خانه / اقتصادی / رشد دستمزدهای آمریکا رکورد زد

رشد دستمزدهای آمریکا رکورد زد

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرد متوسط رشد دستمزد هفتگی برای شاغلین تمام وقت آمریکایی تا پایان سه ماهه دوم سال ۱۰ درصد بوده که این رشد، بالاترین رشد دستمزد هفتگی تاریخ معاصر در این کشور بوده است. با این حال بررسی دقیق تر این رشد نشان می دهد که میزان اشتغال زایی برای کارکنانی که درآمد پایینی داشته اند کاهش محسوسی یافته و همین مساله می تواند باعث افزایش آسیب پذیری این قشر در برابر پیامدهای کرونا شود. 

هر چند که از ابتدای سال جاری میلادی، اقتصاد آمریکا به نوعی با پیامدهای کرونا مواجه شد اما از ماه آوریل بروز نشانه های پیامدهای مرگبار کرونا بر روی بزرگ ترین اقتصاد جهان به تدریج علنی تر شد تا جایی که تعطیلی گسترده کسب و کارها باعث بیکاری میلیون ها آمریکایی و ثبت رکوردهای تاریخی در نرخ بیکاری این کشور شد. 

تا پایان هفته منتهی به سی ام ژوین متوسط حقوق ۱۰۴.۵ میلیون شاغل تمام وقت آمریکایی از ۱۰۰۰ دلار عبور کرده است. با این حال اختلاف درآمد کارکنان در بخش های عمومی نظیر کارگران رستوران ها با درآمد دهک های بالاتر نه تنها نسبت به قبل از بحران کرونا کاهش نیافته بلکه تشدید شده است. هم چنین با وجود اعتراضات ضد نژادپرستی که از دو ماه پیش در آمریکا آغاز شده است، سفیدپوستان به طور متوسط حدود ۲۰۰ دلار درآمد بیشتری از سیاه پوستان داشته اند و این وضعیت برای اقلیت لاتین تبار حتی بدتر است تا جایی که اختلاف این گروه با سفیدپوستان حدود ۵۰۰ دلار در ماه است. 

نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه ژوئن رقم ۱۱.۱ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۲.۱ درصد کمتر از ماه قبل است باعث افزایش امیدها به تک رقمی شدن نرخ بیکاری در ماه جاری شده است.

طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۱۷.۸ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است. 

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

طرحی که چرخ تولید را می‌چرخاند

به گزارش ایسنا، امسال نیز برای چند سال پی در پی نامگذاری سال به تولید …

پاسخی بگذارید