خانه / دسته‌بندی نشده / بومی سازی علوم انسانی مقدمه و مجرای حرکت به سمت اسلامی سازی آن است

بومی سازی علوم انسانی مقدمه و مجرای حرکت به سمت اسلامی سازی آن استبه گزارش ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی روز جمعه در مراسم پایانی سومین طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات قم اظهار داشت: هر چند تقدم بومی سازی علوم انسانی بر اسلامی سازی آن که از سوی مخالفان طرح مباحث علوم انسانی اسلامی مطرح می شود ، نکته درستی است ولی این 2 موضوع نباید با هم ادغام شوند.
وی افزود: اگر به فرایند تولید دانش انسانی در غرب نگاه کنیم به خوبی می بینیم که اساسا مقوله تولید دانش با مقوله حل مساله گره خورده ، یعنی هر جا عالمی به دنبال حل مساله می رود علم تولید می شود.
واعظی با بیان اینکه برای تولید علوم انسانی جز این راه دیگری وجود ندارد ، گفت: ما نیز وقتی می گوئیم علوم انسانی اسلامی و تولید دانش انسانی اسلامی همین مجرا را باید با حل مسائل بومی جامعه خودمان در حوزه اقتصاد ، سیاست ، آسیب های اجتماعی و تعلیم و تربیت طی کنیم.
وی خاطر نشان کرد: دعوت به بومی سازی علوم انسانی از طریق حل مسائل مبتلابه حرف درستی است ، اما مترادف و هم معنی با علوم انسانی نیست ، چون ایده علوم انسانی اسلامی این است که مسائل یک جامعه را مبتنی بر مبانی اسلامی و باور داشت ها و بنیان های انسان شناسانه ، هستی شناسانه ، معرفت شناسانه و مقبول همان جامعه حل کنیم و به هیچ وجه در ذیل و حاشیه و سایه علوم انسانی امانیستی و سکولاری حرکت نکنیم و سعی نمائیم دانش انسانی متناسب با مبانی دینی را تولید کنیم.
وی ادامه داد: بنابر این بومی سازی جای اسلامی سازی را نمی گیرد ولی بومی سازی مقدمه و مجرای حرکت به سمت علوم انسانی اسلامی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به اینکه بحث علوم انسانی اسلامی با واکنش های منفی رو به رو است افزود: در سطح اکادمیک و فضای علمی کشور مخالفانی وجود دارند که با این ایده مخالفت می کنند یعنی واکنش های منفی نشان می دهند.
وی در تبیین علت بروز این واکنش های منفی انگیزه های سیاسی ، غبار آلود بودن فضای تفهیم و تفاهم نسبت به علوم انسانی اسلامی و نداشتن تصویر روشن و دقیق از علوم انسانی اسلامی را از جمله آن ذکر ، و افزود: برخی از مخالفت ها و واکنش های سلبی و منفی نسبت به این حوزه از علوم به سبب برخی دفاع های بد است یعنی مدافعان علوم انسانی اسلامی به گونه ای این ایده را طرح می کنند که منجر به مخالفت برانگیزی شده و عده ای دچار برداشت منفی می شوند که ارایه تصویر روشنی از گفتمان علوم انسانی اسلامی یکی از اهداف طرح ملی گفتمان علوم انسانی اسلامی نیز است تا جلوی واکنش های منفی گرفته شود.
سومین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی طی روزهای 13 تا 27 مرداد ماه با حضور 390 دانشجوی نخبه کشور در موسسه فرهنگی فردوس وسف قم وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.
7403/ 6133/ خبرنگار- محسن آقاگلی **انتشار- جعفرمسلمی

/ خبرنگار محسن آقاگلی ** انتشار دهنده:انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید