خانه / دسته‌بندی نشده / عضو هیات رییسه مجلس:نقش اعتدالگرایان در آینده سیاسی ایران تعیین کننده است

عضو هیات رییسه مجلس:نقش اعتدالگرایان در آینده سیاسی ایران تعیین کننده استمحمدعلی وکیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در ارزیابی فعالیت جناح های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در کشور اظهارکرد: همواره با هر انتخاباتی شاهد نوعی پوست اندازی در آرایش سیاسی گروه ها و تشکل های هستیم و طبیعتا انتخابات ریاست جمهوری نیز از این قاعده مستثنی نیست.
وی ادامه داد: انتخابات اخیر ریاست جمهوری آرایش گفتمانی به خود گرفت و طیفی از اصولگرایان که انسجام بیشتری داشتند و دارای گفتمان بودند، مقابل طیفی از اصلاح طلبان، اعتدالیون و اصولگرایان معتدل قرار گرفتند.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفت: طیفی که در انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت جبهه ای به نام اعتدالیون بود که دولت دوازدهم نیز با همین تجسم و ترکیب شکل گرفته است.
وکیلی تصریح کرد: اینکه آینده وضعیت جبهه اعتدالیون چگونه خواهد شد متغیرهای زیادی وجود دارد که به نحوه تعامل زیرمجموعه های جبهه اعتدالگرا، اصلاح طلب و اصولگرایان معتدل بستگی دارد که آیا به یک کف گفتمانی می رسند یا خیر؟
وی یادآور شد: موضع سلبی که در انتخابات ریاست جمهوری نسبت به آقای رییسی وجود داشت جبهه اعتدالگرایان را منسجم کرد اما این که به لحاظ ایجابی اجزای این جبهه می توانند نسبتی پیدا کنند تا جبهه را به یک جبهه کنش گر تبدیل کنند به آرایش طرف مقابل و نحوه عملکرد دولت بستگی دارد.
وی ادامه داد: اجزای جبهه اعتدالگرایان تلاش می کنند به لحاظ اثباتی حوزه فعالیت مشترکی برای هم تعریف و چسبندگی اجزا را روزافزون کنند.
عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی سال 1398 زودتر از انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 است بنابراین در انتخابات آینده مجلس امکان چسبندگی و نزدیکی جبهه اعتدالگرایان بیشتر است.
وکیلی افزود: در حال حاضر مشکل بزرگ جبهه اصولگرایان این است که ازنبود لیدر رنج می برد و این درحالی است که جبهه اصلاح طلبان مشکل لیدر ندارند و مشکل آنان هویت بدنه دارند.
وی همچنین گفت: با وجود این مشکلات، نقش اصلاح طلبان و اعتدالگرایان در آینده سیاسی جمهوری اسلامی ایران تعیین کننده است و جبهه اصولگرایان نوعی ریزش گفتمان در هرم جبهه را خواهند داشت.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد تا سال آینده فضای سیاسی کشور شناور و سیال خواهد بود و این سیال بودن سایه اصلی بر ساحت سیاست ایران دارد و از سال 1397 ما شاهد آرایش سیاسی واقعی خواهیم بود.
وکیلی تصریح کرد: در حال حاضر فضای سیاسی تحت تاثیر رفتارهای زیرپوستی دولت، اصلاح طلبان و هواداران دولت خواهد بود اما رونمایی از آرایش سیاسی از سال آینده شروع می شود.
سیام*9254**1336
خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید