خانه / دسته‌بندی نشده / سرطان و بیماری‌های قلبی

سرطان و بیماری‌های قلبیبه گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، ترومبوآمبولی وریدی به معنای تشکیل لخته در رگ‌های خونی و سپس حرکت آن از طریق رگ به محل دیگر و مسدود کردن رگ در محل جدید است.
مطالعات محققان دپارتمان پزشکی وایل کورنل در نیویورک به سرپرستی دکتر بابک ناوی نشان می‌دهد احتمال بروز مشکلات قلبی به ویژه در شش ماه اول پس از تشخیص سرطان بسیار زیاد است.
این مطالعه با بررسی سوابق پزشکی حدود 140 هزار بیمار مبتلا به سرطان بین سال‌های 2002 تا 2011 میلادی و مقایسه آن با همین تعداد فرد سالم نشان می‌دهد افراد مبتلا به سرطان در شش ماه اول پس از تشخیص دو برابر بیشتر از افراد سالم در معرض ترومبوآمبولی وریدی قرار دارند.
این مطالعه نشان می‌دهد احتمال لخته شدن خون با نوع سرطان مرتبط است و بیماران مبتلا به سرطان‌های ریه، معده و پانکراس در معرض خطر بیشتری قرار دارند. محققان مرحله سرطان را نیز در تشکیل لخته موثر می‌دانند و معتقدند احتمال مشکلات ناشی از لخته خون در افراد مبتلا به سرطان‌های پیشرفته بیشتر از سرطان در مراحل اولیه است.
ادامه مطالعات نشان می‌دهد ایجاد لخته خون احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را نیز در بیماران مبتلا به سرطان افزایش می دهد.
دکتر ناوی سیگار را یکی از عوامل خطر حملات قلبی، حتی در سرطان‌هایی که با سیگار مرتبط نیستند، می‌داند. داروهای شیمی‌درمانی نیز می‌توانند یکی از دلایل افزایش احتمال ایجاد لخته خون باشند.
محققان آزمایش های بالینی برای بررسی کلسترول و در صورت نیاز تجویز داروهای ضد انعقادی وکاهش دهنده کلسترول را در بیماران مبتلا به سرطان مفید می‌دانند.
نتایج این مطالعه در نشریه Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259 **1440
مترجم: سپیده کاشانی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید