خانه / اقتصادی / همایش دیپلماسی ایران و اوراسیا برگزار می‌شود

همایش دیپلماسی ایران و اوراسیا برگزار می‌شود

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام این اتاق، با همکاری موسسه مطالعات خلیج فارس و اتاق‌های بازرگانی مشترک با حضور شرکت‌های بخش خصوصی دو طرف برگزار خواهد شد.

در این همایش که قرار است با ظرفیت بسیار محدود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری در سالن همایش‌های رایزن و با ظرفیت بیشتر به صورت مجازی برگزار شود، رئیس اتاق تهران به همراه برخی از مقامات ارشد دولتی از کابینه و روسای سازمان‌های مرتبط، پیرامون تببین دیپلماسی اقتصادی ایران و کشورهای حوزه اوراسیا به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین در این همایش، در ۱۰ پانل تخصصی به موضوعات مرتبط با تجارت ایران و کشورهای اوراسیا پرداخته خواهد شد.

در پانل اول، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا حضور یافته و به طرح مسائل مرتبط با نقش دیپلماسی اقتصادی در توسعه مناسبات تجاری ایران و کشورهای این حوزه خواهند پرداخت. همچنین در پانل‌های تخصصی بانک و تعاملات مالی، حمل‌ونقل و لجستیک، کشاورزی و صنایع غذایی، ساختمان، انرژی و محیط زیست، معدن و صنایع معدنی، صنعت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و توافق‌نامه تجارت آزاد نمایندگان بخش ‌خصوصی و دولت از ایران و کشورهای منطقه اقتصادی اوراسیا به گفت‌وگو و ارائه راهکارها برای بهبود روابط اقتصادی دو طرف خواهند نشست.

به گزارش ایسنا، ایران در آبان ماه سال۱۳۹۸، پس از چند سال گمانه زنی و مذاکره رسما به اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیوست.

این اتحادیه که با حضور تعدادی از کشورهای آسیای میانه و اروپای شرقی تشکیل شده با هدف افزایش تعاملات اقتصادی میان طرفین و کاهش تعرفه‌های تجاری فعالیت می‌کند.

عضویت ایران در سه سال نخست به شکل موقت خواهد بود و سپس با تایید دو طرف به عضویت دائم تبدیل خواهد شد. در ماه‌های گذشته ایران و اوراسیا، فهرستی از کالاهای صادراتی و وارداتی که امکان اعمال تخفیف تعرفه در آنها وجود دارد را معرفی کرده‌اند و آمارها نشان می‌دهد که با وجود شیوع کرونا که منجر به کاهش آمار کل صادرات ایران منجر شده، صادرات ایران به تعدادی از کشورهای اوراسیا در این مدت افزایش یافته است.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

از نشان استاندارد مشترک برای کشورهای اوراسیا تا رایزنی برای ارزیابی حجم بسته‌های اینترنتی

به گزارش ایسنا، اواخر بهمن ماه نیره پیروزبخت بازنشست و غلامرضا شریعتی، استاندار سابق خوزستان، …

پاسخی بگذارید