خانه / دسته‌بندی نشده / وزیران خارجه کشورهای اسلامی برای مقابله با نسل کشی در میانمار تشکیل جلسه دهند

وزیران خارجه کشورهای اسلامی برای مقابله با نسل کشی در میانمار تشکیل جلسه دهندبه گزارش ایرنا، وی روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم افزود: دنیا در برابر فجایع میانمار سکوت کرده و در این زمان لازم است سازمان کنفرانس اسلامی اقدامی انجام دهد و با برگزاری نشست فوق العاده از خود حرکتی نشان دهد.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: بودایی های تصمیم گرفته اند مسلمانان ساکن میانمار را که بیش از 2 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند از بین ببرند و هر روز جنایت های بسیار فجیعی علیه مسلمانان مرتکب می شوند تا جایی که حتی طالبان هم جنایت های آنان را محکوم کرده است.
وی با اشاره به این که دنیا نسبت به این موضوع بی تفاوت است، ادامه داد: شورای امنیت که اگر گردی بر اسرائیل بنشیند تشکیل جلسه می دهد، نباید در برابر این همه جنایت از خود عکس العمل نشان دهد،؟ واقعا غیرت از میان رفته است که جهانیان و کشورهای اسلامی در برابر این همه جنایت سکوت می کنند.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که تا کنون 200 هزار تن از مسلمانان میانمار در این نسل کشی از بین رفته اند، گفت: اگر کشورهای اسلامی تشکیل جلسه دهند و مساله را پیگیری کنند، سایر نهادهای بین المللی هم برای حفظ آبروی خود هم که شده اقدامی انجام می دهند، بنابراین باید فریاد مظلومیت این مسلمانان را به گوش جهانیان رساند و در برابر جنایت های بودایی ها ایستاد.
وی افزود: بیشتر مسلمانان کشور میانمار اهل سنت هستند اما ما به همان اندازه که از شیعیان حمایت می کنیم از حقوق آنان نیز دفاع خواهیم کرد تا این جنایت متوقف شود.
در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
یکی از این منابع بنگلادشی گفت که مسئولان میانماری در امتداد سیم خاردار موجود در مرز 2 کشور اقدام به مین گذاری کردند.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگ ترین چالش ‘آنگ سان سوچی’ رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.

** واگذاری مسئولیت ها در کشور باید براساس شایستگی افراد باشد
این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به اهمیت شکرگزاری از نعمت های الهی بیان کرد: یکی از نعمت های الهی برای ملت ایران همین برپایی نظام اسلامی در کشور است؛ کسانی که زمان طاغوت را دیده اند می دانند ملت ایران چه حقارتی را تحمل می کرد؛ شورای نگهبان آن زمان برای تایید نمایندگان مردم ایران سفارت آمریکا و انگلستان بود، سرمایه های ما را می بردند و ما آبرو نداشتیم.
وی با اشاره به این که امروز ملت ایران در افتخار به سرمی برد، افزود: من نمی گویم در کشورمشکل نیست، اما باج به کشورهای سلطه گر نمی دهیم و پای حرفمان ایستاده ایم؛ درجایی که ایران مصلحت می بیند به عراق و سوریه کمک می کند و در مقابل اسرائیل می ایستد؛ مگر آن زمان مسئولان کشور جرات داشتند بدون نظر آمریکا و اسرائیل اقدامی انجام دهند ولی امروز کشورهای منطقه و جهان برای ایران ارزش قائل هستند و تصمیمات آن را مهم ارزیابی می کنند.
وی ادامه داد: شکر این نعمت این است که مسئولان کشور با یکدیگر متحد باشند و برای رفع مشکلات بکوشند نه این که به فکر رسیدن به پست و مقام و جناح بندی های سیاسی باشند.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: واگذاری مسئولیت ها در کشور باید تنها بر اساس شایستگی و صلاحیت افراد باشد و همه دست به دست هم دهند تا مشکلات اقتصادی و فرهنگی کشور حل شود؛ در این صورت دشمنان هیچ گاه نخواهند توانست بر ما مسلط شوند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت روز عید غدیر خم گفت: روز عید غدیر باید از مظلومیت درآید؛ و درکنار جشن و شادمانی و دید و بازدید ها، محتوای غدیر برای جوانان شیعه بازگو شود.
وی بیان کرد: بدون این که به مقدسات دیگر اهانت کنیم از مذهب خود حمایت کرده و جشن های غدیر را با آبرویی بیشتر برگزار می کنیم؛ در همین رابطه بنده در راهپیمایی که قرار است به مناسبت عید سعید غدیر عصر روز شنبه از حرم مطهر حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران در قم برگزار شود شرکت خواهم کرد.
غدیرخم نام ناحیه ‌ای میان مکه و مدینه است که حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام، در 18 ذی‌الحجه سال 10 هجری قمری، حضرت علی بن ابی طالب(ع) را به عنوان وصی، برادر و جانشین خود از طرف خدا اعلام کرد که سالروز این واقعه به عید غدیر شهرت دارد.
7405/ 1175 خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید