خانه / دسته‌بندی نشده / بزرگداشت حماسه چالدران در تهران برگزار می شود

بزرگداشت حماسه چالدران در تهران برگزار می شودبه گزارش گروه اخبار فرهنگی ایرنا، همزمان با بزرگداشت حماسه چالدران، پیش همایش ‘صفویه و تشکیل دولت ملی در ایران’ به همت نشریه وطن یولی (راه وطن) و با همکاری موسسه تاریخی دیار کهن، بنیاد فردوسی، موسسه نگارستان اندیشه و خانه اندیشمندان علوم انسانی در تالار فردوسی برگزار می‌شود.
دکتر نصرالله صالحی (استاد دانشگاه، ناخدا)، هوشنگ صمدی (فرمانده تکاوران نیروی دریایی دوران دفاع مقدس در خرمشهر) و دکتر منوچهر مشتاق خراسانی (بنیانگذار رزم افزار و کارشناس سلاح و رزم های تاریخی) سخنرانان این آیین خواهند بود.
دکتر حسن انوری (عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی) و استاد داریوش پیرنیاکان (هنرمند نوازنده تار و دبیر پیشین خانه موسیقی) نیز مهمانان ویژه این مراسم خواهند بود.
تقدیر از ‘التفات عبدی زاده’ پژوهشگر تاریخ و نویسنده داستان تاریخی، ‘بابک شهریار ایرانزمین’ و تقدیر از ‘مریم لطفی’ نویسنده کارکردهای سیاسی، اقتصادی بقعه شیخ صفی اردبیلی از دیگر بخش های این آیین است.
از جمله برنامه های هنری این آیین، شاهنامه خوانی گروه کودک و نوجوان ‘راویان مهر’ به سرپرستی هدی معقولیان و اجرای تصنیف های ملی با آواز استاد محمود جاهد و همراهی هنرمندان موسیقی سنتی، حمید آقایی (تار و سه تار)، مهدی ایزدی (تنبک) و رها پاشایی (دف) خواهد پرداخت.
در این مراسم، سردیس های شاه اسماعیل صفوی و بابک خرمدین ساخته گروه فرهنگی هنری یادمان به سرپرستی احسان ایمان زاده رونمایی خواهد شد.
دومین ‘همایش بزرگداشت حماسه چالدران’، نشست مقدماتی همایش ‘صفویه و تشکیل دولت ملی در ایران’ است که سال آینده در اردبیل و با مشارکت مراکز دانشگاهی برگزار خواهد شد.
بسترهای رسیمت تشیع در آذربایجان (مذهبی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی)، نقش خاندان صفوی در رسمیت تشیع، روند رسمیت تشیع در آذربایجان و ایران، نقش آذربایجان در احیاء، حفظ و تداوم هویت ایرانی، شخصیت شاه اسماعیل صفوی (شخصیت سیاسی، شخصیت ادبی، شخصیت عرفانی)، بازتاب تشکیل دولت صفوی در ادبیات فارسی و آذری، میراث فرهنگی صفویه و اسناد و مکاتبات تاریخی و منابع نو یافته محورهای این همایش هستند که علاقمندان می توانند تا 30 آذرماه 1396 چکیده مقاله ها و تا تاریخ 30 بهمن 1396 متن اصل مقاله ها را به یارانامه های زیر ارسال نمایند:
Hamayesh.azar@gmail.com
Diyarekohan@ymail.com
همایش یاد شده در اردبیهشت ماه 1397 در شهر اردبیل برگزار خواهد شد.
فراهنگ**1368
دریافت: حمید بحرینیان * انتشار:خیراله شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید