خانه / دسته‌بندی نشده / تجربه کشورهای منتخب در زمینه جمع آوری گازهای سوزانده شده

تجربه کشورهای منتخب در زمینه جمع آوری گازهای سوزانده شدهبه گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه روابط عمومی مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز با بیان این مطلب که برآورد بانک جهانی و تخمین‌های به دست آمده از اطلاعات ماهواره‌ای در سال 2015 نشان می دهد که حجم گاز سوزانده شده در جهان برابر با 147.56 میلیارد متر مکعب گاز (معادل 404.3 میلیون متر مکعب در روز) بوده است که معادل 30 درصد گاز مصرفی اروپا (یانیمی از انرژی الکتریکی مورد نیازآفریقا ) می باشد، اعلام کرد: بر اساس آمار سال 2015 ، روسیه ، عراق و ایران به ترتیب با سوزاندن 21.244 ، 16.213 و 12.96 میلیارد متر مکعب مقام اول تا سوم را بین کشورهای جهان دارا هستند. علاوه بر این ، بررسی شدت سوزاندن گازهای همراه نفت( نسبت هر متر مکعب گاز همراه نفت سوزانده شده نسبت به هر بشکه نفت خام تولیدی ) در 30 کشور اول سوزاننده گاز در جهان ، نشان می دهد که کشورهای ازبکستان و عربستان با 47.7 و 0.5 متر مکعب به ازای هر بشکه به ترتیب بیشترین و کمترین میزان نسبت یاد شده را در اختیار دارند. ایران نیز با شدت 8.5 متر مکعب در هر بشکه در سال 2015 در رتبه چهاردهم قرار دارد.
این حجم از گاز سوزانده شده، موجب اتلاف بخش قابل توجهی گاز قابل بهره‌برداری مجدد می شود که فرآوری آن می تواند به افزایش تولید گاز سبک و مایعات گازی منجر شود. علاوه بر این، آزادسازی میلیون‌ها تن دی اکسیدکربن به اتمسفر تغییرات آب و هوایی را به دنبال دارد. چنین شرایطی برای ایران که به لحاظ سوزاندن گاز همراه در رتبه سوم جهان قرار دارد، نیز صادق است. بنابراین ضرورت دارد ایران، برنامه‌هایی را به منظور جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت اجرایی کند. از این رو، در این پژوهش، تجربه کشورهای روسیه ، نیجریه ، عربستان سعودی و آمریکابررسی و ارزیابی می شود.
نتایج بررسی تجارب این کشورها نشان می دهد که عربستان سعودی با احداث سیستم جامع گاز، انجام قراردادهای پیمانکاری برای توسعه سیستم جامع گاز و تخصیص گاز به بخش پتروشیمی و نیروگاهی توانسته است در این زمینه بسیار موفق باشد.
نیجریه نیز به کمک قراردادهای امتیازی و مشارکت در تولید با شرکت‌های بزرگ نفتی، اعمال نظارت، مالیات و سیاست‌های تنبیهی و تشویقی برای آن شرکت‌ها و تصویب قانون تزریق مجدد گازهای همراه نفت، میزان گازهای همراه سوزانده شده را تا 50 درصد نسبت به سال 2012 کاهش داده است.
همچنین روسیه با به کارگیری سیاست‌های تنبیهی و اخذ جریمه، سیاست‌ها و مقررات تشویقی و استفاده از گازهای همراه برای تولید برق و خوراک پالایشگاه‌های گازی ، حجم گازهای همراه سوزانده شده به میزان 40 درصد کاهش داده است.
در آمریکانیز نظارت نهادهای زیست محیطی، اعطای مجوزهای کوتاه مدت و بلندمدت برای سوزاندن گازهای همراه و اخذ جریمه متناسب با آن و استفاده از طرح‌های سبز به منظور کاهش گازهای همراه نفت سوزانده شده موجب شده است تا میزان این گازها به رغم افزایش تولید نفت، ثابت بماند.
بررسی تجارب کشورها در زمینه جمع آوری گازهای همراه نفت جهت سیاستگذاری و تصویب قوانین لازم در ایران نشان می دهد اولا قوانین لازم و دارای ضمانت اجرا در کشور وجود ندارد و دوم تصویب قوانین و مقررات جامع و کامل در مورد گازهای سوزانده شده و ایجاد شفافیت در برخی موضوعات همچون قیمت گذاری گازهای همراه نفت می تواند ورود بخش خصوصی را به طرح‌های جمع آوری گازهای همراه نفت در ایران تسهیل کند و با حضور بخش خصوصی سهم قابل توجهی از گازهای همراه سوزانده شده کاهش یابد.
سیام**9314** 1418
تنظیم: داود توسلی**ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید