خانه / دسته‌بندی نشده / ضرورت رسیدگی به وضعیت صاحبان 600 واحد صنفی ساحتمان پلاسکو/تقدیر از تلاش آتش نشانان شهید

ضرورت رسیدگی به وضعیت صاحبان 600 واحد صنفی ساحتمان پلاسکو/تقدیر از تلاش آتش نشانان شهیدبه گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، ولی داداشی نماینده مردم آستارا در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون عمران در خصوص آتش ‌سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو گفت: اگر پیش از حادثه واحدهای غیرمجازی در ساختمان وجود داشت که باعث سنگینی ساختمان بود باید علت عدم پلمب این واحدها مشخص شود و اتاق اصناف باید به وضعیت واحدهای غیرمجاز افتتاح شده رسیدگی می‌ کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از مالکان واحدهای تجاری ساختمان پلاسکو امروز سرمایه خود را از دست داده و ورشکسته شده اند یا دستفروشی می‌ کنند، در حال حاضرهیچ مرجع پاسخگویی به وضعیت آنها وجود ندارد در حالی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به آن ورود پیدا می‌ کرد.
نماینده مردم آستارا در مجلس خاطرنشان کرد: جای تاسف است که آتش نشانان حادثه پلاسکو شهید محسوب نشدند، البته در قانون مربوطه در خصوص این افراد کسر قانون داریم در حالی که خانواده ‌های آنها باید از امتیاز خانواده شهدا بهره‌ مند شوند.
داداشی افزود: اخیرا طرح عدم تبعیض در خصوص بیمه در مجلس به تصویب رسید که کارکنان آتش‌ نشانی شامل آن نشده ‌اند لذا لازم است تبصره‌ ای در این خصوص به قانون مربوطه اضافه شود.
محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس نیز در این زمینه گفت: لازم است از اقدام مدیران عملیات اطفای حریق حادثه پلاسکو که در ساعت های اولیه توانستند با سپر قراردادن جان خود و تخلیه محل، تلفات بیشتر احتمالی این حادثه را کاهش دهند، تقدیر شود.
وی افزود: در حوادثی مانند پلاسکو مسوولیت هایی متوجه دستگاه های مرتبط با موضوع است و لازم بود که دادستان به عنوان مدعی العموم تا پیگیری نهایی و رسیدگی به مسوولیت کسانی که در این حادثه سهل انگاری کرده و یا مقصر بوده اند به این موضوع ورود کند.
وی ادامه داد: در این گزارش وظیفه وزارت راه و شهرسازی مورد غفلت واقع شده است، همچنین خسارت های وارده نیز باید جبران شود.

** قوامی: از 16 شهید آتش نشان باید به عنوان قهرمان ملی یاد می شد
همچنین هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس در مورد آتش سوزی در ساختمان پلاسکو گفت: یک صد ساختمان دیگر در تهران مانند پلاسکو وجود دارد، در این گزارش اقدامات پیشگیرانه درمورد این ساختمان‌ ها ارایه نشده و این در حالی است که در صورت وقوع حوادث خسارات جانی و مالی زیادی را در پی خواهد داشت.
وی افزود: علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد، ایران کشوری حادثه‌ خیز است و زیرساخت‌ ها برای مقابله با حوادث باید فراهم شود.
وی ادامه داد: متاسفانه ضعف ساختاری و تولید در این رابطه وجود داشته و انتظار می ‌رفت در گزارش به آن توجه شود.
نماینده مردم اسفراین در مجلس گفت: برای یک بار که شده باید پست های سیاسی را از پست‌ های تخصصی جدا کنیم، حرکت‌های افقی و عمودی باید در کشور بر مبنای تجربه، دانش، شایستگی و کارآمدی باشد؛ متاسفانه تمامی پست‌ ها در کشور سیاسی تلقی می ‌شود و کسی نمی‌ تواند مسوولیت خود را به درستی انجام دهد.
قوامی افزود: 16 نفر از آتش‌ نشانان در حادثه پلاسکو جان خود را از دست داده و عنوان شهید به آن ها داده شد، باید از آنها به عنوان قهرمان ملی هم یاد می شد چرا که آتش‌ نشانان قربانی بی مسوولیتی مدیریت شهری و مدیریت ناکارآمد بحران شدند و در این حادثه کمبود امکانات برای مقابله و مواجهه با بحران، عدم اقدامات پیشگیرانه به وضوح دیده می‌ شد.

**کامران: در حادثه پلاسکو کسی تنبیه نشد و کارمندان و مدیران جزء مقصران شناخته شدند
حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز در این زمینه گفت: 16 درصد جمعیت کشور در تهران ساکن هستند، تهران مرکز سیاسی کشور است، درحالی که حداقل باید حوزه‌ ها تخصصی می‌ شد و همه در تهران متمرکز نبودند.
وی افزود: از گذشته وزارت کشور محور حوادث و بحران ‌ها بوده است و در کنار آن وزارت راه، نظام مهندسی، شهرداری و سایر نهادهای مربوطه نیز وجود دارند که باید مدیریت شوند که پیش از حادثه همه خود را مسوول می‌ دانند اما پس از بروز حادثه کسی موضوع را گردن نمی‌ گیرد.
وی ادامه داد: در حادثه پلاسکو نیز کسی تنبیه نشد و در نهایت کارمندان و مدیران جزء مقصران شناخته شدند، در حالی که حادثه پلاسکو حادثه فراملی بود و متناسب با آن باید دانه درشت ‌ها پاسخگو باشند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: لازم است مسوولیت ‌ها ، حدود اختیارات و وظایف در زمان پیش از بحران، حین بحران و بعد از آن شناسایی شود.

** کواکبیان: با گذشت هشت ماه از حادثه پلاسکو هنوز هیچ اقدامی در بازسازی آن انجام نشده است
همچنین مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد که در خصوص حادثه پلاسکو باید به این نکته توجه کنیم که همچنان یک صد ساختمان دیگر همچون پلاسکو در تهران وجود دارد و پلاسکو با هر مسوولیت و بی مسوولیتی حادثه ای بود که گذشت و مهم این بود که در گزارش کمیسیون عمران برای این یکصد ساختمان مشابه پلاسکو در تهران فکری می شد و راهکاری برای پیشگیری از حادثه اندیشیده می شد.
وی افزود: متاسفانه با گذشت هشت ماه از حادثه پلاسکو هنوز هیچ اقدامی در بازسازی آن انجام نشده و آجر روی آجر نرفته است و این درحالی است که مالک این ساختمان که بنیاد مستضعفان است پس از حادثه اعلام کرد طی دو سال این ساختمان را به روز اول برمی گرداند.
وی ادامه داد: وضعیت 600 صاحب واحد صنفی این ساختمان است که امروز سرگردان شده اند و ساختمان پشت پلاسکو نیز به دلیل مشکلات این ساختمان همچنان معطل و بلا استفاده مانده است و باید به این نکته توجه کنیم که چه میزان بی مسوولیتی انجام شده که این حادثه به وجود آمده است.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مسایل تهران تنها به مدیریت شهر تهران باز نمی گردد و دولت نیز در این زمینه مسوولیت دارد و بنده به عنوان عضو شورای ساماندهی امور پایتخت می گویم با گذشت حدود یک سال از تشکیل این شورا هنوز یک جلسه برگزار نشده است که از رییس جمهور می خواهم جلسه ای برای بررسی امور تهران به عنوان پایتخت و ام القرای جهان اسلام برگزار کند.
کواکبیان افزود: تعیین تکلیف 600 صاحب واحد صنفی پلاسکو که عنوان می شود بعضی از آن ها برای دست فروشی به ترکیه رفته اند باید هرچه زودتر انجام شود چرا که این افراد انسان های آبروداری بودند و ما نباید کاری کنیم که علاوه بر مالی که از دست داده اند، آبروی آن ها از بین برود.
وی ادامه داد: همچنین باید برای خسارت دیدگان و خانواده آتش نشانانی که در این حادثه جان خود را از دست داده اند هر چه سریعتر فکری کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: براساس قانون مجازات اسلامی باید افراد مقصر در حادثه به سزای اعمال خود برسند که در این گزارش هشت نهاد مقصر شناخته شده اند که باید به بی مسوولیتی آن ها رسیدگی شود.

** قاضی پور: در حادثه پلاسکو مقصر اصلی وزارت راه و شهرسازی بود
نادر قاضی ‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در تذکری شفاهی گفت: در حادثه پلاسکو مقصر اصلی وزارت راه و شهرسازی بود اما در گزارش کمیسیون عمران اسمی از آن برده نشد، صاحبان تولیدی ‌های پلاسکو در حال حاضر آواره هستند و ضرر و زیان آن ها پرداخت نشده به گونه ‌ای که برخی از آن ها به دستفروشی روی آورده‌ اند.
سیام*9254**خبرنگار: سجاد خسروانیانانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید