خانه / دسته‌بندی نشده / قاسمی: افغانستان هیچ راه حل نظامی نخواهد داشت

قاسمی: افغانستان هیچ راه حل نظامی نخواهد داشتبهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به این سوال خبرنگار سیاسی ایرنا بیان کرد که آمریکا راهبرد جدید خود را در خصوص افغانستان اعلام کرده است که از رئوس آن افزایش حضور نظامیان آمریکا در این کشور است، نظر شما در این خصوص چیست و آیا در سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران در این زمینه مذاکره می شود؟
وی افزود: در دیدارهای منطقه ای به خصوص دیدار وزیر امور خارجه پاکستان با مقامات ایرانی، پیرامون مسایل مورد علاقه دو کشور و منطقه ای گفت و گو ، رایزنی و تبادل نظر می شود، همانطور که همیشه این تبادل نظر وجود داشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: افغانستان هیچ راه حل نظامی نخواهد داشت و تمام همسایگان باید برای یک افغانستان آرام و با ثبات تلاش کنند.
وی ادامه داد: حضور دولت های فرامنطقه ای و نیروهای نظامی در افغانستان این کشور را با مشکلات پیچیده تری مواجه می کند.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: آنان که علاقه مند به افغانستان هستند باید دخالت های خود را در این کشور کاهش دهند واجازه دهند مردم این کشور با گفت و گو و تعامل سرنوشت خود را تعیین کنند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره حادثه 11 سپتامبر و اسناد جدید منتشر شده از حمایت مالی از این حادثه گفت: بحث 11 سپتامبر بحث روشنی است، اتفاق مهمی که افتاد و دادگاه هایی که تشکیل شد کشور مشخصی را متهم به دخالت در این ماجرا کردند.
وی افزود:این ماجرا تا حدی به دلایل تجارت رایج و جدیدی که در ایالات متحده شکل گرفته تا حدی کم رنگ خود را جلوه می دهد که امیدوارم در این خصوص هر آنچه توسط دادگاه های آمریکا به اثبات رسیده بود در خصوص احقاق حق کسانی که جان خود را از دست دادند، محقق شود و در جهان آینده شاهد این گونه حوادث نباشیم.

**ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کند
وی در پاسخ به سوالی درباره سفر ظریف به آمریکا و احتمال برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در حاشیه این سفر افزود: سفر دکتر ظریف به زودی انجام می شود و در راس هیات بلند پایه ای در مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا می کنند.
وی ادامه داد: وزارت خارجه در حال برنامه ریزی برای دیدارهای وی با مقامات سایر کشورها و دیگر ملاقات های که ضرورت خواهد داشت، است.

**بعد از اتمام کامل مراسم حج هیات های ایران و عربستان اعزام می شوند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که قرار است هیاتی از ایران عازم ریاض و هیاتی از عربستان عازم تهران می شوند آیا زمان اعزام این هیات ها مشخص شده و آیا وقت گفت و گو بین ایران و عربستان رسیده است؟، گفت: در دیپلماسی و سیاست خارجی همه چیز امکان پذیر است.
قاسمی یادآور شد: در مورد اعزام هیات ها تاریخی مشخص نشده است اما موضوع همچنان پابرجاست و هیات روادید خود را دریافت کنند و تصور می کتم بعد از اتمام کامل مراسم حج این تبادل صورت می گیرد.
وی ادامه داد: این تبادل صرفا در چهارچوب بازدید از اماکن دیپلماتیک دو کشور است و فکر می کنم در هفته های آینده بتوانند این اقدام که اقدام متقابلی است به اجرا گذاشته شود.
وی در پاسخ به سوالی درمورد آخرین وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی در حادثه میرجاوه گفت: موضوع در دستور کار وزارت امور خارجه و سایر ارگان ها قرار دارد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که هفته گذشته خبری در رسانه ها مطرح شد که دیوان پادشاهی عربستان رسانه های خود را از حمله علیه ایران منع کرده که بلافاصله تکذیب شد، وزیر خارجه عربستان نیز گفته است نزدیکی سیاست ایران و عربستان مسخره است تحلیل شما از این اخبار و شایعات چیست، گفت:آنچه که در رسانه ها مطرح شده مباحث رسانه ای است که این جا من فرصت تحلیل شرایط را ندارم.
قاسمی افزود: در دنیای سیاست سخنان متضاد و متفاوت شنیده می شود و الزاما نباید به همه آن ها همیشه توجه کرد و آن ها را جدی گرفت.
وی یادآور شد: در مورد سخنان وزیر خارجه عربستان من فکر می کنم ایشان دچار یک خودشیفتگی مجدد شده یا اشتباهی در خصوص موضوع دیگری می خواسته صحبت کند و نام ایران را به زبان آورده است.

**آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه نخواهد داد دیگران برای او تعیین تکلیف کنند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که آیا در متن برجام بازدید از مراکز نظامی گنجانده شده است، اظهارکرد: برجام چهارچوب خود را دارد و همه چیز در چهارچوب برجام در مورد بازدیدها و نظارت ها دیده شده و هیچ کس نمی تواند براساس تفاسیر خود ساخته و خود پرداخته است برداشت شخصی خود را از برجام مطرح کند.
قاسمی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز نمی تواند و اجازه نخواهد داد دیگران برای او تعیین تکلیف کنند و تفاسیر خود ساخته و خود پرداخته خود را تحمیل کنند.
وی ادامه داد: نماینده آمریکا در سازمان ملل به دلایل شخصی با توحه به اهدافی که در ذهن خود دارد دست به اقداماتی می زند که شاید زحمت بیشتر برای خود ایجاد می کند و حاصل کمتری را بدست خواهد آورد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که موضع وزارت خارجه در قبال تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران چیست؟، گفت: سیاست های اسرائیل در منطقه روشن و ایران هراسی است و با اینگونه سیاست ها زندگی می کند و همواره باید یک دشمن برای خود داشته باشد و خطر ایران را در منطقه برجسته کند برای اینکه بتواند از خزانه دیگران بیش از گذشته بهره مند شود.
قاسمی افزود: خیلی نباید آن را جدی گرفت.
وی در پاسخ به سوالی درمورد زمان سفر رئیس جمهوری به جمهوری آذربایجان باتوجه به دیدار روز گذشته رئیسان جمهوری ایران و آذربایجان ، اظهارکرد: من در خصوص تاریخ سفر اطلاعی ندارم.
وی ادامه داد: معمولا در خصوص سفرهای سیاسی چندماه آینده زود است که تاریخ مشخصی را اعلام کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: مباحثی که در این نشست مطرح خواهد شد همان چیزهایی است که در اجلاس های سه جانبه طی سال های گذشته مطرح شده است.
قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه زمان سفر گروه دوستی – پارلمانی انگلستان _ ایران به تهران ، گفت: سفر این هیات به تهران در هفته های گذشته انجام شد اما اطلاع دقیقی در خصوص سفر آینده آنان ندارم.
سیام**9314**9214**2021**1336
خبرنگار: داود مرادپور *سجاد خسروانیان**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید