خانه / دسته‌بندی نشده / نقشه راه دیپلماسی ایران به روایت ظریف

نقشه راه دیپلماسی ایران به روایت ظریفبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، اظهارات متناقض مقامات آمریکایی درباره برجام واکنش «محمدجواد ظریف» رییس دستگاه دیپلماسی را در پی داشت و بهانه ای بود تا اولویت های وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم در سخنان ظریف برجسته شده و مورد توجه روزنامه های چاپ امروز 12 شهریورماه قرار گیرد. کاهش نرخ سود بانکی و پیامدها و مزایای آن در کنار برگزاری دادگاه حمله به «علی مطهری» نایب رییس مجلس از دیگر محورهای خبری-تحلیلی روزنامه ها بود.

** اولویت های دیپلماسی دولت دوازدهم
گفت وگوی اخیر وزیر امورخارجه با پایگاه اطلاع رسانی دولت در شماری از روزنامه های امروز مورد توجه و تحلیل قرار گرفت. برجام و آینده روابط ایران با جهان مهمترین محور سخنان ظریف در این مصاحبه بود. دیپلماسی اقتصادی و گسترش روابط با همسایگان هم در گفت گوی آینده محور وزیر امور خارجه بازتاب یافت.
روزنامه «ایران» در گزارشی از گفتگوی ظریف، پاسخ او به اظهارات برجامی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل اشاره کرد و نوشت: محمدجواد ظریف در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درباره گفت‌و‌گوی نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ایجاد فشار علیه ایران گفت که برجام چارچوب کاملی است و در همه زمینه‌ها هم راهکارهای خودش را مشخص کرده و بسیار هم دقیق مذاکره و نوشته ‌شده است. آنچه خانم هیلی مطرح کرده بودند بیشتر نشان‌دهنده بی‌اطلاعی ایشان از متن توافق در همه حوزه‌هایی که در آن اظهارنظر کردند، است. برجام کاملاً صریح و روشن است و میزان نظارت در برجام هم در آن مشخص است. آنچه خانم هیلی می‌خواهند، ممکن است متفاوت باشد. ولی ایشان نمی‌توانند خواسته‌های خودشان را و آمال و آرزوهای خودشان را به‌عنوان ایراد برجام مطرح بکنند. حتماً ایشان هم اگر مثل اسلافشان در جلسه مذاکره حضور می‌داشتند، می‌دانستند که آنچه در برجام مورد توافق قرار گرفته یک حد متوازنی است که برای همه شرکت‌کنندگان قابل‌ قبول بوده نه اینکه صرفاً خواسته‌ها و امیال یکی یا چند تا از طرف‌های برجام باشد. این بالاخره یک واقعیتی است که ما در اظهارنظرهایی که از طرف سایر مقامات اروپایی و متحدین امریکا در این زمینه هم شده کاملاً شاهدش بودیم.
روزنامه «اطلاعات» در گزارش خود اظهارات ظریف به روابط ایران و عربستان اشاره کرد و به نقل از وزیر امور خارجه آورد: در مورد عربستان و حج امسال خیلی خوشحال هستیم با تلاشی که برادران خوب ما در بعثه‌ مقام معظم رهبری و در سازمان حج به عمل آوردند و مذاکرات بسیار خوبی که در طول یک سال گذشته با مسئولین عربستان سعودی داشتند، توافقات خوبی برای برگزاری حج انجام‌شد و تاکنون هم با سربلندی و باعزت این مراسم برگزار شده و امیدواریم حجاج عزیز کشور ما و سایر حجاج کشورهای اسلامی از این مراسم معنوی و از این گردهمایی بزرگ مسلمانان جهان با معنویت و با بهره‌برداری کامل از این مراسم به کشورمان و کشورهایشان برگردند. جمهوری اسلامی همواره خواهان روابط حسن هم‌جواری و همکاری در منطقه بوده است. سیاست ما، سیاست مبتنی بر گفتمان همسایگی است. گفتمان همسایگی بدین معنا است که شما باهمسایگانتان ضرورتاً باید روابط مبتنی بر احترام متقابل داشته باشید.
«روابط متوازن خارجی» محور اظهارات ظریف بود که مورد توجه روزنامه «شرق» قرار گرفت. این روزنامه به نقل از وزیر امور خارجه نوشت: در دولت یازدهم بیشترین رفت‌وآمدهای ما با همسایگان و کشورهای آسیایی بوده و درواقع یک روابط خارجی متوازن داشتیم. شاید یکی از عواملی که این تصور ایجاد شده که دولت یازدهم تمرکزش روی اروپا و آمریکا بوده این است که در دوره‌های قبل تنها رفت‌‌وآمد ایران با کشورهای آفریقایی و آمریکای‌لاتین و در حد بسیار کمی با کشورهای منطقه‌ای و آسیایی بوده و تقریبا هیچ رفت‌وآمدی با کشورهای اروپایی نبوده است و در دولت یازدهم که این ارتباطات فراگیر شده، برای برخی تصورات اشتباه ایجاد شده است. ما همان تمرکزی که بر همسایگان و آسیا و آمریکای‌لاتین داشتیم، بر کشورهای صنعتی و اروپایی هم داشتیم. در مراسم تحلیف سال ٩٢ تقریبا ما هیچ نماینده‌ای از اروپا نداشتیم. این‌بار تعداد نمایندگانی که از اروپا داشتیم معادل تعداد نمایندگانی بود که از آسیا داشتیم. تعداد سفرهای بنده و سفرهای ریاست محترم جمهوری و همچنین تعداد سفرهایی که به ایران شده نشان‌دهنده‌ این واقعیت است که ما یک روابط خارجی متوازن داشتیم.
روزنامه «همدلی» اولویت های سیاست خارجی ایران در دولت دوازدهم را به نقل از ظریف بازتاب داد و نوشت: در دولت دوازدهم ما در وزارت خارجه دو ابر اولویت خواهیم داشت یکی بحث اقتصاد است و دیگری بحث همسایگان و این دو ابر اولویت در دو معاونتی که ما ایجاد کردیم یعنی معاونت های سیاسی و معاونت اقتصادی برجسته شده است. یعنی ما در معاونت سیاسی یک تمرکز ویژه داریم بر ابتکارهای منطقه‌ای و در معاونت اقتصادی که خب یک معاونتی است با تمرکز هم اقتصاد مقاومتی و هم هماهنگی داخلی برای پیشبرد اهداف اقتصادی. برجام کماکان یک اولویت جمهوری اسلامی ایران است و فکر می‌کنم همان‌طور که در بیانات مقامات مختلف خارجی هم این دیده می شود. ازجمله صحبتی که خانم موگرینی و آقای مَکرون داشتند و گفتند برجام اولویتی بین‌المللی است. فکر می کنم برجام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دیپلماتیک شاید در دهه‌های گذشته باشد و به همین دلیل اهمیت ویژه‌ای دارد.
در روزنامه «مردم سالاری» هم می خوانیم: در دنیای امروز ما نمی‌توانیم یک نگرش به یک قسمت از دنیا داشته باشیم و باقی را فراموش کنیم. واقعاً سیاست بین‌المللی سیاست جهانی شده است. ارتباطات و تحولات هم جهانی است. شما برای اینکه بتوانید یک سیاست خارجی موفق داشته باشید ناگزیر هستید که با همه‌ دنیا ارتباط داشته باشید. به نفع کشور است که باهمه‌ دنیا ارتباط داشته باشید البته باید یک مبانی بر این ارتباط حاکم باشد. مقام معظم رهبری در سخنانشان در مراسم تنفیذ فرمودند که تعامل گسترده با جهان؛ باهمه‌‌ جهان را در جلسه‌ای که با هیئت دولت در محضر ایشان بودیم تأکید فرمودند که نباید به یک منطقه محدود بشود. دقیقاً این سیاستی است که ما دنبال کردیم و همین سیاست را ادامه خواهیم داد. تعامل گسترده باهمه‌‌ دنیا موردنظر ما است و ان‌شاءالله با توجه به اینکه برجام توانسته موانع این تعامل را هم تا حد زیادی رفع بکند امیدواریم که چهار سال آینده، چهار سال گسترش روابط همه‌جانبه‌‌ ایران با بقیه‌‌ جهان باشد.
روزنامه «جمهوری اسلامی» درباره اهمیت بحران های منطقه ای از نگاه وزیر امور خارجه ایران نوشت: ما همواره معتقد بودیم که بحران‌های منطقه ما به‌ویژه بحران سوریه و یمن و بحران‌های بحرین و سایر کشورهای در منطقه ما، راه‌حل نظامی ندارد. تنها راه‌حل، راه‌حل سیاسی است مبتنی بر فراگیری و مشارکت مردم در آینده خودشان و در تعیین سرنوشت خودشان و این‌که دولت‌های خارجی حداکثر می‌تواند این مشارکت را تصریح بکنند، نمی‌توانند دیدگاه‌هایشان را تحمیل کنند. دولت‌های خارجی در موضعی نیستند که خط قرمز تعیین کنند، دولت‌های خارجی می‌باید ازیک‌طرف هماهنگی داشته باشند و برای مبارزه با افراط و تروریسم مبارزه بکنند به خاطر این‌که افراط و ترور دو یا حتی یک معضل مشترک جهانی هستند و محدود به یک کشور هم نیستند نخواهند بود، همان‌طور که ما در سال‌های گذشته دیدیم افراطی گردی در سرتاسر جهان جنایت آفریده است.
روزنامه «کیهان» اما با نگاه انتقادی به مواضع و اظهارات برجامی وزیر امور خارجه واکنش نشان داد و نوشت: آقای ظریف می‌گوید «برجام بسیار دقیق است و در همه زمینه‌ها راهکار دارد»، این در حالی است که مسائل مختلف و نقض عهدهای مکرر آمریکا و زیاده‌خواهی‌هایش نشان می‌دهد بی‌دقتی در مذاکره و نگارش متن برجام از جمله عوامل چنین خسارت‌هایی است. مقامات ارشد دولت همچنان اصرار دارند که به رویکرد پرخسارت «حفظ برجام به هر قیمت» ادامه بدهند. دولتمردان در تحلیلی سراسر‌اشتباه تأکید دارند که «این توطئه آمریکاست که می‌خواهد نقض برجام به نام ایران نوشته شود، بنابراین ایران باید به برجام متعهد بماند». این در حالی است که برجام در اولین روز اجرای تعهدات 1+5 ذیل توافق هسته‌ای-دی ماه 94- با تصویب تحریم‌های جدید ضدایرانی از سوی آمریکا رسما نقض شد.

**پس لرزه های کاهش نرخ سود بانکی
طرح کاهش نرخ سود بانکی از روز گذشته (شنبه یازدهم شهریورماه) و پس از حاشیه های فراوان در سراسر کشور به صورت قانونی در بانک های کشور اجرایی شد. روزنامه های امروز با برجسته سازی نقاط ضعف و قوت این طرح، اظهارنظر و تحلیل های منتقدان و موافقان کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور را مورد توجه قرار دادند.
روزنامه «همدلی» درگزارش خود با عنوان «بخشنامه‌ای که درمان درد بانک ها نیست» به بررسی تحلیل های مخالفان و موافقان کاهش سود بانکی پرداخت و نوشت: اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی عادت جامعه به نرخ سود بالا را مانعی برای اصلاح سود دانست. او در این باره معتقد است که مسیر اصلاح نرخ سود با یکپارچه‌سازی مجموعه‌ای از سیاست‌ها ممکن خواهد بود و تقابل سیاست‌های پولی و مالی، هدف را دور خواهد کرد. با این حال گویا ناظران به‌عنوان یک اقتصاددان منتقد، معتقد است باید قدامات بنیادی‌تر را پیش از ابلاغ بخشنامه کاهش نرخ سود بانکی انجام داد. از این رو این صاحب‌نظر این بخشنامه بانک مرکزی را اقدامی تسکینی می‌داند و حل معضل مطالبات معوق را کلید حل این معضل پیچیده معرفی می‌کند. پیشینه تورمی، وضعیت رکودی اقتصاد و ریسک‌ناپذیری اکثر سپرده‌گذاران از جمله عللی است که به عقیده کمیجانی، کشش فعلی جامعه به نرخ سود را به وجود آورده است. پویا ناظران از موافقان بخشنامه بانک مرکزی نیست اما از زاویه ای دیگر به موضوع می‌نگرد: «هر اقتصادی به شکل ماهیتی و ذاتی یک نرخ سود دارد. چه ابزاری برای افشا و شناسایی آن باشد و چه این نرخ ماهیتی، پنهان بماند، بر وجود آن شکی نیست. نرخ سود سپرده بانکی وابسته به نرخ سود اقتصاد است، این دو نرخ باید در فاصله نزدیک یکدیگر حرکت کنند اما در عمل این اتفاق نیفتاده است.» ناظران شکست بازار را به‌عنوان عامل انحراف این دو سود معرفی کرد. او گواه ادعای خود را نسبت شبه پول به پول در اقتصاد ایران می‌داند.
روزنامه «جوان» از تخلف ۲۳درصدی در اولین روز طرح‌کاهش سود بانکی خبر داد و آورد: نرخ سودبالای بانکی کل اقتصاد ایران را درگیر خود کرده است زیرا 90 درصد تأمین مالی در اقتصاد از طریق بانک انجام می‌گیرد و هر یک درصد نرخ سود می‌تواند میلیارد تومان ارزش افزوده را از بخش واقعی اقتصاد به بخش غیرواقعی یعنی بخش پولی بابت نرخ سود تأمین مالی انتقال دهد و در عین حال نرخ سود 20 درصدی سالانه به این معنی است که سالانه معادل 20 درصد به کل سپرده‌های بلندمدت بانکی افزوده می‌شود که تنها در سال 95 از محل سود حدود 200هزار میلیارد تومان به کل حجم نقدینگی اقتصاد افزوده شد، حال آنکه بخشی از رقم مذکور در واقع سود غیرواقعی و موهوم است. با وجود کاهش نرخ سود در اکثر بانک‌ها، در این میان بانک‌های متخلفی هستند که حتی در اولین روز اجرایی شدن بخشنامه، نرخ سود ۲۳ درصد برای حساب سالانه خود تعریف می‌کنند؛ نرخ‌هایی که از قبل وجود داشته و همچنان ادامه دارند.
در روزنامه «جهان صنعت» می خوانیم: زمانی که هزینه فرصت نرخ سود بهره بانکی را پایین می‌آوریم کالاهای دیگر در بازار جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. دلیل این موضوع هم مشخصا سوئیچ و تغییر آحاد جامعه به سمت کالاهای جذاب‌تر مثل ارز، طلا، سکه و حتی مسکن است. جریان غالب و طبیعی در بازار همین تغییر بازار هزینه فرصت است.البته این نکته مهم را فراموش نکنید که کاهش نرخ بهره بانکی در همه سررسیدها به طور موازی انجام نشده است. این کاهش نرخ در حالی صورت گرفته که نرخ سپرده‌های بلند‌مدت همچنان با درصد قبلی تمدید شده و کاهش نرخ بیشتر شامل سپرده‌های دیداری روزشمار است. اگر سیاست کاهش نرخ بهره بانکی به همین شکل همچنان ادامه پیدا کند و با مشکلی جدی مواجه نشود به طور کلی برای طی روند اقتصاد کشور مثبت است.
روزنامه «آرمان» هم در یادداشتی به تحلیل دستوالعمل کاهش سود بانکی از سوی بانک مرکزی پرداخت و به نقل از «مهدی رییس زاده» کارشناس بانکداری نوشت: در صورت کاهش سود بانکی صاحبان سپرده‌های خرد سرمایه‌های خود را به سمت سایر منابعی که برای آنها سودآوری دارد، منتقل می‌کنند و با توجه سرمایه اندک آنها، تنها می‌توانند در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. بورس اوراق بهادار در صورتی دارای رونق است و ریسک کمتری را برای سهامداران خواهد داشت که واحدهای تولیدی در آن رونق پیدا کنند. یکی از مشکلات واحدهای تولیدی تامین سرمایه در گردش است که بخشی از آن مربوط به بازار سرمایه است، ولی با توجه به اینکه هنوز هم سیستم اقتصادی ما بانک محور است و بیش از 70 تا 80‌درصد منابع مورد نیاز از طریق سیستم بانکی تامین می‌شود، بنابراین باید نرخ سود تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی داده می‌شود نیز کاهش پیدا کند.
روزنامه «سیاست روز» در گزارشی از منظر بانکداری اسلامی به موضوع کاهش نرخ سود بانکی پرداخت و نوشت: سیف در حالی مدعی شده که هیچ کشوری تا به حال موفق نشده به چنین موفقیتی دست پیدا کند و این واقعیتی کاملا قابل اثبات است که طبق گزارشات منتشر شده آمارهای سایت سپرده جهانی (deposit.org)؛ بهترین نرخ‌های بهره در آمریکا حتی به نزدیکی بالاترین نرخ‌های سود سپرده جهانی نمی‌رسند. نرخ صندوق فدرال در این کشور از ۲۰۰۸ تاکنون بین صفر تا نیم درصد بوده است. نرخ بهره برای حساب‌های پس‌انداز و حساب‌های جاری نیز به ترتیب به صورت ملی ۰.۰۶ و ۰.۰۴ درصد محاسبه شده‌اند. نرخ سود بانکی ایران در جدول بهره‌دهی بانک‌ها ۱۵ درصد اعلام شده است که به نظر می‌رسد داده‌های اسمی و منطبق با اعلام بانک مرکزی باشند. در عمل بانک‌ها برای سپرده‌های یک ساله نرخ‌های بالای ۲۰ درصد پرداخت می‌کنند. (این گزارش در دی‌ماه سال ۹۵ منتشر شده اما با اندکی نوسان؛ باز هم آمارهای آن به خصوص در مورد ایران قابل استناد است چراکه هنوز هم بانک‌های ایرانی با وجود دستورالعمل بانک مرکزی نرخ‌های خود را در این زمینه اعمال کرده‌اند.)
روزنامه «تفاهم» هم در گزارشی از رفتار هیجانی سکه نسبت به کاهش نرخ سود نوشت: گرچه برخی فعالان بازار می‌گویند معاملات بازار سکه، به دلیل اجرای بخشنامه بانک مرکزی، هیجانی است، از صبح دیروز، سکه طرح قدیم ۱۵ هزار تومان و طرح جدید ۱۲۳۰۰ تومان گران شد. از دیروز که کاهش نرخ سود رسما در شبکه بانکی اجرایی شده است، بازار سکه با هیجانات شدیدی مواجه شده، به نحوی که از نخستین دقایق آغاز معاملات، قیمت رو به افزایش نهاده و اکنون سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۵ هزار تومان و طرح جدید ۱۲۳۰۰ تومان را تجربه می کند.

**آخرین وضعیت پرونده حمله به علی مطهری در شیراز
روزنامه های امروز آخرین وضعیت پرونده حمله به «علی مطهری» نماینده مجلس در اسفندماه سال 93 را مورد توجه قرار دادند. روزنامه «شرق» در گزارش خود از دادگاه آمران حمله به مطهری نوشت: متهمان به جلسه آمده‌اند؛ پنج فرد نظامی. خیلی شفاف در جلسه می‌گویند آمر اصلی در فراخوان نیروها برای تجمع در فرودگاه شیراز، آنها نبوده‌اند. نام فرد مدنظر اما سر زبان‌ها است. آنها سر کارشان بوده‌اند که فرمان رسیده باید به فرودگاه شیراز بروند؛ جایی که بنا بوده علی مطهری از آنجا عازم دانشگاه شیراز شود و سخنرانی کند. 18 اسفند 93، حمله انجام می‌شود؛ زمانی که علی مطهری، نماینده مجلس نهم، در یک تاکسی زرد‌رنگ عازم دانشگاه شده بود. موتورها و نیروها تاکسی را احاطه می‌کنند. سنگ و آجر و اقلام دیگر به سمت خودرو روانه می‌شود. به فرمان فرد مد‌نظر، با آجرپاره از نماینده مجلس استقبال می‌شود. دلیلش نامعلوم است. رسم و نشان آمر اصلی آن روزها نامشخص بود؛ حالا متهمان بی‌هیچ رودربایستی، جلسه دادگاه را مکان مناسبی دیده‌اند که بگویند صرفا عامل این حمله بوده‌اند و آمر حالا به گفته مطهری، ارتقا هم گرفته است.
روزنامه ایران هم به نقل از «مصطفی ترک همدانی» درباره جزییات دادگاه آورد: موکلم شخصاً در جلسه دادگاه حضور نیافت، اما طی نامه‌ای رضایت مشروط خود را به معرفی آمر اصلی منوط دانست و به نظر می‌رسد شرایط مختومه شدن این پرونده مهیاست، هر چند با توجه به عمومی بودن جرم ارتکابی از سوی متهمان، نظر ریاست محترم دادگاه قاطع دعوی است و در صورت مجرم شناخته شدن متهمان می‌تواند مؤثر در تخفیف مجازات باشد. در دادگاه محاکمه عاملان حمله نیز علی مطهری پس از معرفی آمران حمله از سوی متهمان به دادگاه، از آنان اعلام رضایت کرد. ترک همدانی گفت:‌ این دادگاه به دلیل اخلالی که موجب حاشیه‌ای در دادگاه شد طول کشید که با درایت قاضی محترم دادگاه بخوبی اداره و به پایان رسید.
در روزنامه اعتماد هم می خوانیم: «رضایت مشروط». این خلاصه نامه‌ای است که علی مطهری همزمان با نخستین جلسه محاکمه آمران حادثه شیراز، دست به نگارش آن می‌برد تا برای آنانی که قرار است به اتهامات‌شان در صبح روز شنبه رسیدگی شود، «شرط» بگذارد. شرطی که در آن نایب‌رییس مجلس از متهمان می‌خواهد، دستور‌دهنده اصلی را معرفی کنند تا با رضایت او از جرم‌شان کاسته شود، راهی طولانی را برای به ثمر نشستن طی کرده است. از اسفند ٩٣ که حادثه شیراز در بدو ورود علی مطهری به فرودگاه این شهر برای ایراد سخنرانی رخ داد، او تنها یک هدف اصلی را دنبال می‌کرد و آن محاکمه آمران این اتفاق بود. مطهری که بعد از این حادثه و در جریان رسیدگی به پرونده عاملان (حمله‌کنندگان)، بارها اعلام کرده بود که به دنبال محاکمه آمران این ماجرا است.

پژوهشم**9402**9279**تنظیم: لیلا واحدی**انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.انتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید