خانه / دسته‌بندی نشده / نوبخت: شهردار تهران از فردا در جلسات هیات دولت شرکت می کند

نوبخت: شهردار تهران از فردا در جلسات هیات دولت شرکت می کندبه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست هفتگی سخنگوی دولت با خبرنگاران، در بخش پرسش و پاسخ درباره کاهش شمار زندان واعدام معتادین و قاچاقچیان مواد مخدر گفت آنچه که امروز در مجلس مطرح است لایحه نیست که ما در مورد آن نظر داشته باشیم و نمایندگان می توانند از حق قانونی خود استفاده کنند.
وی ادامه داد: قطعا شورای نگهبان درباره این موضوع نگاه دقیقی دارد و فکر می کنم که فیلترهایی که این موضوع را بررسی خواهند کرد، اجازه عبور آن را نخواهند نداد زیرا عقل جمعی این موضوع را تایید نمی کند.
وی درباره اعلام دارایی های وزرا و اعضای دولت جدید به قوه قضاییه نیز اظهار داشت: اعلام دارایی های وزرا رویه قانونی است و فرم هایی در اختیار وزرای جدید داده می شود تا اموال خود، خانواده، نزدیکان و فرزندانشان را اعلام کنند که اعضای جدید دولت در حال ارائه این اموال هستند.
نوبخت گفت البته بنده در اول دولت یازدهم اموال خود را اعلام کردم و جدیدا از بنده نخواستند که اموال خود را اعلام کنم.
سخنگودی دولت همچنین درباره سفر رییس جمهور به سازمان ملل اظهار کرد معمولا این سفر در هفته پایانی شهریورماه صورت می گیرد و می دانم تمهیداتی مقدماتی برای انجام آن در دست اقدام است ولی باید در این زمینه با احتیاط صحبت کرد تا قعطیت یابد.
معاون رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتقاد برخی از جریان های سیاسی از گفت وگوی رییس جمهوری با مردم اظهار کرد: رییس جمهوری صادقانه سخنان خود را مطرح کردند و افراد مختلف ارزیابی های متفاوتی داشتند. رییس جمهوری، خدای خود و مردم را مد نظر قرار می دهند و من بعنوان عضو دولت شهادت می دهم که رییس جمهوری به دنبال اجرایی کردن وعده های اش به مردم است.
وی همچنین درباره میزان سرمایه گذاری در دولت یازدهم و دوازدهم و پس از برجام اظهار داشت: همین اعدادی که در این جلسه گفته شد نشان دهنده جهش قابل توجهی در سرمایه گذاری است، کارهایی مانند نسبت کفایت سرمایه و صورت های مالی را نیز بانک ها باید انجام دهند تا دیگر بانک ها با ما وارد معامله شوند.
نوبخت اظهار داشت تهدیدات امریکا نیز نتوانسته که همه زندگی ما را قفل کند و به طور مثال در ابتدای دولت یازدهم فقط یک میلیون بشکه نفت می فروختیم ولی امروز این میزان بشکه نفت افزایش یافته و پولش را نیز راحت می گیریم که نشاندهنده گشایش های فراوانی پس از برجام است.

** هر زمان می خواهیم طلبکارانه با طرف های خارجی صحبت کنیم در داخل برای مشکل ایجاد می کنند
وی با انتقاد برخی گروه های داخلی گفت: هر موقع می خواهیم طلبکارانه با طرف های خارجی صحبت کنیم متاسفانه در داخل برای مشکل ایجاد می شود و برخی گروه های سیاسی می گویند دیدید همانگونه که ما می گفتیم شد و هیچ اتفاقی نیافتاد، به خاطر همین نیز کمی با احتیاط تر برخورد می کنیم.
نوبخت همچنین درباره اجازه دستگاه ها برای هزینه بودجه های جاری باقی مانده در طرح های عمرانی اظهار داشت: به دستگاه ها اجازه خواهیم داد که اگر طرح خوبی داشتند و از بودجه جاری آن ها باقی مانده بود در طرح های عمرانی هزینه کنند.
رییس سازمان برنامه و بو دجه گفت از این به بعد مصمم هستیم که سفت و سخت بگیریم و در دولت صرفه جویی شود که پیش بینی هم می کنیم سیل انتقادها به سازمان برنامه و بودجه بیشتر شود اما این سازمان با همه انتقاد ها باید از جایی کوچک کردن دولت و اقتصاد مقاومتی و اصلاح اقتصادی را آغاز کند.
نوبخت همچنین درباره ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی اظهار داشت: دو سال متوالی بود که تراز بازرگانی غیر نفتی ایران مثبت شده اما چند ماهه اول امسال میزان واردات از صادرات پیشی گرفت که با اهداف دولت سازگاری نداشت و باید محدودیت هایی درباره واردات اعمال می شد. به همین دلیل سیاست های جدیدی را وزارت صنعت مدنظر قرار داده که بوسیله وزیر محترم این وزارتخانه اطلاع رسانی خواهد شد البته ارائه گزارش از طرف آقای شریعتمداری منوط به جمع بندی گزارشی درباره صادرات و واردات به وی خواهد بود.
وی همچنین درباره افزایش بدهی خارجی در دولت یازدهم نیز اظهار داشت اگر منظور تعهدات است بله، ما تعهدات زیادی داریم ولی اگر منظور سررسید است که ما سعی می کنیم سررسید بدهی های خود را که شامل اوراق و تعهدات خارجی است یک یا دو روز زودتر پرداخت کنیم تا طرف های خارجی بیشتر به ما اعتماد کنند.
نوبخت همچنین درباره کشته شدن کوله بری در مرز کشور اظهار داشت: وزارت کشور طرح بسیار خوبی برای ساماندهی کوله بران داشته که امیدوارم در آینده با اجرایی شدن آن اقدامات خوبی در این زمینه انجام شود.
وی ادامه داد: سایت سخنگو نیز از این به بعد بیشتر فعال می شود تا اگر سوال و یا مطلبی در ذهن خبرنگاران بود و در جلسه به آن پاسخ داده نشد در سایت درباره آن اطلاع رسانی شود.

** رییس جمهور مواضع صریح، شفاف و شجاعانه ای در شورای امنیت ملی در زمینه حصر اتخاذ کردند
نوبخت همچنین درباره موضوع حصر و اظهارات سخنگوی قوه قضاییه که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی ادامه خواهد یافت، اظهار داشت قبلا خبرنگاران نیز این سوال را پرسیدند که من از قول وزیر اطلاعات درباره خروج ماموران اطلاعاتی از منزل، اطلاع رسانی کردم که متاسفانه از طرف آقای اژه ای رد شد ولی بعدا وی آن را تصحیح کرده و تایید کردند.
نوبخت ادامه داد: من درجلسه ای که شورای عالی امنیت ملی تشکیل داده شده بود و این موضوع مطرح شد حضور داشتم و رییس جمهور مواضع صریح، شفاف و شجاعانه ای در این زمینه اتخاذ کردند اما باید درباره آن دبیر شورای عالی امنیت ملی اطلاع رسانی کند.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره حصر و پاسخ روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه به این سوال گفت باید انتظار داشته باشیم که در قوه قضاییه نیز موازین رعایت شده و با رعایت این موازین اطلاع رسانی شود.
وی ادامه داد: موضوع حصر، حکم قوه قضاییه نیست و مربوط به شورای عالی امنیت ملی است که این مصوبه در دولت یازدهم نیز نبوده بلکه قبل از آن است و من نیز که در جلسات شورای عالی امنیت ملی شرکت می کنم این موضوع را رعایت می کنم که باید دبیر شورای عالی امنیت ملی در این زمینه اطلاع رسانی کند.
وی گفت: اجازه دهید که خواسته ما درست پیش رود و امنیت و جایگاه رفیع رهبری برای ما محترم و مهم است و این مشکل باید حل شود تا منافع ملی ما که در این موضوع گره خورده بیش از این صدمه نبیند.
سخنگوی دولت همچنین درباره حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت نیز اظهار داشت: البته این موضوع در دولت مطرح شد ولی تصمیم گرفته نشد ولی می توان از تجارب افراد استفاده کرد.
در میانه جلسه و در هنگام پاسخگویی به سوالات دیگر نامه ای به نوبخت داده شد و وی با قرائت آن گفت: دفتر دولت اعلام کرد که نجفی از فردا به دولت دعوت شده و در جلسات شرکت می کند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره آسیب های اجتماعی و خروجی نشست های شورای اجتماعی کشور در محضر رهبر معظم انقلاب گفت: درباره تشکیل جلسات در محضر ایشان اطلاع رسانی با دفتر رهبری است و ما نمی توانیم درباره آن جلسات صحبت کنیم البته بنده مطلع هستم و می دانم چه مطالبی مطرح شده ولی آنچه به ما مربوط است این بود که باید هر 6 ماه گزارشی به خدمت عالیترین مقام کشور داده شود که تاکنون دو گزارش در اردیبهشت و آبان سال گذشته ارائه شده و اردیبهشت امسال نیز گزارش ما آماده بود اما رهبر انقلاب فرمودند به دلیل انتخابات این جلسه تشکیل نشد اما ما در حال تهیه گزارش آبان ماه خود نیز هستیم که گزارش خوب و بسیار دقیقی است.
نوبخت همچنین درباره قول رییس جمهور برای ریشه کنی فقر مطلق نیز اظهار داشت: ریشه کنی فقر مطلق امکانپذیر است و من در سازمان مدیریت مشاور ویژه ای را برای بررسی این موضوع منصوب کرده ام.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سازمان مدیریت به دنبال کوچک کردن این سازمان هستیم اما این بخش را افتتاح کردیم. البته می دانیم در دولت دانش و تخصص ریشه کردن فقر وجود دارد و کسی از فرد اول قوه مجریه نخواسته که فقر مطلق ریشه کن شود و رییس جمهوری این خواسته را خود مطرح کرده است و امیدواریم در پایان دولت دوازدهم نقطه افتخاری باشد.
نوبخت همچنین درباره بازگشایی مدارس و جذب افراد و معلمان جدید در دانشگاه ها و آموزش وپرورش اظهار کرد: در دولت یازدهم حقوق فرهنگیان بیش از دو برابر شده که البته افزایش حقوق آن ها بستگی به توان دولت دارد. در عین حال جوانان بسیاری در کشور ما تلاش می کنند ولی متاسفانه حقوق خود را به موقع دریافت نمی کنند زیرا منابع ما محدود است.
وی ادامه داد افزایش حقوق فرهنگیان نشان دهنده نوع رویکرد دولت است.
نوبخت با انتقاد از برخی مراکز اداری و اجرایی درباره افزایش بودجه گفت: در برخی از دانشگاه ها پیش از این برای یک میلیون دانشجو برنامه ریزی انجام می شد و بودجه دریافت می کردند اما امروز دانشجویان آن ها 500 هزار نفر شده اند ولی همان بودجه را می خواهند که این درست نیست و ما مصمم هستیم که بودجه دستگاه ها را بر اساس عملکرد پرداخت کنیم.
وی ادامه داد البته می دانم دستگاه ها به رییس جمهور شکایت خواهند کرد و برخی دیگر نمایندگان مجلس را تهییج می کنند اما می خواهیم قرص و محکم درباره کوچک و اصلاح کردن دولت بایستیم و اینکار را انجام دهیم.
وی همچنین درباره برداشته شدن برچسب قیمت ها از برخی محصولات نیز گفت این موضوع عام نیست و از آقای شریعتمداری درخواست می کنم که درباره آن توضیح دهند.
خبر در حال تکمیل است.
سیام**9314**9103** 1418
خبرنگار: حمید شهریاری**انتشار: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید