خانه / دسته‌بندی نشده / پناهیان: در شناساندن جشن غدیر به جهانیان کوتاهی کرده ایم

پناهیان: در شناساندن جشن غدیر به جهانیان کوتاهی کرده ایمبه گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در سخنان پیش خطبه های نماز جمعه تهران، عید غدیر خم را روز قبولی اعمال و نیز روز استراحت مومنین توصیف کرد.
وی همچنین از عید غدیرخم به عنوان روز صلوات بر محمد و آل محمد(ص) یاد کرد.
پناهیان با تبیین ابعاد گوناگون عید غدیر گفت: اولین بعد عید غدیر، مساله توجه به معنویت این عید بزرگ است، چرا که در این روز باید به عبادت، روزه و ذکر الهی بپردازیم.
وی افزود: روزغدیر را باید به عنوان یک روز معنوی جشن گرفت و در این روز امید است که معنویت ما افزایش پیدا کند و طبق روایات اگر کسی در این روز کار خیری انجام دهد، حتما ثواب بیشتری کسب خواهد کرد.
سخنران پیش ازخطبه نماز جمعه تهران با ذکر روایتی از حضرت امام رضا (ع) که ملائکه در روز عید غدیر برای مومنین استغفار می کنند، گفت: همچنین یکی از توصیه های این امام همام این است که عید غدیر در سه روز برگزار شود و شاید به این خاطر باشد که مراسم غدیر و معرفی حضرت علی (ع) و بیعت با آن حضرت سه روز به طول انجامید.

**درک آثار روز غدیر از نظر روحی
پناهیان گفت: در روز غدیر باید از نظر روحی این آثار را درک کنیم و در ادامه روایت حضرت امام رضا (ع) آمده است که این روز روزی است که هم و غم از مومنان برطرف می شود.
وی افزود: معرفت به روز غدیر و حسن ظن ما به رحمت خدا می تواند کمک کند که ما احساس کنیم در این روز غم های ما بیش از روزهای دیگر برطرف شده است.
استاد حوزه و دانشگاه یکی از اعمال روز عید غدیر را صلوات بر محمد و آل محمد (ص) ذکر کرد و ادامه داد: روز عید غدیر روز قبولی اعمال است و روز است که می توانیم زیادی نعمت را بخواهیم و همچنین باید در این روز بهترین غذا و اطعام را برای خانواده تهیه کنیم و رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن هم در این روز بسیار توصیه شده است.
وی برگزاری جشن های غدیر را از ابعاد اجتماعی این روز برشمرد و افزود: در روایت امام رضا(ع) آمده است که هرکس در این روز به یک نفر اطعام دهد مانند آن است که به صدهزار پیامبر اطعام داده و در این روایت کلمه صدهزار پیامبر تا 10 بار آمده است یعنی اطعام به یک مومن تا 10 برابر، یکصد هزار پیامبر برابری می کند.

** بسیاری از اهل سنت با ویژگی های مکتب ما آشنا نیستند
پناهیان با بیان این که بسیاری از اهل سنت با ویژگی های مکتب ما آشنا نیستند، گفت: ما اگر غدیر را جشن می گرفتیم همه عالم می دانستند که دغدغه شیعیان چیست و لازم نیست ما آن را بخواهیم به کسی تحمیل کنیم، همانطور که برگزاری مراسم تاسوعا، عاشورا و اربعین را به کسی تحمیل نکردیم.
وی یکی دیگر از ابعاد اجتماعی غدیر را تبسم در این روز ذکر کرد و افزود: در ادامه حدیث حضرت امام رضا(ع) آمده است که هر فردی که در این روز به برادر مومن خود تبسم کند خدا در روز قیامت به او نظر خواهد کرد و هزار حاجت او را برآورده می کند و اگر کسی لباس نو بپوشد خدا بسیاری از گناهان او را می بخشد و درجات او را بالا می برد.

** عید غدیر آغاز همه خوشبختی های یک امت خواهد بود
پناهیان یکی دیگر از ابعاد غدیر را بعد سیاسی آن خواند و گفت: اگر مساله غدیر در جامعه ای پیاده شود، همه خوشبختی آن جامعه و امت آغاز خواهد شد.
وی افزود: اگر ما این روز را نحو احسن جشن می گرفتیم، یک سیاستمدار بی تقوا در جامعه اسلامی پیدا نمی شد، اما شاهدیم که برخی از سیاستمداران ما پاک دست نیستند و گاهی برخی از نشریات و رسانه ها با تیترهای خود ظلم می کنند.
پناهیان اظهار کرد: اگر ما بخواهیم برای مردم جهان الگو باشیم باید فاصله سیاستمداران ما با سیاستمداران دنیا خیلی زیاد باشد ولی هنوز این فاصله کم است.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به جنایات در میانمار آن را نتیجه شوم حاکمیت ظلم در جهان ذکر کرد و گفت: رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس گفته است که از ارتش میانمار دفاع می کنیم در صورتی که بسیاری از حکام جائر دنیا حداقل در این مورد سکوت کرده اند.
وی افزود: مردم ما می دانند ریشه همه فتنه ها در کجا قرار دارد و برای همین است که شعار اصلی آنها مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل است.
1193/1724/1071
فراهنگ ** خبرنگار: حسن حیدری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید