خانه / دسته‌بندی نشده / پیام مهم رهبر انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام/حج می تواند داروی شفا بخش ناامنی های دنیای اسلام باشد

پیام مهم رهبر انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام/حج می تواند داروی شفا بخش ناامنی های دنیای اسلام باشدبه گزارش ایرنا از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب به مناسبت فرارسیدن موسم حج ابراهیمی، پیام مهمی خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام صادر فرمودند.
متن این پیام که صبح امروز (پنجشنبه) از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌ عسکر نماینده‌ ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات قرائت شد، به شرح زیر است:
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد خاتم النّبیّین و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین.
خدای بزرگ را سپاس می گویم که امسال نیز سعادت حج ‌گزاری را به خیل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا فرمود تا از این سرچشمه‌ گوارا و فیّاض برخوردار شوند و در روزها و شب هایی که ساعات مغتنم و مبارکش، چون اکسیری معجزه‌ گر می تواند دل ها را منقلب و جان ها را پاکیزه و مزیّن سازد، در مجاورت خانه‌ی با عظمت خداوند و مواقیت عبادت و خشوع و ذکر و تقرّب باشند.
حج، عبادتی پُر راز و رمز، و بیت شریف، جایگاهی سرشار از برکات الهی و مظهر آیات و بیّنات حضرت حق متعال است. حج می تواند بنده‌ی مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوی نائل سازد و از او انسانی والا و نورانی بسازد؛ همچنان ‌که می تواند از او عنصری بابصیرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پدید آورد. هر دو سوی معنوی و سیاسی و فردی و اجتماعی در این فریضه‌ی بی‌نظیر، بسی برجسته و نمایان است و جامعه‌ی مسلمان، امروز به هر دو جنبه بسی نیازمند.
از سویی، جادوی مادّی ‌گرایی، با بهره‌ گیری از ابزارهای پیشرفته، در حال اغواگری و تباه‌ سازی است، و از سویی سیاست های نظام سلطه در کارِ فتنه ‌انگیزی و آتش‌ افروزی میان مسلمانان و تبدیل کشورهای اسلامی به دوزخ ناامنی و اختلاف است. حج می تواند داروی شفابخش این هر دو ابتلای عظیم امّت اسلامی باشد؛ هم دل ها را از زنگارها پاک و به نور تقوا و معرفت منوّر سازد، و هم چشمها را روی واقعیّت های تلخ دنیای اسلام باز کند و عزم ها را برای مقابله با آن راسخ و گام ها را استوار و دست ها و ذهن ها را آماده ‌به ‌کار نماید.
امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است؛ ناامنی اخلاقی و معنوی، و ناامنی سیاسی. عامل عمده، غفلت ما و هجوم بی‌ رحمانه‌ی دشمنان است. ما در برابر هجوم دشمن نابکار به وظیفه‌ی دینی و عقلی خود عمل نکردیم؛ هم «اَشِّدآءُ عَلَی الکُفّار» را از یاد بردیم، و هم «رُحَمآءُ بَینَهُم»(1) را. نتیجه آن است که دشمن صهیونیست در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه ‌گری است و ما غافل از وظیفه‌ی قطعیِ نجات فلسطین، به جنگ داخلی در سوریه و عراق و یمن و لیبی و بحرین، و مواجهه با تروریسم در افغانستان و پاکستان و غیره سرگرمیم.
رؤسای کشورهای اسلامی و نخبگان سیاسی و دینی و فرهنگی در دنیای اسلام، وظایف سنگین بر دوش دارند: وظیفه‌ی ایجاد وحدت و برحذر داشتن همگان از ستیزه ‌گری‌های قومی و مذهبی؛ وظیفه‌ی آگاه‌ سازی ملّت ها از شیوه‌ های دشمنی و خیانت استکبار و صهیونیسم؛ وظیفه‌ی تجهیز همگان برای مقابله با دشمن در میدان های گوناگون جنگ نرم و سخت؛ وظیفه‌ی متوقّف‌سازی فوری وقایع فاجعه‌بار در میان کشورهای اسلامی که امروز نمونه‌های تلخ آن همچون حوادث یمن، در سراسر جهان مایه‌ی اندوه و اعتراض است؛ وظیفه‌ی دفاع قاطع از اقلّیّت های تحت ستم مسلمان، همچون مظلومان میانمار و غیره؛ و از همه مهم‌تر وظیفه‌ی دفاع از فلسطین و همکاری و همراهی بی ‌چند و چون با ملّتی که نزدیک به 70 سال است برای کشور غصب‌ شده‌ خود مبارزه می کند.
اینها وظایف مهمّی بر دوش همه‌ی ما است. ملّت ها باید آن را از دولت های خود مطالبه کنند و نخبگان باید با عزم راسخ و نیّت خالص در راه تحقّق آن بکوشند. این کارها مصداق قطعی نصرت دین خدا است که بی‌شک بر طبق وعده‌ی الهی، نصرت خدا را به همراه خواهد داشت.
اینها بخشی از درسهای حجّ است و امیدوارم آن را فهم و بدان عمل کنیم.
حجّ مقبول برای همه‌ی شما مسئلت می کنم و یاد شهیدان منا و مسجدالحرام را گرامی میدارم و علوّ درجات آنان را از خداوند رحیم و کریم طلب می نمایم.
والسّلام علیکم و رحمةالله
سیّدعلی خامنه‌ای
هفتم شهریور 1396
هفتم ذی‌الحّجه‌ی 1438
سیام**1545انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید