خانه / دسته‌بندی نشده / توجه به انسان ها در شهرها مهمتر از ساخت پل و خیابان است

توجه به انسان ها در شهرها مهمتر از ساخت پل و خیابان استبه گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمد صادق خرازی شامگاه دوشنبه در همایش مدیریت کارآمد شهری با رویکرد توسعه پایدار در شیراز افزود: شهرهای ما امروز با مشکلات اجتماعی دست به گریبان هستند و باید به شکل علمی و اساسی تمام زوایای پیچیده شهری دوباره بازنگری و بازسازی شود.
وی ادامه داد: باید اجازه دهیم که نقدها آزادانه گفته شود و مسائل و مشکلات جامعه مطرح گردد تا راهکاری برای حل آنها ارائه شود.
او اظهار کرد: البته تنها راه اصلاح همه جانبه انجام اصلاحات در کلان نیست، اینکه مدام سخن از آزادی بگوییم نتیجه ای حاصل نمی شود، البته کسی مخالف آزادی نیست اما آزادی این هم نیست که فقط در کلام بیان کنیم.
دبیر کل حزب ندای ایرانیان افزود: انسان، عدالت و شرف انسانی در آزادی فضیلت دارد و اگر بخواهیم در تاریخ بمانیم و شهری را ارائه کنیم که در آن عدالت و پاکیزگی وجود داشته باشد و کسی شب سرگرسنه بر بالین نگذارد باید رقابت های درونی را کنار بگذاریم و به مردم برسیم که هیچ عبادتی بالاتر از این نیست.
خرازی ادامه داد: امروز ما با پرسش های بزرگی در زندگی انسانی مواجه هستیم، آیا با تمام تحولاتی که در زندگی انسان روی داده انسان در رفاه، آسایش و امنیت زندگی می کند؟
او گفت: چیستی و چرایی این مساله را باید در بحران ها و مشکلات اجتماعی امروز دید و اینکه آیا ما در مدیریت شهری ظرفیت های لازم را برای اخلاق جمعی در نظر گرفته ایم؟ آیا به نسبت بین اخلاق و مدیریت و مدیریت و بحران های اجتماعی توجه داشته ایم یا فقط تصور کرده ایم که مدیریت درست و شایسته در ایجاد چند پارک، پل و تونل دیده می شود.
وی اضافه کرد: در کلانشهری مانند تهران که از معدود شهرهای پربحران جهان است شمار زیادی زن بی سرپرست وجود دارد و این نشان می دهد که ما به آسیب های اجتماعی رسیدگی نکرده ایم.
خرازی اضافه کرد: وقتی بسیاری از بزرگان ما بحث عدالت و توسعه و عدالت و پیشرفت را مطرح می کردند و عده ای از متخصصان آنها را زیر سوال می بردند نتیجه این شد که امروز شهرهای گسترده ای داریم که در آنها مردم آسایش ندارند و زندگی خانواده های ما از امنیت، رفاه و آسایش برخوردار نیست.
وی افزود: در شهر تهران هستند خانواده هایی که برای برگزاری یک مراسم میلیون ها و حتی میلیاردها تومان هزینه می کنند اما در همین شهر افرادی شب را سر گرسنه بر بالین می گذرند، آیا این شهر یک شهر اسلامی است؟
نایب رئیس شورای مرکزی کشوری حزب ندای ایرانیان و رئیس شعبه فارس این حزب نیز در این همایش گفت: اگر در مسیر توسعه و پیشرفت، شهرها به مانند مجموعه پیچیده و چند وجهی زندگی و زیست شهروندان، به همه زیرساخت های آن از فرهنگی، اجتماعی، جامعه شناسی و انسان شناسی گرفته تا تاریخی و اقتصادی توجه نشود، با آغاز فرآیند توسعه نه تنها به هدف نهایی نخواهد رسید، بلکه در عملکرد و تصمیم ناهنجار، نامتوازن و تک بعدی، رو به عقب حرکت خواهند کرد.
سید احمد موسوی افزود: مشکلات و چالش های شهری و زیست پذیر کردن آن برای شهروند امروزی، معلول یک عامل و علت نیست، بلکه ماحصل علل و عوامل مختلفی است که برای گره گشایی و درمان هر معضلی، نیاز به همکاری و همه جانبه نگری در هر تصمیم و اقدامی دارد.
وی ادامه داد: مدیریت شهری توسط شورای شهر و شهردار به تنهایی و بدون مشورت، حضور واقعی، دخالـت جدی و علمی استادان، نخبگان، سازمان های مردم نهاد و شهروندان نخواهد توانست اقدامی مثبت و موثر را به سرانجام برساند.
نایب رئیس شورای مرکزی کشوری حزب ندای ایرانیان اظهار کرد: دستورالعمل ها و راهکارهای متعدد سازمان های بین المللی بر مشارکت نهادها و شهروندان، شفاف سازی امور و جریان آزاد اطلاعات به عنوان پایه های حداقلی توسعه پایدار تاکید کرده اند.
موسوی افزود: شهرداری باید با رویکردی همه جانبه و چند بعدی، با بالا بردن سطح تحمل و پاسخگویی در مقابل سمن ها و شورای شهر به عنوان نمایندگان مستقیم شهروندان و نیز تحقق حضور واقعی و عینی نخبگان و صاحب نظران، برای هر اقدامی، نگاهی فراتر از امروز و فردا داشته باشد.
همایش یکروزه مدیریت کارآمد شهری با رویکرد توسعه پایدار که به ابتکار حزب ندای ایرانیان برگزار شد، شامگاه دوشنبه به کار خود پایان داد.
6122 / 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید