خانه / دسته‌بندی نشده / سخنگوی وزارت خارجه: بحث ایران هراسی حربه نخ نماست/تکذیب همکاری در فعالیت های هسته ای با کره شمالی

سخنگوی وزارت خارجه: بحث ایران هراسی حربه نخ نماست/تکذیب همکاری در فعالیت های هسته ای با کره شمالیبه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه درادامه نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای موهوم وزیر امور خارجه عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران افزود: نفوذ ایران در منطقه بحث طبیعی و بسیار روشنی است، فرهنگ و تمدن در اسارت جغرافیا قرار نمی گیرد و آنچه در محیط پیرامونی ایران وجود دارد ، بحث تمدنی است.
وی خاطرنشان کرد: طرح واژه هایی مبنی بر نگرانی از نفوذ ایران سیاست غلطی است که برخی سعی می کنند با بهره گیری از آن ایران را منطقه جدا کنند و به قدرت های خارجی اجازه دهند در جهت تخلیه خزانه ملت های منطقه گام بردارند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ادعای روزنامه دیلی تلگراف مبنی بر کمک ایران به کره شمالی در حوزه تسلیحات موشکی اظهارکرد: این اظهارات حرف های بی ربطی است که قابل اعتنا نیست و پرداختن به آن وقت تلف کردن است.

**تغییرات در وزارت خارجه اساسی و بنیادی است
قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی براین که تغییرات در وزارت امور خارجه چه زمانی اجرایی می شود، گفت: تغییرات در این وزارتخانه بنیادی و بسیار اساسی است که در این طیف و گستره در دهه های گذشته بی سابقه است.
وی تصریح کرد با توجه به ضرورت های کشور و نیازهای سیاست خارجی، کار بزرگی طراحی شده و بخشی از آن در سازمان امور اداری و استخدامی مصوب و امضا شده است و بعد از امضای این سازمان دو ماه فرصت داریم تا آن را اجرا کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: این مصوبه «تاپ چارت» وزارت امور خارجه است که درحال شکل گیری و اجرای مراحل آن هستیم و امیدواریم تا دو ماه آینده به سامان برسد.
قاسمی یادآور شد بخشی دیگر از این چارت شرح وظایفی است که هفته گذشته توسط معاونت ها تکمیل شد که احتمالا این بخش هم باید به سازمان امور اداری و استخدامی ارجاع شود که در نهایت با تصویب آن را هم اجرا خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: در چارت (تشکیلات) جدید بحث مهم پیش بینی معاونت دیپلماسی اقتصادی است که بر اساس ضرورت های اقتصاد مقاومتی و نیاز به تقویت و توسعه سیاست های اقتصادی طراحی شده است و امیدواریم با راه اندازی این معاونت گام های بیشتری در جهت هماهنگی و راهیابی موسسات و شرکت های ایرانی به بازارهای جهانی فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: تمامی معاونت های منطقه ای از میان خواهند رفت و علاوه بر معاونت دیپلماسی اقتصادی، یک معاونت سیاسی هم خواهیم داشت و ادارات کل نسبت به گذشته از قدرت بیشتری برخودار خواهند بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این ادارات همزمان به وزیر و معاونان وی پاسخگو خواهند بود و مکانیزمی است که از تجارب پیشین استفاده کردیم تا تداخل بین بخش های دو جانبه و سیاسی ایجاد نشود.

**جمهوری اسلامی ایران تا حد توان سعی می کند از بروز برخی بحران ها جلوگیری کند
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون همه پرسی در اقلیم کردستان عراق و درخواست بارزانی از ایران برای میانجیگری بین اربیل و بغداد اظهارکرد: ما علاقه مند هستیم مذاکراتی که از گذشته بین اربیل و بغداد آغاز شده ادامه یابد و بتواند به نتایج مثبتی منجر شود.
وی افزود: مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق و همه پرسی در اقلیم کردستان پیش از این بیان شده است، امیدوار هستیم عقلانیت و درایت در منطقه کمک کند تا وضعیت پیچیده امروز در این نقطه حساس جهان پیچیده تر نشود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تا حد توان و با توجه به ارتباط خوبی که با اکراد، دولت مرکزی و سایر گروه ها و شخصیت های عراقی دارد، سعی می کند از بروز برخی بحران ها که می تواند مخرب و خطرناک باشد جلوگیری کند.
قاسمی همچنین پیرامون حواشی مسابقه فوتبال تیم های ملی ایران و سوریه و این ادعا که طرف سوریه به خاطر بحث حجاب تماشاگران خواستار برگزاری مسابقات خود در عمان شده است، اظهار کرد: من با ارتباط یک موضوع ورزشی با سیاست های جمهوری اسلامی ایران موافق نیستم و آنچه مطرح شده اشتباه بیان شده است.
وی ادامه داد من از چنین شکایتی درباره بحث حجاب آگاهی ندارم، آنچه فدراسیون سوریه دنبال می کند امیتازات ورزشی دیگری است که می تواند برای خود کسب کند و تا جایی که اطلاع دارم این مباحث با واقعیات منطبق نیست.

**گلایه شهروندان وجود شبکه های مافیایی در اطراف برخی سفارتخانه هاست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مسائل ایجاد شده در بحث صدور روادید در برخی سفارتخانه های مقیم ایران خاطرنشان کرد: این موضوع در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد و معضلی است که در حاشیه دریافت ویزا از برخی کشورها وجود دارد.
قاسمی یادآور شد: برخی سفارتخانه ها تذکراتی در این زمینه دریافت کردند و گفت وگوها و همکاری های متناسب و بجا برگزار و تا حد زیادی مسائل پیرامون آن ها حل شد.
وی همچنین گفت: وزارت امور خارجه مشکلی برای این که سفارتخانه ها خدمات کنسولی یا بخشی از این خدمات به شرکت های قانونی ثبت شده در داخل ایران واگذار کند و بتوانند خدمات سریع تری ارائه دهند، ندارد و ما آنها را تشویق می کنیم در یک سمت و سو حرکت کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اصل داشتن دفاتر در خارج از سفارتخانه ها مشکل ما نیست، آنچه مشکل ما و گلایه برخی از شهروندان است، شبکه های مافیایی در اطراف برخی سفارتخانه هاست که مشغول ایجاد بازار سیاه در صدور روادیدند و امروز نیز دوباره در اطراف این دفاتر فعالیت می کنند.
قاسمی خاطرنشان کرد: در حال پیگیری هستیم و جلساتی را در این خصوص با نهادهای ذیربط برگزار کرده و خواهیم کرد؛ در صورت نیاز از طریق سیستم قضایی اقدام می کنیم.
وی تصریح کرد: ما با تمام توان تلاش می کنیم تا اجازه ندهیم برخی برای سودجویی با هموطنانمان، برخوردهای ناروا و غیرمنصفانه انجام دهند.

** اظهارات درباره همکاری هسته ای با کره شمالی دور از واقعیت و نسنجیده است
سخنگوی وزارت امورخارجه خارجه همچنین درباره حضور فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن در تهران و رایزنی مقامات ژاپنی با مقامات ایرانی اظهار کرد: این رایزنی ها بین دو کشور وجود داشته و ادامه خواهد داشت؛ بحث بحران در شبه جزیره کره نیز از موضوعاتی بود که دو طرف درباره آن گفت و گوی کردند؛ اما اینکه آیا طرف ژاپنی درخواست مشخصی از ایران داشته باشد، اطلاعی ندارم.
قاسمی خاطرنشان کرد: بحران شبه جزیره کره موضوع مهمی است که به طور حتم در دیدارها در این خصوص نظرات خود را بیان کرده‌اند.
وی ادامه داد: آنچه امروز در شبه جزیره کره دیده می‌شود وضعیت جدید و پیچیده ای است و شاید بعد از بحران موشکی دهه شصت، این بحران و آزمایش بمب هیدروژنی توسط کره شمالی باعث نگرانی های گسترده ای در سطح جهانی شده‌ است.
وی درباره اخبار منتشر شده برخی رسانه‌های خارجی پیرامون همکاری هسته ای ایران و کره شمالی گفت: این مطالب، نسنجیده و دور از واقعیت است؛ ما در این خصوص هیچ ارتباطی با کره شمالی نداشته ایم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد : مواضع ما درباره تسلیحات کشتار جمعی براساس آموزه ای دینی کاملاً روشن است و این مواضع جدید نیست.

** ایران نسبت به اظهارات نیکی هیلی موضع گیری های لازم را داشته است
قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که در شرایطی که هر روز شاهد اقدامات ضد برجامی و ایرانی توسط نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هستیم چرا نماینده ایران در سازمان ملل نسبت به این اظهارات واکنش نشان نمی دهد، گفت: در دو مورد نمایندگی ایران در نیویورک و در مورد دیگر نمایندگی ایران در وین در این خصوص موضع گیری های لازم و به هنگام را داشتند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی رسانه ها از عادی سازی روابط میان اسرائیل و امارات خبر دادند با توجه به این که ایران رابطه تجاری با امارات دارد چه واکنشی در این خصوص دارد، خاطرنشان کرد:بسیاری از کشورها ممکن است با رژیم اشغالگر قدس رابطه داشته باشند و این بیان تناسب دقیقی نیست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره فضاسازی های ترامپ برای لغو تحریم ها و سیاست ایران برای مقابله با این رفتارها گفت: آنچه مسلم است ایالات متحده آمریکا در بدعهدی ها سعی کرده ایران را از مزایای برجام محروم کند اما موفقیت های چندانی نداشته است.
قاسمی ادامه داد: این نوسانات الزاما در مورد برجام نیست، مجموعه سیاست آمریکا در جهان سیاست های متغیری است که تا حد زیادی جهان را با دشواری های بسیاری روبرو ساخته است.
وی در پاسخ به این سوال که بعد از برجام شاهد تحریم هایی در حوزه ارتباطات هستیم چه رایزنی هایی برای حل این موضوع شده است؟، اظهارکرد: موضوع این تحریم ها موضوع برجام نیست و به سایر تحریم های آمریکا و تاثیراتی که دیگر تحریم های آمریکا بر موسسات و شرکت ها می گذارد بر می گردد.
قاسمی افزود: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته اعلام کردند موضوع را در دست پیگیری دارند که از نتایج اقدامات آنان آگاهی کامل ندارم.
سیام**9314**9121**1336
خبرنگار: داود مرادپور**انتشار: مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید