خانه / دسته‌بندی نشده / نماینده مردم آبادان: اکثر مشکلات فرابحران آب را وزیرپیشنهادی نیرو در کشور ایجاد کرده است

نماینده مردم آبادان: اکثر مشکلات فرابحران آب را وزیرپیشنهادی نیرو در کشور ایجاد کرده استبه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جلیل مختارعصر شنبه در جلسه علنی مجلس در بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیران کابینه دوازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو افزود: با احترام به وزیر پیشنهادی وزارت نیرو مهندس بیطرف میزان سنجش وزیران پیشنهادی براساس یک عملکرد و سوابق گذشته و دوم برنامه های پیشنهادی و سه تطبیق برنامه های پیشنهادی با برنامه های توسعه ششم و اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: وزیرپیشنهادی برای تصدی وزارت نیرو در مطالعات و تحقیقات مهندسی طرح ها و پروژه های سدسازی و انتقال آب درسطح کشور در دوره وزارت شما منجر به انجام پروژه های ناموفق و مخرب زیست محیطی شده اید.
مختار گفت: این امر باعث تحمیل هزینه های زیاد به مردم ، اتلاف منابع آب، در مناطق مبدا و بروز آسیب ها می شود که متاسفانه مبنا غیرعلمی در دوران مدیریت مهندس بیطرف بوده است.
وی افزود: مشکلات فنی برخی پروژه ها سدسازی، سد سیون، سد 15 خرداد تاکنون نشت آن مهار نشده است. سد زرینه که دریاچه ارومیه را خشکانیده است.
نماینده مردم آبادان در مجلس یادآورشد: به نقل از نماینده مرند حسن نژاد سد بناب مرند متاسفانه در کوتاه ترین زمان تخلیه شده است و سد زنوس مرند در مدت 3 سال 3.5 میلیون متر مکعب رسوب گرفته است.
وی اضافه کرد: به نقل از نماینده الیگودرز پروژه قمرود محرومیت مردم استان لرستان به خصوص الیگودرز از آب شرب و کشاورزی را موجب شده است. سد گتوند، سد کوه های نمکی که جزء فاجعه های زیست محیطی جهانی است.
مختار گفت: «آقای بیطرف شما در دیدار با همکاران در فراکسیون امید صادق نبودید فاجعه سد گتوند را بر گردن دیگری انداختید و گفتید که پروژه به درستی انجام نشده است و رییس جمهور قبل آن پروژه را زود افتتاح کرده است».
وی افزود: البته در کار نادرست رییس جمهور قبل در افتتاح سد فاجعه بارگتوند شکی نیست ولی وزیر پیشنهادی برایتصدی وزارت نیرو احداث سد از نظر فرایندی به چند مرحله تقسیم می شود . مرحله اول مطالعه پروژه سد است و مرحله دوم احداث و اجرای پروژه سد است و در مرحله آخر آبگیری سد است.
وی گفت: در مرحله اول به عنوان مسوول بلندپایه در امور آب وزارت آب و نیرو و در مرحله دوم وزیر نیرو بودید.
نماینده مردم آبادان در ادامه افزود: سد گتوند یک اشکال دارد و آن جانمایی اشتباه آن که در دوران وزارت شما انجام گرفت.
مختار ادامه داد: آیا در شان انسان مومن و متعهد است که برای وزیر شدن به گفتار خلاف واقع متوسط شود. اساس رای اعتماد، صداقت شما و اعتماد نمایندگان به صداقت شما که متاسفانه صداقت و اعتماد را زیر سوال بردید.
نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: آسیب ریزگردها، بحران دریاچه ارومیه، هورالعظیم، شادگان، گاوخونی ، زاینده رود و بیابانی شدن بیش از حد استان های مرکزی مانند سمنان ، کرمان و فارس اکثر این مشکلات فرابحران آب را وزیر پیشنهادی در کشور ایجاد کرده است و حاصل آن ریزگردهایی که اکنون 14 استان گسترش یافته و غلظت ریزگردها به بیش از 9300 میکروگرم بر مترمکعب افزایش یافته است.
وی افزود: چرا در برنامه وزیر نیرو خبری از حل بحران ریزگردها وجود ندارد؟ زیرا یکی از عوامل ایجاد ریزگردها تصمیمات مدیریتی غیرعلمی بیطرف بوده است. مگر در برنامه توسعه ششم وزارت نیرو مکلف به مهار ریزگردها نشده است.
نماینده مردم آبادان در ادامه به آسیب های انتقال آب اشاره کرد و گفت: انتقال آب از مناطق مستعد کشاورزی که قطب کشاورزی کشور هستند به مناطق کم آب برای توسعه کشاورزی بیانگر سیاست غیرآمایشی سرزمین ، عدم توجه به توازن و ظرفیت ذاتی مناطق جغرافی کشور است.
وی گفت: این امر باعث تحمیل هزینه های زیاد به دولت و مردم و اتلاف منابع آب، بحران اکولوژی، تخریب محیط زیست و کشاورزی در مناطق مبدا و در نتیجه بروز آسیب های هیروپلوتیکی و مناقشات درون سرزمینی می شود که متاسفانه مبدا و مبنای غیرعلمی در دوران آقای بیطرف بوده است.
مختار در ادامه گفت: آیا شما در مصاحبه مورخه 28 اسفند 91 با روزنامه آفتاب یزد اعتراف نکردید که با کمک علی اکبر اولیا طرح آمایش سرزمین استان یزد که در آن فقط به ظرفیت جهانگردی و صنایع دستی تاکید شده بود تغییرداده و با تحمیل هزینه گزاف اجتماعی و مادی بر کشور و به ویران رفتن اکوسیستم فلات مرکزی با انتقال آب های گسترده امکان ایجاد صنایع و کارخانه های پرمصرف آب مانند فولاد و سرامیک سازی را در یزد فراهم آوردید.
نماینده مردم آبادان درمجلس یادآورشد: ساماندهی آب های مرزی کار درستی است اما وقتی می گویید مهار آب های مرزی معلوم است از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی دانید.
وی اضافه کرد: هم اکنون کشور ترکیه از یک طرف طرح های غول آسای پروژه آب را اجرا می کند و در آینده باعث کاهش آب رودهای دجله، فرات و اروند رود خواهد شد.
مختار گفت: از طرف دیگر افغانستان با احداث سدهای متعدد آب را بر مردم سیستان و بلوچستان می بندد.
نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: مهندس بیطرف چه زمانی با کشورهای مذکور وارد مذاکره می شوید.
وی در پایان گفت: اگر شما در دوران تصدی چندین ساله خود به صورت علمی منابع آب کشور را مدیریت کرده بود پس چرا ما اکنون درگیر مشکلات ریزگردها و بحران آب هستیم. همکاران عزیز آزموده را آزمودن خطاست.
سیام**1058*1724*محمد افضلی * انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید