خانه / دسته‌بندی نشده / تذکر یک نماینده در مورد عدم معرفی وزیر علوم/ مطهری: رئیس جمهوری سه ماه برای تکمیل کابینه فرصت دارد

تذکر یک نماینده در مورد عدم معرفی وزیر علوم/ مطهری: رئیس جمهوری سه ماه برای تکمیل کابینه فرصت داردبه گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد حسن نژاد در جلسه علنی امروز – چهارشنبه – مجلس در تذکری با استناد به مواد 204 و 207 آیین نامه داخلی مجلس گفت: براساس آیین نامه امروز آخرین مهلت رئیس‌جمهوری برای معرفی و دفاع از وزیر پیشنهادی علوم بود.
وی افزود: براساس ماده 35 آیین نامه داخلی مجلس اگر وزیری عزل شود یا به دلیل استیضاح یا استعفا از وزارت کنار رود باید رئیس‌جمهوری ظرف دو هفته وزیر پیشنهادی بعدی را به مجلس معرفی کند که هیچکدام از این موارد شامل محمد فرهادی وزیر علوم پیشین نشد، پس این موضوع که رئیس‌جمهوری با استناد به این قانون مهلت سه ماهه ای را برای خود در نظر می‌دارد تا وزیر پیشنهادی علوم را معرفی کند، درست نیست و با این اقدام، قانون و آیین نامه مجلس را زیر سوال برده است.
علی مطهری نایب رییس دوم مجلس که ریاست این جلسه را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: رئیس‌جمهور شب قبل از ارسال اسامی کابینه پیشنهادی به مجلس با اتفاق نادری مواجه شد که وزیر پیشنهادی انصراف داد.
وی ادامه داد: حرف شما از جهاتی مبنی بر فرصت دو هفته‌ای رئیس‌جمهوری جهت تکمیل کابینه درست است اما براساس تبصره 2 ماده 206 اگر مجلس به یک یا چند وزیر رای اعتماد نداد یا وزارتخانه‌ای به هر دلیل وزیر نداشت.
وی یادآور شد: رئیس‌جمهوری حداکثر سه ماه فرصت معرفی وزیر به مجلس را دارد و در این مدت می‌تواند سرپرست تعیین کند، بر این اساس طبق این تبصره می‌توان کار رئیس‌جمهوری را توجیه کرد.

**درخواست قاضی پور از هیات رئیسه مجلس برای پیگیری سوال از رئیس جمهوری در مورد وضعیت موسسات مالی و اعتباری
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز امروز در تذکری با استناد به ماده 212 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از هیات رئیسه مجلس خواست که طرح سوال از رییس جمهوری در مورد وضعیت موسسات مالی و اعتباری را هر چه سریعتر پیگیری کند.
وی گفت: هرگاه یک چهارم تعداد کل نمایندگان درخواست سؤال از رئیس جمهوری داشته باشند باید به آن رسیدگی شود، سؤال از رئیس جمهوری درباره وضعیت سپرده گذاران برخی مؤسسات مالی و اعتباری حدود 100 امضا دارد ولی هنوز موضوع این سؤال به کمیسیون مربوطه ارجاع نشده است.
وی افزود: البته از جلساتی که شما و آقای پزشکیان در این زمینه داشتید، تشکر می کنم ولی آیا نباید نتیجه این جلسات، مشخص شود.
علی مطهری نایب رییس دوم مجلس ضمن وارد دانستن این تذکر گفت: اگر سوال از رئیس جمهوری به 74 امضا رسیده باشد باید به کمیسیون ارجاع شود، بعد از ارجاع سوال به کمیسیون، نماینده رییس جمهوری یک هفته فرصت دارد با حضور در کمیسیون به سؤال نمایندگان پاسخ دهد و در صورت عدم پس گرفتن امضا ازسوی نمایندگان رییس جمهور باید ظرف یک ماه در کمیسیون حاضر شده و پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تخلف صورت گرفته و باید به کمیسیون ارجاع می شد، البته طبق ماده 212 آیین نامه داخلی مجلس رئیس مجلس موظف است تا سؤال از رییس جمهور را دریافت و به کمیسیون مربوطه ارسال کند، لذا این موضوع متوجه رییس مجلس است.

** گاهی 70 نماینده در رای گیری ها شرکت نمی کنند
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به بند 4 ماده 24 آیین نامه داخلی مجلس گفت: معرفی نمایندگان منظم در افزایش مشارکت در مجلس موثر است زیرا ما گاهی شاهدیم که 70 نماینده در رای گیری ها شرکت نمی کنند.
وی از اعلام اسامی افراد منظم مجلس تشکر کرد و یادآور شد: گاهی مواقع ما شاهدیم که 70 نماینده در رای گیری مجلس مشارکت نمی کنند که قطعا این موضوع برای مجلس مشکل ایجاد می کند.
نماینده شاهین شهر در مجلس افزود: این اقدام مجلس در معرفی اسامی منظم ترین افراد شفاف سازی بود، حتی باید اسامی افراد در سایت ها نیز اعلام شود تا همه بدانند که کدام نمایندگان منظم تر هستند و کدام یک نیز مشارکت بیشتری در رای گیری ها دارند.
حاجی دلیگانی در تذکر دیگری خطاب به هیات رییسه مجلس گفت که در روند تهیه طرح‌ها، هیات رییسه نمی تواند نظری نسبت به ماهیت آن بدهد.

**معرفی نمایندگان منظم، به معنای نامنظم بودن دیگر نمایندگان نیست
محمدحسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس نیز در پاسخ به این تذکر اظهارکرد: براساس ماده 24 آیین نامه حفظ نظم و انضباط جلسات مجلس از وظایف هیات رییسه است، معرفی این افراد بدان معنا نیست که سایر نمایندگان نظم ندارند.
وی افزود: این عبارات ناصحیحی که در برخی از سایت‌ها و فضای مجازی نسبت به نماینگان درج شده که البته درست نیست زیرا مثلا نفر یازدهم در موضوع منظم بودن اختلافش با نفر دهم در چند دقیقه است، لذا از رسانه‌ها خواهشمندم به این موضوع دقت کنند.
نماینده مردم تبریز در مجلس یادآور شد: این اقدام هیات رییسه برای بالابردن میزان مشارکت در جلسات مجلس انجام شده است، اگر اعتراضی به این موضوع باشد هیات رییسه تجدید نظر می کند اما به طور کلی این کار خارج از آیین نامه نیست.
فرهنگی گفت: این اقدام راهکاری تشویقی برای حفظ نظم و انضباط در مجلس است، البته اگر هیات رییسه اسامی نامنظم ترین نمایندگان را معرفی می کرد جای بحث بود.

** هیات رییسه مجلس حرمت نمایندگان را حفظ کند و آن را نشکند
کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس نیز در جلسه علنی امروز خانه ملت در تذکری با استناد به مواد 24، 24 و 26 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع که چه کسانی به عنوان منظم ترین و فعال ترین نمایندگان معرفی شده اند مورد اعتراض نیست و حتی از معرفی آنها خوشحالم، بحث من درباره روش و ماهیت این کار است، در کدام قسمت از آیین نامه آمده که هیات رییسه نام 10 نماینده را به عنوان منظم ترین و فعالترین از تریبون مجلس قرائت کند.
وی افزود: این در حالی است که هیات رییسه به تعدادی از نمایندگان مجوز حضور در جلسات دیگر را می‌دهد که نمونه بارز آن حضور چهار ماهه تعدادی از نمایندگان در حوزه انتخابیه برای نظارت بر انتخابات شوراهاست.
نماینده صومعه سرا یادآور شد: زمانی که نماینده ای با مجوز هیات رییسه در جلسات دیگر حضور دارد چطور می تواند در مجلس باشد و برای اعلام حضور انگشت بزند، بهتر است هیات رئیسه به جای این کارها حرمت مجلس و نمایندگان را حفظ کند و آن را نشکند.
دلخوش خطاب به علی مطهری گفت: سوال من از شما این است که چرا برای لغو سخنرانی شما گزارشی تهیه می شود اما وقتی به نماینده دیگری بی‌احترامی می شود به آن توجهی نمی شود، قطعا ما براساس قانون با آقای مطهری از حیث نمایندگی مجلس در یک ردیف هستیم و باید به صورت یکسان به همه نگاه شود.
وی ادامه داد: زمانی که هیات رییسه برنامه مشخصی ندارد، گاهی عکسی از یک گوشه مجلس منتشر می شود که آخرش منتهی به بی‌احترامی به نمایندگانی می شود که منتخب مردم هستند.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس دهم در تذکر خود از صدا و سیما هم گله کرد که در برخی از برنامه ها مجلس را مسخره می کنند. اما نمایندگان به عنوان منتخب مردم محترم هستند و برای ملت زحمت می‌کشند. حداقل هیات رییسه حرمت ما را نگه دارد.
علی مطهری نایب رییس دوم مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: حضور نمایندگان در ماموریت و کارهای مجلس، در معرفی نمایندگان منظم در نظر گرفته شده است، ولی به هر حال اگر نمایندگان این تصمیم را خوب نمی دانند، می توان این موضوع را مجددا در هیات رییسه مطرح کرد، شاید تصمیم بر لغو آن گرفته شود.
وی اظهارکرد: البته حرف های شما در مورد رسانه ها درست است.
سیام**9121 **1336
خبرنگار: سمیه لاری**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید