و اگر یک چاره ای اساسی و همه جانبه نداشته باشیم امکان جمع کردن یک حادثه بزرگ در تهران ناممکن است.
وی ادامه داد: مدیریت بحران کشور هرگز به بحران یک نگاه سیاسی ندارد بلکه یک سازمان تخصصی است و تمام تلاش خود را به پیشگیری معطوف کرده و اگر خدای نکرده حادثه ای رخ دهد با کمک دستگاه‌ ها در کاهش خسارات مالی و جانی نقش کلیدی خود را ایفا می کند.
معاون وزیر کشور همچنین از نمایندگان مجلس خواست لایحه حوادث غیرمترقبه را هر چه سریع تر مورد بررسی قرار دهند چرا که بیش از ۳۰ ماه است این لایحه در مجلس در حال بررسی است و هنوز به نتیجه نرسیده است.
سیام*9254**خبرنگار: سجاد خسروانیان
انتشار: کتایون لامع زادهانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید