خانه / دسته‌بندی نشده / شکوری راد: سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه به سیطره تک صدایی نمی‌اندیشد

شکوری راد: سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه به سیطره تک صدایی نمی‌اندیشدعلی شکوری راد روز پنجشنبه در سومین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در مرکز همایش های امام علی(ع) اندوه عمیق خود را از کشته و آواره شدن مسلمانان روهینگیا در میانمار که قربانی جهل و عصبیت هستند، اعلام کرد و از بی‌عملی دولت میانمار در جلوگیری از این جنایت عمیقا ابراز تاسف کرد.
شکوری راد افزود: حزب اتحاد کنگره اول خود را دو سال پیش، پس از اخذ مجوز با شکوه تمام در سالن اجلاس سران برپا داشت و کنگره دوم خود را پس از اخذ پروانه شش‌ ماه پیش به صورت درون تشکیلاتی و بدون تشریفات برگزار کرد.
وی اظهار داشت: اینک این سومین کنگره حزب در پایان یک دوره دو ساله فعالیت حزبی، به ضرورت اساسنامه و به منظور برگزاری انتخابات شورای مرکزی، هیات داوری و دبیرکل، برای یک دوره دو ساله دیگر پیش روست.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی خاطر نشان کرد: حزب در دو سال گذشته توانست در کنار توسعه تشکیلاتی در مرکز و استان‌های کشور به نقش موثر در جبهه اصلاحات دست یابد و علاوه بر آن در روند انتخابات سال‌های 94 و 96 فعالانه مشارکت کند.
شکوری راد تاکید کرد: کارنامه حزب در این عرصه به لطف خداوند و فعالیت گسترده همه اعضا و هواداران مثبت و در خور توجه است. اینک در تمام استان های کشور به جز کرمانشاه شورای مناطق و در 154 شهرستان شورای حوزه 50 حوزه دیگر در آستانه تشکیل و در برخی از حوزه‌ها واحدهای حزبی نیز تشکیل شده‌اند.
وی تصریح کرد: حزب در طول این مدت توانسته است، با نهایت همگرایی و حسن همکاری در همه شوراها و نهادهای اصلاح‌طلبانه حضور داشته باشد و بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی خود را به خرد جمعی و کنش های مشارکتی ملتزم بداند.
دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: حزب در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در سال 94 در هماهنگی کامل با شورای عالی سیاستگذاری اول و به گونه انضمامی و ادغامی در آن به فعالیت پرداخت که حاصل آن پیروزی چشم‌‌گیر در شرایطی ویژه بود که تیغ رد صلاحیت‌ها فرصت‌ها و امکانات مناسب را از ما و از همه اصلاح‌طلبان ستانده بود.
شکوری راد افزود: حزب در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال 96 نیز در فرایند انتخابات همکاری کاملی با شورای عالی سیاستگذاری دوم داشت و این بار در جریان تبلیغات انتخابات، ستادهای مستقل خود را نیز تشکیل داد و عملا بخش بزرگی از تبلیغات انتخابات را بر عهده گرفت.
وی اظهار داشت: پیروزی بزرگ و معنادار سیاسی در انتخابات سال 96 حاصل درک واقع‌بینانه و مشارکت فعال احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و همگرایی و همکاری نزدیک آنها با همدیگر و نیز همراهی و هماهنگی ستاد انتخابات رئیس جمهوری و مشارکت فراگیر ملی بود.
دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: در هر دو انتخابات، محوریت و نقش اثرگذار رئیس دولت اصلاحات در هدایت و انسجام بخشی جریان اصلاح‌طلب و آثار بی‌بدیل پیام‌های ایشان در ترغیب عموم جامعه آن هم در نهایت محدودیت، برجسته و چشمگیر است. گفتمان رئیس دولت اصلاحات به هر دو انتخابات رنگ و جلوه‌ای ویژه داد و رویکرد اصلاح‌گرانه را به مبنای داوری و مشارکت در انتخابات تبدیل کرد.
شکوری راد تصریح کرد: رفع حصر از بزرگان و دلسوزان انقلاب به عنوان شاخص ترین مطالبه مردمی در همه تجمعات، موجب همبستگی ملی و همدلی مردم با یکدیگر شد.
وی گفت: در واقع پس از گذر از حوادث تلخ سال 88 و انسدادهای سیاسی دوران احمدی‌نژاد، اصلاح‌طلبان توانستند به اعتبار موفقیت‌های انتخابات سال 92 ریاست جمهوری و آثار مبارک همکاری موثر با جریان‌های اعتدالی و حتی اصول‌گرا که آهنگ دوری از افراطی گری و خشونت و بازگشت به عقلانیت و قانون را داشتند، تجربه دمکراتیک جدیدی را آغاز کنند، که انتخابات سال 94 و 96 گام‌های بعدی آن بود.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: این گام‌ها رو به سوی گشودن مسیر جامعه به طرف گفت وگو، فعالیت مدنی و تقویت مردمسالاری بود. هر سه گام‌های پیروز در این سه مقطع، محصول یک درک و دریافت مشترک از وضعیت موجود و هدف‌گذاری قابل حصول بر مبنای آن است.
شکوری راد اظهار داشت: دریافت مشترک از وضعیت موجود شامل درک درست تحولات و تغییرات و گرایش‌های جدید جامعه، سنجش واقعی خواسته‌ها و مطالبات مردم، برآورد دقیق نقش‌های گفتمانی و ظرفیت‌های تشکیلاتی اصلاح‌طلبان، ارتقاء قابلیت‌های تعامل با اعتدالگرایان و اصول گرایان معتدل، حفظ انسجام و روحیه سیاسی و اتکا به پتانسیل همگرایی و اقدام مشترک برابر جریان‌های سیاسی رقیب و نیز بهره‌گیری مناسب از امکانات در دسترس از جمله فضای مجازی و رسانه‌ای و قدرت شبکه‌ای بوده است.
وی خاطر نشان کرد: شرایط و زمینه‌های عمومی سیاست‌ورزی را اکنون همه به خوبی می‌دانیم. می‌دانیم که دفاع از اصل انتخابات و بالا بردن سطح سلامت آن و ارتقای اعتماد و مشارکت شهروندان از لوازم پیشبرد دمکراسی در کشور است. انتخابات اگر چه هدف نیست اما ظرفی مناسب برای تقویت اندیشه‌ها، ساز و کار‌ها و رفتارهای دمکراتیک است. این رویکرد اگر چه گام به گام و تدریجی است، اما نتایج و آثار راهگشایانه‌ای دارد.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: اکنون جامعه ما پس از عبور از بحران سال 88 توانسته است گام های اول، دوم و سوم مردمسالارانه و اصلاح‌طلبانه را که مهمترین دستاورد‌‌ آن‌ها تثبیت نقش و جایگاه اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی و طرح مطالبات اصلاح‌طلبانه است، بردارد.
شکوری راد تصریح کرد: نتیجه این تحول گشایش در سیاست خارجی، افزایش نسبی آزادی‌ها و فعالیت‌های قانونی، کاهش دامنه فضای امنیتی و سیاسی تر شدن فضای جامعه در دولت یازدهم است که نماد بارز آن گسترش فعالیت احزاب و نهادهای مدنی و مطبوعات، بازتر شدن فضای مجازی، کاهش تعداد زندانیان سیاسی و ترسیم افق جدیدی پس از انتخابات اردیبهشت 96 است که اکنون برای رفع تدریجی حصر پدید آمده است.
وی گفت: نتیجه آن که توزیع قدرت به صورت متوازن در جامعه و حاکمیت امروز، بشارت دهنده آن شده است که آزادی و امنیت که گاه معارض یکدیگر تلقی می‌شوند، اینک در کنار هم تعریف و ضامن یکدیگر تلقی شوند. همه این دستاورد‌ها را باید محصول افزایش حساسیت‌ها و مشارکت سیاسی عموم مردم دانست.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: رویکرد ضرورت افزایش مشارکت در انتخابات که بارها از سوی مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است امروز نمونه بارزی از این باور است که پیشرفت و امنیت کشور بیش از آن که از طریق سخت‌افزاری تامین شود، پدیده‌ای نرم‌افزارانه است که از طریق بالا رفتن سطح آگاهی، مسوولیت و مشارکت آحاد شهروندان تحقق می‌یابد و مهمترین جلوه آن در انتخابات است و چه کسی است که نداند شرکت 42 میلیون نفر در انتخابات بیش از هر چیز نشانگر ثبات سیاسی و اقتدار ملی در ایران است.
شکوری راد اظهار داشت: صف‌های طویل شرکت‌کنندگان در انتخابات در داخل و نیز در خارج از کشور و برابر نگاه متعجب و در عین حال تحسین آمیز دیگران بیش از توان نظامی، اقتدار ملی ما را به نمایش گذاشت و در نهایت رای اکثریت مردم آن هم در میانه‌ای از سازمان یافته‌ترین اقدامات و القائات افراطی نشان داد که مردم چه می‌خواهند و چه نمی‌خواهند.
وی خاطر نشان کرد: هم‌وطنان ما با آرایی که به صندوق‌ها انداختند در نهایت با اکثریتی بلامنازع و با صدای رسا و موثر اعلام کردند که به عقب باز نمی‌گردیم. طنین این پیام که حزب اتحاد آن را شعار انتخاباتی خود قرار داده بود، همچنان در فضای سیاسی کشور طنین‌انداز است و رئیس جمهوری برآمده از این انتخابات نه تنها در دوره تبلیغات بلکه پس از آن با تاکید و پافشاری بر این پیام رویکرد‌ها و برنامه‌های خود را اعلام کرده است.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: ما بر این باوریم که باید افزایش مشارکت مردم را در انتخابات و آشنایی هر چه بیشتر شهروندان را با حقوق خود در دستور کار اصلاحات و فعالیت‌های حزبی قرار داد.
شکوری راد تصریح کرد: تاکید مکرر و اصرار مقام معظم رهبری بر ضرورت افزایش مشارکت موثر مردم و فتوا و ابرام ایشان بر حق‌الناس دانستن رای مردم در انتخابات، اکنون این موضوع را به امری راهبردی در سیاست کلان جمهوری اسلامی ایران بدل کرده است و ما خرسندیم که در گشایش و ارتفاع این افق خود را صمیمی‌ترین و صادق ترین پیرو ایشان می‌دانیم.
وی گفت: در جهان پر از خصومت و بی عدالتی امروز ما نمی توانیم منکر ضرورت برخورداری از سخت افزار‌های بازدارنده باشیم. اما به خوبی می‌دانیم که جهان امروز به همان اندازه و بلکه بیش از آن مقدار که عرصه نزاع سخت‌افزاری باشد، عرصه رقابت‌های نرم‌افزارانه است. بدون تردید بارزترین این رقابت‌ها اصل و میزان و عیار مشارکت مردم بر سرنوشت و اداره کشور بر مبنای شاخص‌های پایدار و معنادار دمکراسی است.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: روشن است که در جهان امروز، علم و دانش و فناوری جوهره آفریننده قدرت‌ چه از ابعاد گفتمانی و چه از بعد سخت‌افزاری است. در این کشاکش دست بالا را کشور و ملتی خواهد داشت که در عرصه‌ علم و فناوری بر مرزهای دانش‌های نوین، نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی و IT حرکت کرده و خود را مجهز به این دانش‌ها و تکنولوژی‌های مبتنی بر آنها کند. خوشبختانه کشور ما در این زمینه‌ها پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است. طبعا برای پیشرفت بیشتر باید از تمام ظرفیت‌ها بهره کافی برد و مهم‌ترین این ظرفیت‌ها نیروی انسانی است.
شکوری راد اظهار داشت: اگر شرایط داخل کشور به گونه‌ای باشد که نخبگان ملت ترجیح دهند که در همین کشور بمانند و یا به آن بازگردند و یا حاصل پیشرفت دانش و تجربه مهارت خود را از فراسوی جهان با طیب خاطر در اختیار میهن خویش نهند، ما شاهد جهش چشمگیر و روزافزون در این زمینه خواهیم بود و روشن است که بسط آزادی و حفظ کرامت انسانی پیش‌نیاز ماندن نخبگان در این کشور است. همان اصلی بنیادینی که رویکرد اصلاح‌طلبانه ما بر آن ابتنا یافته است.
وی خاطر نشان کرد: اگر چشم‌انداز‌های پیشرفت و توسعه کشور و افق‌های ملی با مشارکت عمومی و بر اساس خواسته‌ها و مطالبات ملت ترسیم و تبیین شود، وفاق ملی برای دستیابی به آن ایجاد خواهد شد، طی مسیر به سوی آن افق‌ها با همراهی و هم‌پایی همگان سهل‌تر خواهد بود و سرانجام ملت ایران بر این مدار و معیار شاهد خوشبختی و رستگاری را در آغوش خواهد کشید و به آرامش و رضایتمندی دست خواهد یافت.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: ما راه اصلاحات را برگزیده‌ایم تا موانع مسیر مشارکت هر چه بیشتر ایرانیان را از پیش پا برداریم. اهداف اصلاح‌طلبانه ما ملی است و روش‌های‌ ما نیز در رسیدن به آن‌ اهداف اصلاح‌طلبانه و مسالمت‌جویانه است. آنچه به عنوان گفتمان اصلاح‌طلبی از آن یاد می‌شود، ترکیب جدایی‌ناپذیر از آن اهداف با چنین روش‌هایی برای همه مردم است.
شکوری راد تصریح کرد: سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه نه به سیطره تک صدایی می‌اندیشد و نه به حذف رقیب کمر می‌بندد. اهداف و روش‌های اصلاح‌طلبانه برابر گرایش‌های رقیب صرفا مبتنی بر متقاعد کردن آن ها به تمکین به قانون و دست برداشتن از روش های حذفی و انحصارطلبانه در عرصه قدرت است.
وی گفت: واقعیت این است که اگر منصفانه و فراتر از سطح منازعات رایج سیاسی در سه دهه گذشته بخواهیم علت انزوا و کاهش نقش اجتماعی جریان‌های رقیب اصلاحات را بیابیم باید دلیل را در رویکرد‌ها و اقدامات حذفی آن ها به هر بها و بهانه‌ای بجوییم.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: وضعیت امروزه آن جریان به واقع ناشی از کاربرد رانت سیاسی نظارت استصوابی برای حذف سازمان‌یافته و شبه‌قانونی رقبا از عرصه رقابت و تمسک به تفاسیر جناحی از قانون بوده است.
شکوری راد اظهار داشت: آن چه جناح رقیب اصلاحات دیرزمانی گمان می‌کرد نقطه قوت و برگ برنده او در مصاف‌های سیاسی و انتخاباتی است امروز به وضوح تبدیل به اصلی‌ترین نقطه ضعف آنان شده است.
وی خاطر نشان کرد: دوپینگ مکرر سیاسی برای جریان محافظه کار عملا بدنی نحیف و چهره‌ای عبوس و خالی از جذابیت‌های سیاسی به جا گذاشته است امیدواریم که افراد و شخصیت‌های موثر در این جریان، آثار 25 سال اعمال نظارت استصوابی را در میدان رقابت‌های سیاسی به درستی بررسی و برای اصلاح امر سیاست و رقابت در ایران اقدام و امکان رقابت‌های عادلانه قانونی را فراهم کنند.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: اصلاح طلبان رقیب خود و فرایند رقابت را به رسمیت می‌شناسند و خواسته اولیه آنان این است که رقبا نیز آن ها را به رسمیت بشناسند و فرایند رقابت را پاس بدارند و از بین نبرند.
شکوری راد تصریح کرد: ما در مسیر اصلاح‌طلبی و با کسب تجربیات ارزشمند بر خلاف افراطیون که تمامیت خواهی را نه تنها در عرصه ملی بلکه در درون جناح خود نیز دنبال می‌کرده‌اند، رویکرد تعامل را همچنان دنبال می کنیم و در این راه می‌کوشیم که نه تنها در درون جبهه اصلاحات، بلکه با اعتدالیون و اصول‌گرایان معتدل نیز شمول این گفتمان را گسترش دهیم.
وی ادامه داد: ما هنر سیاست‌ورزی را در این افق در درجه اول توسعه گفتمان اصلاحات می دانیم و در شرایطی که هنوز احزاب در جامعه به صورت کامل شکل نگرفته‌اند و یا از فعالیت آن ها ممانعت می‌شود فعالیت جبهه‌ای را امری ناگزیر و در عین حال بهینه برای این هدف می دانیم.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: در حال حاضر این وفاق اصلاح‌طلبانه وجود دارد که برای برداشتن قدم‌های بلند و موفق باید فعالیت جبهه‌ای داشت. جبهه‌ای متشکل از همه احزاب و اشخاص اثرگذار که ذیل راهبری معنوی و یا تشکیلاتی رییس دولت اصلاحات فعالیت کنند در این مقطع راهگشاست. به یادآوریم که به ابتکار ایشان و با محوریت شورای مشورتی در سال 92 و شورای عالی سیاستگذاری اول در سال 94 و شورای عالی سیاستگذاری سوم در سال 96 اصلاح‌طلبان توانسته‌اند سه گام بلند و پیروزمندانه بردارند. تجمیع تجربیات این سه دوره می تواند در فرصت مناسب باقی‌مانده تا انتخابات مجلس یازدهم در سال 1398 ساز و کار مناسب‌تر و پویاتری در عمل بیابد.
شکوری راد افزود: همه ما اصلاح‌طلبان باید تلاش کنیم که به این ساز و کار دست یابیم و برای استقرار آن از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم. بدون تردید در این مسیر بیشترین دغدغه‌ها حفظ گفتمان اصیل اصلاحات و نیز پاسداشت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان است. این دغدغه‌ها جدی و مهم‌اند و باید در همه حال مورد توجه باشند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه اصلاح‌طلبان امروز از نعمت وجود رئیس دولت اصلاحات که خداوند همواره سالم و سرافرازش بدارد، برخوردارند. ایشان پرچمدار و معیار در گفتمان اصیل اصلاحات است و هویت اصلاح‌طلبی در جامعه با محوریت ایشان تعریف می‌شود. و البته باید تدابیری اندیشید که وابستگی جریان به شخص، اینده آن را آسیب‌پذیر نکند.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی خاطر نشان کرد: سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان که مهمترین عامل قدرت اصلاح‌طلبان است، برآمده از اعتماد ملت و رای مردم برای حضور آنان در هر مقام و منصب و موقعیت است، باید بر این سرمایه افزود چون بدون بقا و دوام آن فرایند اصلاح‌طلبی نیز به خطر خواهد افتاد.
شکوری راد تاکید کرد: سرمایه اجتماعی یک اندوخته ثابت و پایدار نیست که در صورت به جریان نینداختن و به کار درنیاوردن آن به قوت خود باقی بماند. سرمایه اجتماعی موجودیتی سیال دارد. تولید، بقا، افزایش و انباشت سرمایه اجتماعی، حاصل کاربست و کنش مسوولانه و نتیجه بخش سیاست‌ورزان با تکیه دائم بر آن است.
وی تصریح کرد: مردم باید ببینند و اعتماد کنند که اصلاح طلبان در درجه اول اهدافی بلند و قابل قبول را دنبال می‌کنند و در مسیر دستیابی به این اهداف برخوردار از اتحاد و وحدت هستند. وجه مقبول در چشم مردم، اختلاف و منازعه در بین اصلاح‌طلبان نیست.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ادامه داد: چهره مطلوب که به آنان انگیزه حمایت می دهد وجود عقلانیت و تدبیر برای خروج از دایره تهدید‌ها و مخاطره‌هاست. علاوه بر آن جامعه باید دریابد که معیار های اصلاح‌طلبان اصیل است و ببینند که آنان حاشیه‌ها را بر متن ترجیح نمی دهند و در انجام امور و اداره کشور توانمند و کارآمدند. اگر این موارد رعایت شوند، سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان پابرجا و رشد یابنده خواهد بود.
شکوری راد گفت: وسواس بیش از حد در مورد محافظت و نگاه‌داشت از این سرمایه اگر منجر به عدم به کارگیری آن شود، خود موجب رکود و تباهی آن خواهد شد.
وی افزود: حمایت بی دریغ اصلاح طلبان از جناب آقای روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در گام نخست پیروزی چشمگیری را در انتخابات به ارمغان آورد و در گام بعدی بر سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان در جامعه افزود.
دبیر کل اتحاد ملت ایران اسلامی اظهار داشت: اینک که همه مردم چشم انتظار کارآمدی این دولت در تحقق مطالبات هستند، مسلم است که تلاش برای به کارگیری نیروهای اصلاح طلب در سطوح مختلف دولت نشانه آشکاری است از این که به مطالبات اصلاح طلبانه مردم در انتخابات توجه شده است.
شکوری راد تاکید کرد: این تلاش در عین حال به معنای به کار نگرفتن سایر نیروها نیست. این تلاش یعنی استفاده از همه ظرفیت‌های ملی که متاسفانه در سال‌های اخیر مشمول حذف و انزوا شده‌اند. شتاب‌زده نباید به قضاوت نشست در این فرصت باید صبر کرد و دید نیروهای به کار گرفته شده چه عملکردی خواهند داشت.
وی تصریح کرد: سیاست ما تاکنون نه سهم‌خواهی از دولت بوده است و نه سهم‌خواهی خواهد بود. ما پیش و بیش از آن که بخواهیم و یا بپرسیم چه کسانی بر سر کار می‌آیند، می خواهیم و خواهیم پرسید که چگونه می خواهند بر مطالبات مردم تمرکز کنند و چگونه کارایی‌های خود و دستگا‌های رسمی را در این امر نشان خواهند داد.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ادامه داد: برای مردم رای دهنده، رویکرد‌ها و عملکرد‌ها بسیار مهم‌تر از اشخاص هستند به همین دلیل باید از زودداوری پرهیز کرد. اگر رویکردهایی که جناب روحانی در جریان انتخابات اعلام کرده‌اند، در عمل محقق شود، دیگر چندان مهم نیست که چه کسی آن را محقق کرده است.
شکوری راد گفت: رئیس جمهوری که ادعای برخاستن از اردوگاه اصلاح طلبی نداشته است، اما طعم رویکردهای اصلاح طلبانه خود را در میزان رایی که مردم به او داده‌اند چشیده است، دور از انتظار نیست که از نیروهای اطراف خود بخواهد که رویکرد‌های اصلاح طلبانه داشته باشند و نتیجه اش را در امید و اعتماد مردم ببینند.
وی اظهار داشت: این واقعیت قابل درک است. مردم اگر ببینند رویکردها و عملکردها اصلاح طلبانه و مثبت است، امید و اعتماد خود را از دست نمی‌دهند. بی مناسبت نمی‌دانم که به برخی از افق‌های امید بخش که در این فرایند روشن‌تر شده است، اشاره کنم.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی خاطر نشان کرد: کشور برای عبور از بحران‌ها و چالش‌های کنونی نیازمند اتخاذ رویکردهایی است که بر وفاق و همدلی عمومی بیفزاید و زمینه را برای مشارکت عام در حوزه‌های اقتصاد و سیاست باز کند.
شکوری راد تاکید کرد: ورود اخیر شورای عالی امنیت ملی به موضوع حصر از جمله رویکرد‌های موثر در این فرایند است. رفع حصر یکی از مطالبات سراسری ملت در جریان تجمعات انتخاباتی بود و گشایش‌هایی که در هفته های اخیر پدید آمده است در صورت تداوم می تواند زمینه ساز افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی کشور شود.

وی تصریح کرد: از همین جهت است که این روزها شاهد کارشکنی‌های افراط‌گرایان در این زمینه و تلاش آنان برای گره‌انداختن در هر گشایشی در این موضوع هستیم.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ادامه داد: دکتر روحانی در چهار سال گذشته که اصلاح طلبان از او حمایت کرده‌اند، نشان داده است که مدیری مدبر و دوراندیش است. این اعتماد را باید حفظ کرد و نباید هیجانی و از سر ندانستن دلیل برخی تصمیمات و اقدامات، این اعتماد را خدشه دار و سست کرد.
شکوری راد گفت: فراموش نکنیم در اواخر دوران اصلاحات نیز برخی از نیروها با برآورده نشدن بخشی از خواسته‌ها جهت گیری‌های اصلاحات را از یاد و دستاوردها را انکار کردند. دیری نگذشت که برای آنان نیز معلوم شد که درخشان ترین دستاوردها در دوران پس از انقلاب مربوط به همان دوران اصلاحات بوده است و اگر در اواخر این دوره سند چشم انداز 20 ساله تنظیم شد، اهداف شکوهمند آن واقع گرایانه و قابل دسترس بود، چنانچه دولت احمدی‌نژاد این مدار توسعه‌یافتگی را به صفر نزدیک نمی‌کرد.
وی افزود: مسیری که تاکنون پیموده ایم درست بوده است و همین مسیر را باید ادامه بدهیم. توقف و بازماندن هر نیرو از این مسیر خسارت برای همه است. ما اگر وحدت خود را در راهی که آغاز کرده‌ایم از دست بدهیم دیگر قدرتی موثر نخواهیم داشت و به همین دلیل است که رقبای سیاسی و غیرسیاسی ما همه تلاش خود را کرده و می کنند که بین ما اختلاف بیندازند.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی اظهار داشت: ما در حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به صراحت اعلام کرده‌ایم که اولویت ها برای ما به ترتیب اهداف و منافع ملی سپس اهداف اصلاح طلبانه و منافع مشترک جبهه اصلاحات و پس از آن اهداف و منافع حزبی و درنهایت به منافع اعضای حزب است در صورتی که مغایرتی با اهداف و منافع فوق نداشته باشد. ما هرگز منفعت اعضا را بر منفعت حزب و منفعت حزب را بر منفعت جبهه اصلاحات و منفعت جبهه اصلاح طلبان را بر منافع ملی ترجیح نخواهیم داد.
شکوری راد خاطر نشان کرد: نقد ما همیشه متوجه کسانی است که برای دست‌یابی به منفعت شخصی خود از همه این سلسله مراتب عبور می‌کنند و نهایتا هم خود اعتبار و عزت خویش را از دست می‌دهند و هم هزینه‌های بسیاری بر دیگران تحمیل می‌کنند.
وی تاکید کرد: اما هدف حزب اتحاد، در رویکرد حزبی‌اش، سازماندهی بخشی از اصلاح طلبان که مرام مشترکی را پذیرفته و اعلام کرده‌اند و گسترش کمی و کیفی تشکیلات خود است.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تصریح کرد: حاصل این تلاش ها همه در خدمت به هدف اصلاحات خواهد بود و هرگز مغایرتی با آن نخواهد داشت. ما تحزب و سازمان یابی را راه تقویت جامعه می دانیم و درصدد هستیم وظیفه خود را در این راستا انجام دهیم. ما رقیب هیچ حزب اصلاح طلبی نیستیم که خواسته باشیم توفیق خود را در عدم توفیق دیگران جستجو کنیم.
شکوری راد ادامه داد: ما تقویت و اقتدار سایر احزاب اصلاح طلب را منطبق بر منفعت اصلاح طلبی می دانیم و آن را به نفع خویش نیز می‌پنداریم. به این سبب انتظار داریم که احزاب اصلاح طلب دیگر نیز از توسعه یافتن و قوی شدن حزب اتحاد احساس قدرت کنند و خدای ناکرده هیچ گاه نگران نباشند.
وی گفت: رقابت مثبت و سازنده در میان احزاب اصلاح طلب بسیار پسندیده است به معنای آن که اگر دیدند حزب دیگری بیشتر و بهتر کار می کند، آنها تلاش کنند از او جلو بزنند. جلوگیری و منع دیگران از رشد برای این که عقب نمانیم، اخلاقی و شایسته نیست.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: ما به تجربه دریافته ایم که فعالیت حزبی عالیترین وجه سیاست ورزی است و هیچ فرد سیاسی نباید از این که عضو حزبی نیست بر خود ببالد. فقدان سازماندهی و سازمان یابی در سیاست نقیصه است و نه فضیلت. سیاست ورزی نه به تنهایی نشستن پشت میز تصمیم گیری است و نه به محدود کردن کنش‌های سیاسی در صندلی‌های قدرت.
شکوری راد اظهار داشت: کسانی شایستگی دارند در مجامع و جلسات تصمیم گیری حاضر شوند که پیش از آن منشاء اثر در سازمان و تشکیلات متبوع خود و در جامعه بوده باشند، داشتن نام و عنوان و سابقه فردی اگرچه مهم است ولی به تنهایی کفایت نمی‌کند و ادعا برای داشتن نقش چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی منشأء حق نیست. منشاء حق فعالیت و نقش‌آفرینی است. هر شخص، هر حزب و هر جریانی باید افزوده‌ای برای اصلاحات و برای سیاست‌ورزی داشته باشد. به صرف این که کسانی می‌توانند به روند جمعی خلل وارد کنند، نباید به آنان میدان داد.
وی خاطر نشان کرد: حزب اتحاد دست یاری به سوی همه احزاب اصلاح طلب دراز می کند و آماده است در کنار تقویت خود به تقویت آنان نیز کمک کند و از تجربه‌های آنان بیاموزد. درهای حزب اتحاد در سراسر کشور به سوی همه اصلاح طلبان که مرامنامه و اساسنامه آن را بپذیرند، باز است. ما تلاش می کنیم کسانی که به عضویت حزب در می آیند در فرآیند آموزش های حزبی توانمند شوند و حاصل حضور آنان در حزب رشد و بالندگی و توانمندی باشد.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: حزب زمانی موفق خواهد بود که حاصل کارش تربیت نیرو و کادرسازی باشد. نیروهایی که وقتی کار یا مسوولیتی را می پذیرند بهتر از سایرین از عهده آن برآیند.
شکوری راد تصریح کرد: حزب در این رویکرد به جوانان، به زنان، به اقوام و نخبگان در ارتقای نقش‌ها و فعالیت‌های تشکیلاتی توجه ویژه خواهد داشت. همه باید از توانمندی احزاب استقبال کنند، چون توانمندی جامعه و نظام سیاسی است. چنانچه دولت و حاکمیت درست بنگرند، خواهند دید که احزاب کمک کار آنها هستند چرا که سازمان‌های سیاسی بدون آنکه بهره‌ای از دولت ببرند، وقت و کنش خود را صرف آن می کنند که عیوب حکم روایی را بیابند و به آنان بازتاب دهند، انجام چنین کارهایی توسط دستگاه های رسمی و نهادهای ناظر معمولا با انگیزه کمتر، هزینه زیادتر و نتایج ناچیزتر به عمل می‌آید.
وی ادامه داد: اما متاسفانه هنوز چنین نگاه جامعی در نظام سیاسی و اجرایی ما غلبه ندارد و همین امر موجب شده است که احزاب در ایران به آسانی رشد نکنند و جایگاه واقعی خود را به دست نیاورند. دولت آقای روحانی باید در این زمینه وسعت نظر بیشتری داشته باشد و با ایجاد فضای لازم برای فعالیت احزاب و تسهیل تعامل احزاب با دولت اقدام ماندگاری در این زمینه صورت دهد.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: ما به عنوان رویکرد آتی حزب تلاش خواهیم کرد که در کنار پافشاری بر پیشبرد آزادی در همه عرصه‌ها به پیشبرد و توسعه عدالت در همه ابعاد آن بیشتر بپردازیم.
شکوری راد افزود: پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی که یکی از شعارهای اصلی‌اش رفع استضعاف از ایران و جهان بود، هنوز محرومان و مستضعفان بخش بزرگی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و کار سیستماتیک برای رفع استضعاف صورت نگرفته و یا به نتیجه نرسیده است.
وی اظهار داشت: مفهوم استضعاف را نباید به فقر مادی فرو کاست، هر چند جلوه ناپسند و ناسزای استضعاف در عدم برخورداری جامعه از عدالت اقتصادی و وجود شکاف‌ طبقاتی در جامعه است اما گستره مفهوم عدالت شمول وسیع‌تری دارد و باید به رفع استضعاف از جامعه با دید وسیع‌تری نگریست.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی خاطر نشان کرد: اقشار و طبقات و گروه‌های مختلف جامعه، اقوام و پیروان مذاهب و صاحبان فرهنگ‌های متکثر در جامعه بزرگ ایران به شکل‌ها و شیوه‌های گوناگون دچار نابرخورداری و تبعیض‌های مختلف‌ هستند و متاسفانه با وجود همه کوشش‌ها هنوز ساز و کارها و اقدامات حمایتی رافع این استضعاف از جامعه نبوده است.
شکوری راد تصریح کرد: این کشور ساخته نمی‌شود مگر آن که از همه ظرفیت‌های آن به خوبی استفاده شود. مردان، زنان و جوانان از همه اقوام و مذاهب و اقلیت‌های دینی ظرفیت‌ها و فرصت‌های سازندگی کشور را تشکیل می‌دهند. از همه آن ها باید به خوبی بهره جست و بخصوص برای آنان که در گذشته فرصت‌ها از آنان دریغ شده است. وی تاکید کرد: ملاک باید برای انتخاب افراد در سپردن کارها و مسئولیت‌ها، توانمندی، کارآمدی و انگیزه خدمت باشد و همه شهروندان باید از فرصت‌های برابر برخوردار باشند.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تصریح کرد: حزب اتحاد امیدوارانه به آینده می‌نگرد و مسیری را که برگزیده است بدون تردید می‌پیماید. رعایت و اجرای قانون اساسی به صورت کامل به ویژه فصل حقوق ملت که همچنان مورد بی مهری است در رأس مطالبات و برنامه های خواهد بود.
شکوری راد ادامه داد: کنگره سوم حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با بهره‌گیری از نظرات اعضای محترم تحلیل جامعی را در قالب قطعنامه تحلیلی از وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور و افق‌های پیش‌رو در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و روابط بین‌المللی ارائه خواهد کرد.
وی گفت: ما برای اعتلای اسلام، برای سربلندی ایران و برای پیشبرد قدرت ملت همچنان بر کنش اصلاحات‌طلبانه و بر تقویت حزب پای خواهیم فشرد.
سیام**1751 *** 1569
خبرنگار: خسرو محمدی ** انتشار: علی حبیبیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید