خانه / دسته‌بندی نشده / تغییر و تحول مدیریتی برای گردش نخبگان در جامعه ضروری است

تغییر و تحول مدیریتی برای گردش نخبگان در جامعه ضروری استبه گزارش ایرنا،نصرت الله علیرضائی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در واکنش به برخی گمانه زنی های مطرح شده در فضاهای مجازی و رسانه ها مبنی بر تغییر مدیران استان،افزود: امروزه تغییر و تحولات مدیریتی و جابه جایی مدیران در جامعه امری بدیهی،طبیعی و از اصول دموکراسی است درحالی که در گذشته تغییر و تحول مدیران امری سخت و غیرقابل پذیرش از لحاظ فرهنگ عمومی بود.
وی ادامه داد: در گذشته نگاه به مدیریت به نوعی حق نسق سیاسی و ملک شخصی محسوب می شد و تغییر و جابه جایی به نوعی امری غیر بدیهی و غیر طبیعی دانسته می شد اما امروزه تغییر و تحولات مدیریتی در فرهنگ سیاسی و اجتماعی و مدیریتی جامعه جای خود را پیدا کرده و نهادینه شده است.
وی افزود: تغییر و تحولات برای جامعه ضروری و لازم است چون هم خون تازه ای را به رگ ها می دهد و هم هوای تازه،انرژی مثبت و انگیزه ای بیشتر را به بدنه مدیریتی جامعه تزریق می کند.
مدیر کل روابط عمومی استانداری قزوین افزود: جامعه در سایه مدیران جدید با طرح ها،سیاست ها و برنامه های جدید مواجه خواهد شد و با روش ها و مشی جدید برای پیاده کردن سیاست ها و چشم اندازهای ثابت کشور روبه رو می شود.
علیرضائی ادامه داد: مدیران جدید می توانند ظرفیت های طبیعی،انسانی،مادی و اقتصادی استان را که از دید مدیران گذشته مغفول مانده است شناسائی کرده و با خارج کردن جامعه از رخوت، نشاط و امید به آینده را در کالبد جامعه بدمند.
این جامعه شناس افزود: تغییر و تحول مدیران این اندیشه را که قدرت جاویدان و مادام العمر است را از ذهن مدیران محو می سازد و موجب می شود مدیران در زمان تکیه بر مسند قدرت نهایت تلاش خود را برای افزایش رضایت مردم و پاسخگویی به مطالبات آنها به کار بندند.
وی ادامه داد: جلوگیری از فساد ساختاری، افزایش مسئولیت پذیری،احساس نظارت همیشگی از سوی مقامات بالادست و افزایش شفافیت از دیگر ویژگی های تغییر و تحول مدیریتی در یک جامعه است که مدیران را برای حرکت به سمت توسعه با انرژی و توان جدید بسیج می کند.
وی با بیان اینکه مدیران در جامعه جدید بر مبنای اصول دموکراسی و مردم سالاری انتخاب می شوند،افزود: مردم خواسته ها و مطالبات خود را با آرای خود در زمان انتخابات به گوش مسئولان رساندند و اکنون از منتخبان خود انتظار دارند مدیران و مسئولانی را بر مسند قدرت بنشانند که در مسیر اجرای شعارها و برنامه های طرح شده در زمان انتخابات حرکت کنند.
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین تصریح کرد: جامعه ما به مدیرانی نیاز دارد که گوش شنوایی برای دغدغه مردم داشته باشند و ارتباط خود را با مردم به ویژه اصحاب رسانه،نخبگان سیاسی و فرهنگی به عنوان نمایندگان مردم تقویت نمایند.
وی با بیان اینکه مدیر موفق اهل مشورت و بهره گیری از خرد جمعی است،افزود: هیچ آفتی بالاتر از این نیست که مدیری خود را از مشاوره دیگران محروم سازد بلکه مدیر موفق آرای همفکران حتی منتقدان و مخالفان را به گوش جان می شنود و در صورت صحیح بودن در راستای اصلاح آنها حرکت می کند.
علیرضائی خاطر نشان کرد: در دولت دوازدهم انتظار داریم مدیران و مسئولانی انتخاب شوند که برای توسعه استان طرح و برنامه داشته باشند چون مدیران گرفتار روزمررگی و فاقد برنامه تسلیم وضع موجود شده و زمان را به راحتی از دست می دهند.
وی ادامه داد:مدیران جدید باید هم از تجربه و سابقه مدیریتی و هم از تحلیل و گفتمان برخوردار باشند چون فقدان هریک از این ویژگی ها موجب می شود کمیت مدیریتی استان لنگ بزند.

**استاندار قزوین در مدیریت گفتمان دولت در فضای استان موفق عمل کرده است
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بعد از روی کار آمدن فریدون همتی در قزوین به عنوان استاندار اقدام ها و حرکات خوبی صورت گرفت و فضای مدیریتی استان در چهارچوب رای،شعار و گفتمان دولت و انتظارات حامیان حرکت کرد.
این مسئول ادامه داد: استاندار قزوین سعی کرد بخش عظیمی از مطالبات حامیان و دلسوزان دولت را برآورده سازد و در این راستا برخی از مدیران دستگاه ها،فرمانداران،بخشداران،مدیران کل ستادی استانداری عوض شدند و مدیران غیرهماهنگ با دولت نیز تغییر یافتند.
علیرضائی ادامه داد: در بدو ورود همتی به استان فضای گفتمان استان فضای تدبیر و امید نبود و مدیران در دفاع از عملکرد دولت در برابر صدای منتقدان دچار ترس و لرز و بی تفاوتی و بی میلی بودند و دولت در فضای سیاسی و رسانه ای استان در مظلومیت به سر می برد.
وی اضافه کرد: استاندار قزوین توانست با تغییر و تحولات مدیریتی گفتمان دولت را از حالت مظلومیت نسبی بیرون آورد و با تغییر فرمانداران و برخی مدیران در بدنه استانداری صدای خود را به شکل شفاف تری به گوش مردم برساند و به انتقادها و ابهام ها به شکل روشن و بی پرده پاسخ دهد.
وی با بیان اینکه هنوز بسیاری از مدیران در دفاع از دولت و تبیین گفتمان آن بی میل و بی تفاوت هستند، افزود: امیدواریم در دولت دوازدهم با مدیران دوزیست و مسئولانی که هنوز در این آب و هوا تنفس می کنند خداحافظی شود چون این قبیل مدیران بیشترین ضربه را به گفتمان،برنامه ها و سیاست های دولت وارد ساختند.
علیرضائی با اشاره به ویژگی های 21 ماه حضور فریدون همتی در استان قزوین گفت:نهادینه سازی فرهنگ کار،سخت کوشی،کار شبانه روزی،پاسخگویی،تعامل با مدیران،وقت ناشناسی در انجام وظیفه،توجه جدی به حوزه تولید و سرمایه گذاری،سعه صدر دربرابر انتقادها و مخالفت ها،حساسیت نسبت به امور مردم و ارباب رجوع،ریسک پذیری و طرح پروژه های بزرگ از جمله ویژگی های برجسته هشتمین استاندار قزوین بوده است که امیدواریم شاهد تداوم آنها باشیم.
وی در پایان افزود: در دولت دوازهم علاوه بر نیازمندی به تداوم این ویژگی ها به استفاده از ظرفیت نخبگان،اقشار فرهیخته،سمن ها و نیروهای جوان نیازمند هستیم تا احساس نشاط،تعلق اجتماعی،تعهد و چراغ امید در جامعه افروخته شود و اقدام مدیران از عقلانیت،شفافیت،پاسخگویی و قانونمداری بیشتری برخوردار شود.
برای آگاهی از آخرین خبرهای قزوین و گزیده اخبار ایران و جهان کانال ایرنا قزوین به نشانی https://t.me/irnaqazvinn و اینستاگرام ایرنا قزوین به نشانی https://www.instagram.com/irnaqazvinn را دنبال کنید.
6101*3013
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید