خانه / دسته‌بندی نشده / دحوالارض در حرم مطهر رضوی/ روز گسترش رحمت آسمانی بر اهل زمین

دحوالارض در حرم مطهر رضوی/ روز گسترش رحمت آسمانی بر اهل زمینبه گزارش ایرنا در چنین روزی حال و هوای آستان قدس سراسر مناجات و راز و نیاز است و در هر گوشه از اماکن متبرکه زائران و مجاوران دست به دعا برمی دارند و از هر سو نجوای زمزمه های عارفانه به گوش می رسد.
دحوالارض، روزی که آن را ‘روز گسترش رحمت آسمانی بر اهل زمین’ می نامند، معنویت صحن و سرای حضرت رضا (ع) فزونی یافته و ذاکران اهل بیت (ع) با نوحه و مناجات خوانی، زائران را با خود همراه کرده و کبوتر دلهای عاشقان را بر فراز گنبد طلای بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به پرواز درآوردند.
بر اساس روایات معصومان، عبادت در شب و روز دحوالارض ثواب زیادی دارد و یکی از اعمال خاصه در این روز زیارت حرم امام رضا(ع) است، به همین مناسبت امروز سرتاسر گستره حرم رضوی مملو از زائران و مجاورانی بود که از گوشه و کنار خود را به نزدیکی مضجع شریف ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) رسانده بودند.
مراسم محوری دحوالارض در صحن جامع رضوی با حضور پرشور زائران و مجاوران قبل از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار شد.
سخنران این مراسم با گرامیداشت این روز گفت: دحوالارض روزی است که بنا بر روایات، وقتی تمام روی زمین را آب فرا گرفته بود، در این روز، نخستین خشکی‌ از زیر آب سر برآورد و مطابق بعضی روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد، خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین مکه و سپس خانه کعبه به عنوان اولین معبد بود.
حجت الاسلام محمدرضا طباطبایی نسب افزود: بر اساس روایتی از امام رضا(ع) در این روز حضرت ابراهیم و حضرت عیسی (ع) به دنیا آمدند، بعضا در برخی روایات نقل شده که این روز جزو چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش هفتاد سال روزه گرفتن دارد.
وی بیان کرد: آداب و اعمال ویژه‌‏ ای از جمله روزه گرفتن و زیارت حرم مطهر حضرت رضا(ع) در این روز وارد شده است، لذا ذکر دعا و مناجات در این روز ثواب بسیار دارد.
در ادامه این مراسم زیارت جامعه کبیره توسط یکی از ذاکران اهل بیت (ع) قرائت شد.
5132/7489
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید