خانه / دسته‌بندی نشده / روایت محمود صادقی از تاریکخانه های شهرداری تهران

روایت محمود صادقی از تاریکخانه های شهرداری تهرانوی در تبیین عمق فساد در شهرداری تهران در دوران ریاست قالیباف افزود: آقای علیرضا محجوب روی بانک شهر تقاضای تحقیق و تفحص داده ولی هنوز موفق نشده آنرا از آب و گل درآورد.
در ادامه گفت و گو ایرنا با محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی آمده است:
ایرنا: تحقیق و تفحص از شهرداری چرا انجام نشد؟
صادقی: ما 90 رای موافق داشتیم و اگر 15 رای دیگر اضافه می شد این طرح رای می آورد. اما این طرح در یکی دو روز مانده به پایان سال در صحن علنی مطرح شد و خیلی از نماینده ها حضور نداشتند. از طرفی در اولین دستور همان روز گذاشته شده بود. تا مجلس روز کاری اش را بخواهد شروع کند و به اصطلاح یخش باز شود طول می کشد و معمولا برای بررسی دستورهای اول نمایندگان کمتری در جلسه حضور دارند.

ایرنا: چرا طرح در چنین زمانی مطرح شد؟
صادقی: نمی دانم این کار عمدی بود یا نبود ولی اگر نگاه بدبینامه بخواهیم داشته باشیم شاید عمد بود.
بسیاری از نمایندگان در ابتدای صبح در جلساتی دیگر در مجلس حضور می یابند و ساعاتی طول می کشد تا در صحن حاضر شوند. از سویی برخی نمایندگان فراکسیون امید و حتی امضا کنندگان طرح در خارج از کشور به سر می بردند.
علاوه بر این فضای بی اعتمادی که بین نمایندگان دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در مجلس وجود دارد- که خوشبختانه رو به کاهش است- باعث تشدید این مساله شد.
این بی اعتمادی باعث دخالت دادن گرایش سیاسی در وظیفه نظارتی نمایندگی می شود. یادم هست خیلی از دوستان اصولگرای من در مجلس بعد از رای گیری گفتند’ ما می دانیم که این تحقیق و تفحص لازم است ولی چون شما در فلان جا به طرح ما اصولگرایان رای ندادید ما هم به این طرح رای ندادیم’
علاوه بر این ها لابی شهرداری در مجلس بسیار سنگین بود. موثر هم واقع شد. در نطق دفاع از طرح تحقیق و تفحص هم به آن اشاره کردم. حتی با خود ما هم تلاش کردند ارتباط برقرار کنند ولی این اجازه را به آنها ندادیم.

ایرنا: چرا شهرداری اینقدر روی این تحقیق و تفحص حساسیت به خرج می داد؟
صادقی: همین نکته ای بود که اتفاقا همان روز در نطقم بیان کردم و گفتم ‘ حساسیت شهرداری ما را به انجام این طرح راسخ تر کرد. اگر شهرداری شفاف است و حساب و کتابش مشکلی ندارد چرا برای رای نیاوردن آن اینقدر لابی می کند؟ آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است’
در واقع با این لابی ها به شخصه یقین پیدا کردم که فساد سیستماتیک در شهرداری وجود دارد و آنها تاریکخانه هایی در شهرداری دارند که نمی خواهند ما به آن ورود پیدا کنیم.

ایرنا: این را بر اساس تحلیل می فرمایید یا بر پایه اطلاعات؟
صادقی: بر پایه اطلاعاتی که دستمان رسید. سیستم هایی در شهرداری ایجاد شده که فساد خیز است. من در نطقم به بعضی از آنها اشاره کردم. مثلا سیستم هولوگرام. یعنی وقتی کسی از شهرداری طلب مالی داشته است به جای پول به او هولوگرام داده اند. این هولوگرام به معنای تراکم متغیر است. یعنی به تناسب طلبی که شخص از شهرداری دارد به او هولوگرامی داده اند که وی در هر منطقه از شهر می تواند آنرا مطالبه کند و بسازد. این یعنی یک سیستم کاملا فاسد.
به جای اینکه ابتدا تراکم شما معین باشد. بعد توجیه داشته باشد. سپس در کمیسیون ماده 5 شهرداری تصویب شود و اگر تصویب شد قابل اجرا باشد به شما تراکم شناور و سیار داده اند تا بدهی شان پاک شود.
ما سوال کردیم که مبنای قانونی فروش این گونه تراکم( شناور) از کجا آمده است؟ و جوابی داده نشد.

ایرنا: ظاهرا این هولوگرام ها مدت دار هم نبوده است؟
صادقی: دقیقا. اصلا نفس انتشار این هولوگرام ها غیرقانونی است. این هولوگرام ها در اصل یک سری اوراق بهادار است که اساسا شهرداری در جایگاه قانونی انتشار اوراق بهادار نیست.
این هولوگرام ها قابل نقل و انتقال و معامله هم هست. یعنی آقای الف می گیرد و آنرا به آقای ب می فروشد.
اینها به منزله فساد سیستماتیک و ساختاری است که در شهرداری تهران وجود دارد.

ایرنا: ریشه این تراکم فروشی ها به کجا برمی گردد؟
صادقی: مبدا این فساد در دوره شهرداری آقای کرباسچی ایجاد شده است یعنی فروش تراکم به قصد ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری. به عبارتی فروش شهر و فروش حقی که یک شهروند در شهر دارد بدون رضایت او و افزایش تراکم شهری.
این فساد از آنجا شروع شد اما به مرور گسترش و اشکال جدیدی پیدا کرد. طوری که در دوره شهردار اخیر( قالیباف) خیلی عمق پیدا کرد.

ایرنا: از نظر قانونی می توان این طرح را دوباره به جریان انداخت؟
صادقی: بله. اشکالی ندارد. بعد از 6 ماه از زمان به رای گذاشتن طرح باز می توان درخواست طرح دوباره آن در صحن علنی مجلس را کرد.
حتی چون ما در سه محور این طرح را ارائه کرده بودیم می توان محورهای دیگری برای آن تعیین کرد.
این کار امکان پذیر است اما بسیار سخت. کلا ور رفتن با شهرداری کار آسانی نیست و پیچیدگی فراوانی دارد. مثلا همین الان آقای علیرضا محجوب روی بانک شهر تقاضای تحقیق و تفحص داده ولی هنوز موفق نشده آنرا از آب و گل درآورد. فورا با کمیسیون مربوطه در مجلس ارتباط گرفته می شود و لابی ها شروع می شود تا کار پیش نرود.

ایرنا: حالا با وجود آقای نجفی فکر می کنید این تحقیق و تفحص به جریان بیفتد؟
صادقی: آقای نجفی کار بسیار سختی در پیش دارد. در همین شروع کار و در صدور حکم شهرداری وی سختی های کار خود را نشان داد. نهادهایی که ذینفع هسنند به خاطر مناسباتی که با شهرداری داشتند و دارند اگر حس کنند منافعشان در خطر است حتما تقابلاتی به وجود می آورند.
بیشترین خطر از این ناحیه است. وگرنه آقای نجفی مدیر کارآمد و سالمی است. اهل زد و بند هم نیست. سوابق کاری اش هم این را نشان می دهد. شهرداری از قبل انقلاب محل رشد فساد است. بنابراین کار برای آقای نجفی بسیار دشوار است ولی امیدوارم موفق شود.
پژوهشم3081**خبرنگار: ناصر غضنفریانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید