خانه / دسته‌بندی نشده / سیستان و بلوچستان در تاسوعای حسینی و شب عاشورا غرق عزا و ماتم است

سیستان و بلوچستان در تاسوعای حسینی و شب عاشورا غرق عزا و ماتم استبه گزارش ایرنا، عاشقان حسینی در نقاط مختلف شهری و روستایی سیستان و بلوچستان که از روزهای نخست محرم با سیاه پوش کردن مساجد، تکایا، معابر عمومی، ادارات و نهادها و پوشیدن لباس سیاه در عزای سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) و 72 یار باوفایشان به سوگواری پرداخته اند امروز در تاسوعای حسینی با برگزاری آیین های سوگ در مصیبت مظلومان کربلا اشک ماتم ریختند.
مردم عزادار سیستان و بلوچستان از نخستین ساعات روز تاسوعا با حضور در هیات های عزاداری و برپایی خیمه های عزا در تکایا و مساجد عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان و 72 تن از یاران با وفای ایشان به ویژه حضرت ابوالفضل (ع) نشان دادند.
عزاداران حسینی سیستان و بلوچستان همچنین در شب تاسوعا با راه اندازی هیات های سینه زنی و زنجیر زنی در خیابانهای و مساجد و تکایا و برگزاری روضه خوانی و مداحی به یاد شهدای دشت کربلا بویژه قمربنی هاشم (ع) به عزاداری پرداختند.
استقرار ایستگاههای صلواتی، پخش نذورات، پذیرایی از هیات های عزادار، توزیع غذا میان عزاداران و نیازمندان شور و حال خاصی به آیین های عزاداری حضرت امام حسین (ع) بخشیده بود.
روز تاسوعا متعلق به حضرت ابوالفضل العباس (ع) است.
عباس بن علی با کنیه «ابوالفضل» و «ابوفاضل» و لقب های قمربنی هاشم، سقا، صاحب لواء الحسین، علمدار، ابوالقِربه، عبدصالح و باب الحوائج، فرزند امیرالمومنین امام علی(ع) و ام البنین در 4 شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه متولد شد.
ایشان در مکتب امام علی(ع) و برادرانش امام حسن و امام حسین(ع) تربیت یافت و در واقعه عاشورا به عنوان فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین(ع) و سقای اهل بیت و خیمه های اطفال حضور داشت.
حضرت عباس هیچگاه برادرش امام حسین (ع) را تنها نگذاشت و با وجودی که از سوی سپاه دشمن برای ایشان امان نامه فرستاده شده بود اما آن حضرت وفاداری را به حد اعلا رسانده و دست رد بر سینه یزید و یزیدیان زد و تا پای جان از دین خدا و راه پدر و برادرانشان حفاظت کرده و در این راه به فیض شهادت نائل آمدند.
علاقه و ادب و احترام حضرت عباس به برادر بزرگوارشان چنان مستحکم بود که وقتی امام حسین(ع) در هنگام شهادت این دلاور مرد تاریخ اسلام بر بالین خون آلود حضرت عباس(ع) حاضر شد فرمود: «اکنون کمر من شکست»
مرقد مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) در نزدیکی مرقد مطهر برادرشان امام حسین(ع) در کربلا قرار دارد و قبله گاه عاشقان و دلباختگان مکتب عاشوراست.
عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نماز ظهر تاسوعا را در مساجد و تکایا اقامه کردند.
مردم ولایتمدار سیستان و بلوچستان در شب عاشورای حسینی نیز با حرکت دسته ها و هیات های عزادار عشق و ارادت خود را به خاندان نبوت ابراز داشته و شهرها و روستاهای این استان یک پارچه عزا و ماتم شده است.
7316 **6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید