خانه / اقتصادی / قوه قضائیه باید موضوع گندم آلوده به فضولات حیوانی را به طور جدی پیگیری کند

قوه قضائیه باید موضوع گندم آلوده به فضولات حیوانی را به طور جدی پیگیری کند

حبیب الله نیکزادی پناه در گفت‌وگو با ایسنا ضمن واکنش به دستگیری مدیر غله گنبد کاووس و انتقاد از ترکیب گندم با فضولات حیوانی اظهار کرد: پذیرش این موضوع برای مردم بسیار سخت است. من نمی‌دانم که چرا باید این اقدامات در کشور ما صورت گیرد. سال گذشته شبیه این اتفاق افتاده بود و خاک را وارد گندم کرده بودند. دستگاه های کنترلی و نظارتی باید ریشه‌ها را بخشکانند و امکان به وجود آمدن این اتفاقات را ندهند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی افزود: در صحت این خبر هم نمی‌توان تردید کرد چون این خبر نقل قولی از رئیس کل دادگستری استان گنبد کاووس است. متاسفانه مخلوط کردن هر موادی با گندم ارزشمند کشور ما که جزء گندم‌های خوب دنیاست کار مذمومی است. دلیل چنین اتفاقاتی این است که ما کنترل و نظارت کافی را نداریم. ما نباید برای رزق اصلی مردم مشکل ایجاد کنیم.

نماینده مردم بم در مجلس با تاکیید بر لزوم پیگیری این موضوع در کمیسیون کشاورزی گفت: قوه قضائیه نیز باید این موضوع را به طور جدی پیگیری کند. چون ربط وثیقی به امنیت غذایی میلیون‌ها نفر دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان مواد آلاینده را از گندم تجزیه کرد گفت: باید بررسی شود که چه قدر فضولات در چه حجمی از گندم مخلوط شده است. اگر سیلویی چند هزار تنی آلوده به فضولات شده باشد، تجزیه این مواد و تطهیر گندم کار سختی است. اگر حجم این مواد زیاد و میزان آلاینده آن کم باشد،‌ قابلیت تطهیر و جداسازی گندم‌ها وجود دارد. این کار به عهده وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی است. اگر این امکان وجود نداشته باشد، شاید بتوان از این گندم برای خوراک دام یا کارهای دیگر استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رئیس کل دادگستری استان گلستان، مدیر غله گنبد کاووس و تعدادی از کارکنان سیلوی این شهرستان دستگیر شدند. این افراد فضولات حیوانی را با گندم ترکیب و سپس روانه سیلوی دولتی می‌کردند و از این راه میلیاردها تومان به جیب زده بودند.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

سیاستی که می‌تواند مسکن را از رکود بیرون بیاورد

محمدحسین پناهی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دولت و وزارت …

پاسخی بگذارید