خانه / دسته‌بندی نشده / روسیه و ترکیه برای مذاکرات سوری آستانه رایزنی کردند

روسیه و ترکیه برای مذاکرات سوری آستانه رایزنی کردندبه گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: افزون بر رایزنی طرف های روسی و ترکیه ای در باره موضوعات خاورمیانه، دستور کار منطقه ای با محوریت مسائل سوریه و راهکارهای حل و فصل بحران این کشور بررسی شد.
معاونان وزارت در این دیدار همچنین بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران سوریه مطابق قطعنامه 2254 شورای امنیت به عنوان تنها راهکارتاکید کردند.
دو طرف در ادامه از کاهش قابل توجه سطح خشونت ها و زد و خوردهای مسلحانه در سوریه در نتیجه ایجاد مناطق امن ابراز خرسندی کردند.
بوگدانف و اونال همچنین در زمینه مسائل عراق بر پایبندی مسکو و آنکارا به یکپارچگی ارضی و اهمیت حل مسائل این کشور در چارچوب مذاکرات داخلی با شرکت تمامی گروههای قومی و مذهبی تاکید کردند.
در این رایزنی مسائل یمن و لیبی و وضعیت مذاکرات فلسطین و رژیم صهیونیستی نیز مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
مذاکرات آستانه که راهبرد آن پاییز سال گذشته در نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اعلام شد، رویداد همگرایی سه کشور را برای کاهش دامنه درگیری ها، توافق جمعی مبارزه با تروریسم و همچنین برقراری آتش بس فراگیر در سوریه (از 10 دی ماه 95) در پی داشت که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تائید شده است.
وزیر امور خارجه قزاقستان به تازگی اعلام کرد که دور ششم مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت این کشور میانه ماه سپتامبر (دهه آخر شهریور) برگزار می شود.
غیرت عبدالرحمانف روز سه شنبه همچنین گفت که کشورهای ضامن صلح در سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه تا پایان ماه جاری (اوت) در نشست فنی کارشناسان، دستور کار و زمان دقیق دور ششم مذاکرات سوری آستانه را تعیین می کنند.
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از سخنان وی نوشت: بر اساس برنامه ریزی اولیه، نشست بعدی آستانه اواسط ماه سپتامبر برگزار می شود.
ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.
توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.
ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش، فعالیت ایستگاههای بازرسی و گذرگاهها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از دیگر تدابیر پیش بینی شده است.
بر اساس این تفاهم نامه، همه تدابیر لازم در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گرفته می شود و همزمان مبارزه با داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و تلاش ها برای پیوستن گروه های معارض به آتش بس نیز ادامه می یابد.
گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.
این اقدام های ضدسوری سبب تشکیل دهها گروه تروریستی شد که افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو کشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی ادامه می دهند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید