خانه / دسته‌بندی نشده / رحمانی فضلی: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات خود با کشورهای همسایه قائل نیست

رحمانی فضلی: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات خود با کشورهای همسایه قائل نیستبه گزارش خبرنگار ایرنا، رحمانی فضلی دوشنبه شب در مراسم روز ملی افغانستان که در سفارت این کشور در تهران برگزار شد با بیان اینکه دولت و ملت ایران در سال های جنگ داخلی افغانستان همواره در کنار مردم این کشور بوده است، افزود: پس از سقوط طالبان، ایران نقش مؤثری در بازسازی افغانستان داشته است.
متن کامل سخنرانی رحمانی فضلی در این مراسم به شرح زیر است:
بسیار مفتخرم که امروز در این جلسه مهم شرکت دارم، قبل از هرچیز به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، روز ملی کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی افغانستان را به ملت و دولت وحدت ملی افغانستان و به طور خاص به جناب آقای دکتر نور سفیر محترم جمهوری اسلامی افغانستان در تهرانو همکارانشان در سفارت افغانستان تبریک عرض می نمایم.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان بیشترین اشتراکات را به لحاظ زبانی، دینی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی دارند.
به دلیل قرابت و یکدلی خاصی که بین مردم دو کشور وجود دارد دولت و ملت ما در دوران سخت جهاد مردم افغانستان و در سال های جنگ داخلی همواره در کنار مردم افغانستان بودند. دولت ما علاوه بر کمک به استقرار دولت موقت پس از سقوط طالبان، نقش موثری نیز در بازسازی افغانستان برعهده داشته و سعی کرده است به حل مشکلات مردم سالاری نوپای این کشور کمک کند.
خانم ها و آقایان،
متاسفانه بعد از چهار دهه تجاوز خارجی، جنگ داخلی و سال های متمادی تحمل حضور هزاران نیروی خارجی، هنوز هم چشم انداز روشنی برای رهایی افغانستان عزیز از جنگ و خونریزی به چشم نمی خورد. حملات تروریستی هفته های اخیر به طور بی سابقه ای تن این ملت مظلوم را با زخم های تازه ای رنجور ساخته است . فرصت را ممغتنم شممررده اجازه می خواهم در اینجا از صمیم قلب با دولت و ملت غیور افغانستان به خاطر از دست دادن عزیزانشان در این حملات ابراز همدردی کرده و مصیبت های وارده را تسلیت عرض نمایم.
همچنین مایلم اطمینان دهم که ملت و دولت ما همچون گذشته در کنار مردم افغانستان خواهند بود و از هیچ کمکی برای نابودی گروه های تروریستی تکفیری و افراط گرا که با حمله به جان و مال و نوامیس مردم، به دنبال ایجاد تفرقه قومی و مذهبی و برهم زدن امنیت و آرامش آنها هستند دریغ نخواهیم کرد.
ما معتقدیم صلح و امنیت پایدار در افغانستان تنها با تقویت نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان برقرار خواهد شد و همه باید در این جهت به دولت افغانستان کمک کنیم.
دولت وحدت مملی در افغانستان از ابتدای تشکیل با مشکلات و چالش های بزرگی مواجه بوده اما به حیات خود ادامه داده است. این دولت دستور کار سنگینی دارد و اگر بتواند حمایت همه جناح های جامعه افغانستان را داشته باشد مسلما می تواند ماموریت خود را به پایان ببرد. مبارزه تروریسم، عدالت گستری و تلاش برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان محورهای مهمی هستند که می توانند زمینه انسجام و وحدت کامل مردم افغانستان را فراهم آورده و بستر لازم رای شکوفایی ، رشد و توسعه اقتصاد ملی افغانستان را مهیا نماید.
جامعه جهانی وظیفه دارد به رهبران افغانستان برای انجام وظایفشان کمک کند. ما کمک های بین المللی به افغانستان برای مقابله با این چالش ها را کافی نمی دانیم و امیدواریم در این خصوص تجدید نظر جدی صورت بگیرد.
در این راستا ، دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای دکتر روحانی برخود لازم می داند از مسیر توسعه و تقویت همه جانبه روابط بخش های دولتی و خصوصی ایران و افغانستان امکان دسترسی مردم و دولت افغانستان به امکانات وسیع و توانمندی های موجوود در ایران را فراهم کند تا زمینه پیشرفت همه جانبه و هرچچه سریع تر افغانستان را در حد توان خویش فراهم آورد. این مهم همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهوری محترم بوده و می باشد.
جمهوری اسلامی ایران به سهم خود علیرغم تحریم های ظالمانه ای که به ملت ایران تحمیل شده است، طی یک دهه گذشته ؛ نزدیک به 500 میلیون دلار به امر بازسازی و توسعه افغانستان اختصاص داده و مشارکت فعالی در امور راهبردی این کشور و در حوزه هایی همچون «راه سازی»، «بهداشت»، «آموزش و توسعه منابع انسانی» داشته است و آمادگی دارد تا در آینده و با همراهی جامعه بین الملل و کشورهای منطقه ، در روند توسعه و بازسازی افغانستان نقش جدی تری ایفا نماید.
ما در ایران پذیرای 850 هزار پناهنده و قریب 50 هزار نفر مقیم موقت و بیش از یک و نیم میلیون نفر از اتباع افغانستان هستیم که به طور غیرقانونی در ایران زندگی می کنند که به بازار کار ایران دسترسی دارند و با کسب درآمد در ایران خانواده های خود در افغانستان را مورد حمایت قرار می دهند.
هم اکنون حدود 450 هزار دانش آموز و قریب 17 هزار دانشجوی افغانستانی در مدارس و دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل می باشند. به جرات می توان گفت که تعداد زیادی از نیروی انسانی متخصص افغانستان در جمهوری اسلامی ایران تحصیل کرده اند که در آینده می توانند در سازندگی کشورشان نقش مهمی داشته باشند.
به لحاظ آماری قریب به 97 درصد از پناهندگان افغانستانی در شهرهای ایران زندگی می کنند و هزاران نفر از اتباع افغانستان از طریق بیمه سلامت ایرانیان تحت پوشش بییمه ای قرار دارند. در مجموع به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، اتباع افغانستان که در ایران زندگی می کنند بهترین شرایط را در مقایسه با اتباع خارجی مقیم سایر کشورها دارند.
البته اقدامات دولت افغانستان برای شناسایی و صدور گذرنامه برای اتباعی که اقامت غیرقانونی دارند از مدتی پیش شروع شده و امیدواریم در مدت کوتاهی با همکاری دولت افغانستان وضعیت اقامت اتباع آن کشور در ایران را سازماندهی کنیم.
همچنین همکاری سه جانبه ای با دولت افغانستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای فراهمم آوردن زمینه بازگشت و ادغام مجدد پایدار پناهندگان افغانستان در جریان است تا این افراد بتوانند زندگی مناسبی را در کشور خوود شرروع کنند.
لازمه بازگشت اتباع افغانستان فراهم آوردن امکان تامین معیشت و توانمندسازی دولت برای ارائه خدمات شهری و تامین نیازمندی ها در داخل افغانستان است.
در بخش های اقتصادی ، ظرفیت و توانمندی های بالقوه زیادی برای همکاری دو کشور وجود دارد که می تواند به افزایش درآمد و ارتقا سطح زندگی مردم افغانستان کمک کند
در همین راستا جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با کشورهای همسایه از جمله افغانستان قائل نبوده و همواره خواستار رفع موانع موجود در مسیر توسعه روابط اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری، در راستای تامین منافع متقابل می باشد. دسترسی به امکانات ترانزیتی چابهار، یکی از مهمترین امتیازاتی است که به این منظور در اختیار بخش خصوصی و دولتی افغانستان گذاشته شده است.
تکمیل خط آهن خواف – هرات و ساخت جاده ماهیرود – فراه نیز از پروژه های زیربنایی هستند که در کنار دسترسی به چابهار می توانند اقتصاد افغانستان را به اقتصاد جهانی وصل کرده و زمینه بهره برداری از منابع طبیعی و تجارت جهانی محصولات افغانستان را فراهم کنند.
وزارت کشوورر به عنوان مسئول ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور ، تلاش خود را به این مهم معطوف نموده تا زمینه های توسعه و ارتقای همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری، بانکی و بیمه، گمرکی و حمل و نقل، صنعت و معدن، خدمات فی و مهندسی و همچنین همکاری های علمی، فرهنگی و آموزشی را در سطحی که متناسب با ظرفیت های دو کشور باشد، فراهم نماید.
در پایان ضمن تبریک مجدد روز ملی جمهوری اسلامی افغانستان به ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان و خصوصا جنب آقای دکتر نور سفیر محترم؛ صلح، دوستی، ررشد و پیشرفت مردم و دولت برادر و دوست جمهوری اسلامی افغانستان را از خداوند بزرگ آروز می نمایم.
شبد**6084**9122**1953**خبرنگار: امیر خان زاده*انتشار دهنده : مهدی نعمتیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید