خانه / دسته‌بندی نشده / نماینده موافق: کارنامه درخشان زنگنه سندی گویای شایستگی وی است

نماینده موافق: کارنامه درخشان زنگنه سندی گویای شایستگی وی استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «اسدالله قره خانی» عصر امروز (شنبه) در چهارمین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی در موافقت با «بیژن نامدار زنگنه» گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت نفت با یادآوری زمستان سال 1386 که دولت ترکمنستان با ورود موج جدید سرما به شمال کشور، با قطع گاز خواستار افزایش چندین برابری نرخ گاز و باج خواهی شد که اتفاقا در این زمینه موفق بود و زمستان پارسال نیز با آمدن موج سرمای دیگر مجددا این باج خواهی تکرار شد، تصریح کرد: آقای زنگنه با برگزاری جلساتی با نمایندگان شمال کشور و طلب همکاری از سوی مردم، برای انتقال گاز از عسلویه به شمال در تیرماه 96 قول مساعد داد.
قره خانی ادامه داد: برای نخستین بار در کشور با بهره برداری از خطوط لوله گاز دامغان- ساری- نکا در موعد مقرر، سایه شوم قطع گاز ترکمنستان در زمستان برای همیشه از سر مردم شمال رخت بربست.
وی در ادامه با بیان اینکه دستیابی به ظرفیت برابر بهره برداری از میدان مشترک پارس جنوبی با قطری ها یک مطالبه ملی و یک آرزوی دست نیافتنی بود و حتی تبدیل به یک عقده حقارت شده بود، ادامه داد: در حالی که در آغاز بکار دولت یازدهم سهم ایران در این میدان روزانه 280 میلیون مترمکعب گاز بود، با بهره برداری از همه ظرفیت ها و افتتاح پنج فاز 17 تا 21 این میدان تا پایان سال 95، برخورداری سهم ایران به 575 میلیون مترمکعب در روز رسید و برابر با قطر شد.
نماینده علی آباد کتول همچنین با اشاره به فرجام رسیدن برجام با زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای و شخص آقای ظریف، یادآوری کرد: آن زمان( آقای) زنگنه اعلام کرد که توان افزایش تولید نفت از یک میلیون بشکه در روز (زمان تحریم ها) به بیش از 2 میلیون بشکه در روز وجود دارد، اما جهان باور نکرد تا اینکه در مدت زمانی کوتاه این مهم میسر شد.
وی اظهار داشت: پس از آن دشمنان با توطئه ای دیگر، طرح فریز نفتی و کاهش سهم ایران را در اوپک پیش کشیدند و می خواستند کشور را از درآمدهای نفتی پس از برجام محروم کنند، اما زنگنه با استفاده از ظرفیت دیپلماسی، خواسته های آنان را نپذیرفت و سهم ایران در همان 2 میلیون بشکه در روز تثبیت شد.
قره خانی در ادامه با اشاره به قراردادهای نفت خاطرنشان کرد: پس از برجام شرکت های زیادی که در تحریم ها ایران را ترک کرده بودند، برای مشارکت سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز به سوی کشورمان سرازیر شدند، اما وزارت نفت به منظور صیانت از منافع ملی و با توجه به عیوب قراردادهای EPC، EPCF و ByBack تصمیم به شیوه جدید سرمایه گذاری با عنوان IPC (قراردادایرانی نفت) گرفت که گرچه در آغاز توفیقی نداشت و یک سال و نیم به طول انجامید، اما در نهایت و با انجام اصلاحات، مغایرت نداشتن قراردادهای IPC با قوانین فرادستی و وزارت نفت مورد تاکید قرار گرفت و برای اجرا از سوی مجلس به دولت ابلاغ شد.
وی تصریح کرد: پس از تعیین تکلیف IPC و مبنا قرار گرفتن برای قراردادها، مذاکرات با شرکت فرانسوی توتال و کنسرسیوم CNPCI چین برای سرمایه گذاری در فاز 11 پارس جنوبی آغاز شد.
به گفته این نماینده مجلس، در مدل قراردادهای جدید مباحث انتقال فناوری، اعمال مدیریت حاکمیتی، استفاده از حداکثر ظرفت داخلی، انجام 100 درصدی سرمایه گذاری از سوی خارجی ها، رازداری و محرمانگی و افزایش ضریب بازیافت کاملا مشهود است.
قره خانی همچنین با اشاره به سوآپ نفتی که زمانی تعطیل شده بود و مقرر بود لوله های این طرح برای فعالیتی دیگری استفاده شود، بیان داشت: برای نخستین بار در دولت یازدهم با پهلو گرفتن کشتی نفتی ترکمنستانی، مقوله سوآپ نیز احیا شد.
وی گفت: وزارت نفت پیشران اقتصادی ایران است که نقش مهمی در توسعه، اشتغالزایی و رشد قتصادی کشور دارد؛ اما دست یافتن به این اهداف مستلزم وجود مدیریتی شجاعانه و مقتدرانه است.
این نماینده موافق وزیر پیشنهادی نفت، ابراز امیدواری کرد به منظور نیل به اهداف سرمایه گذاری خارجی، افزایش ضریب بازیافت، تکمیل پروژه های نیمه تمام، اکتشاف و استخراج نفت شمال در دریای خزر، جلوگیری از خام فروشی، اقتدار ایران در حفظ سهمیه اوپک و رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه، آحاد نمایندگان رای قاطع به همه وزیران بویژه آقای زنگنه بدهند.
به گزارش ایرنا، معاون امور مجلس رییس جمهوری هفدهم مردادماه نام 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
بر اساس ماده 205 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.
«بیژن زنگنه» به عنوان وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.
زنگنه ملقب به «شیخ الوزرا» با 65 سال سن از سال 1364 تا 1396 در دولت‌های مختلف به عنوان وزیر حضور داشت.
زنگنه سابقه یک دوره تصدی وزارت جهاد سازندگی، 2 دوره وزارت نیرو و سه دوره وزارت نفت را در کارنامه کاری خود دارد.
وی همچنین به مدت 15 سال (90-1375) عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و اکنون عضو هیات علمی انستیتو مهندسی نفت پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران است.
تغییر رویکرد از صادرات نفت خام به صادرات فرآورده های دارای ارزش افزوده بالا، افزایش ظرفیت پالایشی کشور، ادامه توسعه جدی میدان های مشترک گازی و نفتی، عقد قراردادهای جدید نفتی با هدف توسعه میدان های مشترک و نیز افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت کشور با بکارگیری فناوری های نوین و جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد اشتغال، تکمیل شبکه سراسری (خطوط اصلی) گازرسانی کل کشور و اتمام طرح های گازرسانی به شهرهای کوچک و روستاهای باقیمانده از برنامه های زنگنه برای دوره جدید وزات نفت است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** 1561**خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید