خانه / دسته‌بندی نشده / برپایی نمایشگاه نقاشی های کمال الملک در خانه استاد در شهرستان فیروزه

برپایی نمایشگاه نقاشی های کمال الملک در خانه استاد در شهرستان فیروزهبه گزارش ایرنا، سرپرست نمایندگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فیروزه در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: نمایشگاه به پاس حضور تاریخی استاد کمال الملک در این خطه، به مناسبت سالمرگ وی با عرضه 30 تابلو از آفریده های هنری وی برپا شده است.
حسین یزدان پناه افزود: استاد کمال الملک سالیان آخر عمر خود را در روستای ‘حسین آباد کمال’ از توابع شهرستان فیروزه امروزی گذراند که هر سال در سالروز درگذشت وی با تشکیل ستاد بزرگداشت، یاد و خاطره وی را گرامی می داریم.
معاون فرماندار فیروزه نیز در این آیین گفت: قدرشناسی از خدمات گذشتگان وظیفه ای خطیر و در عین حال لازم است و توجه به نخبگان، به عنوان الگو و سرمشق های پویا، در ترغیب جوانان و آینده نگری آنان بسیار مهم است.
ابوالفضل حکیم پور افزود: البته باید تلاش کنیم که حمایت و تجلیل از نخبگان و هنرمندان در زمان حیات آنان صورت گیرد و این امر به یک رویه تبدیل شود.
محمد غفاری، ملقب به کمال الملک، نقاش شهیر ایرانی در سال 1224 در کاشان به دنیا آمد. او در سال ۱۳۰۷ به حسین آباد نیشابور رفت و دوازده سال آخر عمر خود را در این روستا در انزوا گذراند و در سال ۱۳۱۹ خورشیدی، در ۹۵ سالگی درگذشت.
وی از هنرمندان بنام عصر قاجار بود که ظهور او در عرصه نگارگری با ابداعات و نوآوری‌های او در سبک و روش، فصل تازه ای را در بخش هنرهای تجسمی ایران گشود. وی با کشیدن تابلو تالار آیینه از سوی ناصر الدین شاه به کمال الملک ملقب شد.
آرامگاه کمال الملک، که بنای آن توسط هوشنک سیحون طراحی شده، در جوار آرامگاه عطار نیشابوری، در میان باغی در حومه شهر نیشابور در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله 2 کیلومتری از آن واقع است.
خبرنگار: سعید صفارائی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/9869انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید