خانه / دسته‌بندی نشده / جلوگیری از تکرار راستگوییسم

جلوگیری از تکرار راستگوییسمگفت و گوی اختصاصی ایرنا با غلامرضا انصاری پیش روی شماست:

ایرنا: انتقاداتی به ویژه در ماه های اخیر نسبت به نحوه ائتلاف اصلاح طلبان با دیگر گروه های سیاسی داشته ایم. برخی منتقدان می گویند اصلاح طلبان هیچ مرزبندی روشنی با دیگر جریانات سیاسی ندارند و به صرف رسیدن و ماندن در قدرت دست به این ائتلافات می زنند. ابهامات پیش آمده به ویژه درباره چگونگی بسته شدن فهرست امید در انتخابات شوراهای 1396 به این مساله دامن زد. ظاهرا رفتار برخی نمایندگان فهرست امید در مجلس دهم نیز باعث تشدید موضوع شده است.
جناب عالی قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران و در کنار حزب کارگزاران سازندگی، دو حزب اصلی اصلاح طلبان را تشکیل داده اید. در هیچ یک از موارد فوق نیز اطلاعات شفافی به افکار عمومی داده نشد. پاسخ شما به این انتقادات چیست؟

انصاری: بگذارید مقدمه ای عرض و سپس سراغ پاسخ سوالتان بروم.
جامعه اروپایی بعد از جنگ های فراوان داخلی به این نتیجه رسید که مسایل و مشکلات خود را با گفت و گو و تعامل برطرف کند. یکی از اقدامات آنها در این راه، ساخت نیروگاه و دیگر صنایع مشترک مرزی بود. یعنی به قدری منافع اقتصادی خود را به یکدیگر گره زدند که امروز دیگر امکان اینکه کشورهای اروپایی با یکدیگر به تقابل نظامی برسند وجود ندارد و راهی جز تعامل و گفت و گو با یکدیگر ندارند. سال پیش بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شاهد بروز اختلافاتی بودیم ولی مساله با گفت و گو برطرف شد.
اما در مورد ایران، مهم ترین پاشنه آشیل ما نرفتن به سمت تعامل و گفت و گو با یکدیگر است. اگر ما مسلط به ابزار گفت و گو بودیم اتفاقات 88 اصلا نباید می افتاد یا حتی پس از وقوع قابل حل بود.
آیا ما می توانیم این خشونت و کینه را تا 100 سال دیگر هم ادامه دهیم؟ در آن صورت آیا این قضیه تبدیل به یک تومور و سرطان کشنده نخواهد شد؟
اما در پاسخ به سوال شما درباره اینکه آیا اصلاح طلبان از مرزهای خود عدول نکرده اند باید بگویم که این کار معلول فجایع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بود که طی سال های 84 تا 92 در کشور رخ داد. صدها میلیارد دلار منابع ارزی کشور نابود شد. ارزش های اخلاقی و دینی مان دستخوش جدی ترین چالش ها شد.
آن نتایج اکنون نیز گریبان ما را رها نکرده است. شاهدید که بدون دروغ گفتن در جامعه کارتان پیش نمی رود. بدون ارتشا و پرداخت حق حساب کوچک ترین کارهای قانونی شما در دستگاه ها مورد رسیدگی قرار نمی گیرد. اختلاس کاملا عادی شده است. یک نسل باید بگذرد تا ما خود را بازیابیم.
در این وضعیت اصلاح طلبان چه کاری می توانستند بکنند؟ آیا بزرگ ترین خدمت این نبود که با پذیرش شرایط به حداقل ها قناعت کنند تا کشور از اضمحلال و نابودی نجات پیدا کند؟ آیا اگر آن تورم هولناک سال های 91 و 92 ادامه پیدا می کرد ما وضعیت کنونی مردم ونزوئلا را پیدا نمی کردیم؟ آیا امروز دسترسی آسانی حتی به نان خوردن داشتیم؟
ما اصلاح طلبان علیرغم انتقادات مهمی که به دولت آقای روحانی داریم از تصمیمات چند سال اخیرمان پشیمان نیستیم.
درست است دولت روحانی، نخواست یا نتوانست یا نگذاشتند که به بسیاری از انتظارات و مطالبات مردم جامه عمل بپوشاند اما قرینه این حرکت چه بود؟ اگر به روحانی 92 و 96، شوراهای 92 و 96، مجلس 94 ورود پیدا نمی کردیم چه کار دیگری می توانستیم بکنیم تا کشور از سقوط آزاد نجات یابد؟
به طور مثال در انتخابات مجلس دهم وقتی تا رده های سوم و چهارم ما را هم رد صلاحیت کرده بودند چه کار باید می کردیم؟ آیا باید با صندوق ها قهر می کردیم تا یک مجلس تندروی دیگر سرکار بیاید؟ نه ما برای نجات کشور باید ائتلاف می کردیم.

ایرنا: با وجود این انتقادات نسبتا گسترده از سوی افکار عمومی، آینده سیاسی حزبتان را چگونه می بینید؟

انصاری: ما احزاب اعم از اصلاح طلب و اصولگرا هستیم که مجبور و مکلف به توسعه کیفی کار خود هستیم.
زیرا در حالی که هنوز احزاب شناسنامه دار با هویت و دارای مانیفست مشخص و برنامه های روشن کوتاه، میان و دراز مدت در کشور نداریم مردم ما بسیار هوشمندانه رفتار می کنند. رفتار سیاسی مردم کاملا هدفمند شده است و سره را ناسره به زیرکی تشخیص می دهد.
سازماندهی مبتنی بر برنامه، گسترش کیفی تشکیلات حزبی، تربیت کادر تخصصی در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از مواردی است که باید روی آنها کار کنیم. برخی از این اقدامات البته در حزب اتحاد ملت ایران در حال انجام است.
این حزب از ابتدای کار تا کنون فقط سیاسی نبوده است. ما دفاتر تخصصی داریم که در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و پژوهشی مشغول فعالیت هستند.
در دو سالی که از آغاز به کار حزب گذشته، آموزش ها کوتاه مدت تشکیلاتی را برای اعضایمان شروع کرده ایم .
به این آموزش های کوتاه مدت هم بسنده نکرده و درصدد اخذ مجوز برای تاسیس یک مرکز آموزشی عالی هستیم. کار گروهی هم برای پیگیری این کار به وجود آورده و تلاش هایی هم انجام شده است. یعنی موسسه آموزش عالی توسط حزب اتحاد ملت تاسیس شود که در حوزه های مختلف کادر تربیت و مدرک معتبر دانشگاهی هم بدهد.
ما سعی داریم به عنوان حزبی که شاید بیشترین دفاتر را در نقاط مختلف کشور دارد ، نظارت تشکیلاتی گسترده ای را بر عملکرد اعضای خود از طریق ایجاد یک نظام خودکنترل داشته باشیم.
این نظارت البته محدود به اعضا نمی شود و بر نامزدهای احتمالی مورد حمایت ما در کلیه انتخابات کشور اعمال و با خاطیان از مواضع و مرامنامه برخورد تشکیلاتی لازم را داشته باشیم.
در این راستا امیدواریم 2 تا 3 حزب قوی استخوان دار و شناسنامه دار در کشور شکل گیرد تا رابط بین مردم و نهادهای حکومتی باشند.
اگر به این نقطه برسیم دیگر بسیار کمتر شاهد اتفاقاتی مانند « راستگوییسم» یا مسایلی باشیم که در فهرست امید مجلس و یا شوراهای شهر که اخیرا به وقوع پیوست.
میزگرد*3081*1436*خبرنگار: ناصر غضنفری*انتشار: داود پورصحت*انتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید