خانه / دسته‌بندی نشده / دیدگاه چهار نماینده مجلس در خصوص اقدامات کمیته امداد

دیدگاه چهار نماینده مجلس در خصوص اقدامات کمیته امدادبه گزارش روز دوشنبه خبرنگار پارلمانی ایرنا، کاظم جلالی رییس مرکز پ‍ژوهش های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مجلس نگاه ویژه ای به کمیته امداد دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی در موارد 93 و 94 کلیدی‌ترین مسائل را هم برای کاهش آسیب ها و افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد انجام داد.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب به مباحث مربوط به کاهش آسیب‌ها و همچنین توانمندسازی محرومان و خروج آنها از چرخه حمایت همواره تاکید ویژه ای داشته اند.
جلالی افزود: کمیته امداد به مقوله‌ اشتغال توجه ویژه ای دارد. یکی از مشکلات اساسی اشتغال عدم سنخیت آموزشی جوانان با اشتغال است. در واقع هم در آموزش و پرورش و هم در آموزش عالی آموزش به گونه ای نیست که به سمت توانمندسازی پیش برود، لذا پیشنهاد داریم که کمیته امداد با آموزش و پرورش برای توانمند سازی جهت اشتغال افراد همکار کند.
وی با تاکید بر این که مجلس همراهی خوبی با مددجویان محروم داشته است، اظهار داشت: میزان وام خوداشتغالی در سال96، 2100 میلیارد تومان افزایش داشته در حالی که در سال 95، هزار میلیارد تومان بوده است و اقدام دیگری که مجلس انجام داد اختصاص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه برای رفع محرومیت از مناطق محروم و روستایی بوده است.
وی ادامه داد: غیر از افزایش میزان وام خود اشتغالی در سال 96 کمیته امداد نیز 1100 میلیارد تومان از منابع خود را برای وام خود اشتغالی استفاده کرده که با احتساب اختصاص بودجه مجلس، این رقم بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان می شود.
جلالی گفت: یکی از مزایای کمیته امداد پالایش مددجویان است و با طرح‌هایی که اجرایی شده بیش از 200 هزار اشتغال برای سرپرست خانوار ایجاد شده و حدود160 هزار نفر یا خانوار هم با این میزان اشتغال از چرخه حمایتی خارج شده‌اند که اقدام موثر و خوبی است.
وی اضافه کرد: کمیته امداد با سپاه پاسداران تفاهم‌نامه‌ای را درباره ساخت و تعمیر مسکن افراد تحت پوشش انجام داده و 2700 میلیون ریال را هم در این راستا در نظر گرفته است.
جلالی ادامه داد: به هرحال دولت اعلام می‌کند که در امر مسکن در همین پردیس‌ها 700 هزار مسکن اضافی ساخته شده که حتما می تواند کمیته امداد با دولت در این مورد کار کنند.
وی تاکید کرد: دولت مستقیما مستمری ها را به حساب سرپرست خانوار می ریزد که البته این برخلاف قانون است، زیرا در قانون پیش بینی شده که این کار از طرف بهزیستی و کمیته امداد انجام شود.
وی ادامه داد: تعدادی از سرپرستان خانوار هستند که یا زندانی و یا معتادند و واریز مستقیم پول به حساب آنها درست نیست، از این رو باید دولت کمک کند تا این پول به کمیته امداد یا بهزیستی داده شود تا به حساب مددجویان واریز کنند.

** تفاوت خدمات کمیته امداد در داخل و خارج
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: ارایه خدمات از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) در خارج از کشور با داخل کشور متفاوت است که باید مورد توجه قرار بگیرد که چرا آن خدماتی که در خارج ارایه می شود در داخل ارایه نمی شود.
سیده حمیده زرآبادی افزود: ماموریت اصلی کمیته امداد بر پایه توانمندسازی افراد و جذب مشارکت مردمی است اما این دو ماموریت هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.
این نماینده مجلس ادامه داد: بحث 10 درصد خروجی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) که سالانه باید توانمند شوند، هنوز محقق نشده و مشاهده می کنیم که بسیاری از خیریه ها در جذب مشارکت مردمی بسیار موفق تر عمل می کنند و باید الگوی کمیته امداد مورد بازنگری قرار گیرد.
زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس گفت: خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) کارهای حمایتی است و این نهاد نقشی در فقرزدایی از چهره کشور نداشته است و تنها کمک حمایتی ارایه می دهد.

** باید فرهنگ نیکوکاری در جامعه نهادینه شود
اصغر مسعودی نماینده نی ریز در مجلس نیز در این زمینه گفت: افتخار نیست بگوییم آمار افراد تحت پوشش کمیته امداد افزایش یافته است و باید تلاش کرد تا فرهنگ نیکوکاری در جامعه نهادینه شود.
وی با بیان اینکه کمک به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد نباید باعث تحقیر آنان باشد، اظهارکرد: کسانی که از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد حمایت می کنند و اشتغال آنان مدنظر است باید از معافیت های مالیاتی برخوردار شوند.

**استمرار کمک کمیته امداد به افراد تحت پوشش به صلاح نیست
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس نیز در این زمینه گفت: اولویت اصلی و مهم ترین موضوع کمیته امداد امام خمینی(ره) مساله اشتغال افراد تحت پوشش است.
وی با بیان اینکه اقدامات مجلس همواره در حمایت از کمیته امداد بوده است، افزود: مجلس در جهت افزایش اعتبارات اشتغال این اعتبارات را از هزار میلیارد تومان در سال 1395 به سه هزار و 100 میلیارد تومان در سال جاری افزایش داد که این افزایش بار مسوولیت کمیته امداد را برای کمک به حوزه فعالیت بخش اشتغال کشور بیشتر می کند.
وی ادامه داد: مصوبه مجلس در بحث افزایش منابع برای اشتغال در کشور به ویژه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری و محروم باعث شده ظرفیت برای کمیته امداد ایجاد شود و انتظار ما این است که این نهاد به عنوان یکی از سازمان ها که در حوزه اشتغال نقش ایفا می کند به جذب منابع اقدام کند و قرار است 30 درصد از منابع در اختیار کمیته امداد قرار گیرد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: استمرار کمک کمیته امداد به افراد تحت پوشش به صلاح کشور نیست و باید افراد تحت پوشش این نهاد از لحاظ توانمندسازی به نحو جلو بروند که خروجی کار اثرگذار باشد.
پورابراهیمی افزود: مشاهده می شود که کمیته امداد با فاصله زمانی کوتاه پس از ارایه وام های اشتغال مستمری افراد تحت پوشش را قطع می کند که این موضوع به صلاح کشور نیست.

سیام*9121*9254*1436*خبرنگاران: سجاد خسروانیان و سمیه لاری*انتشار : داود پورصحت*انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید