خانه / دسته‌بندی نشده / پیشنهاد کمیسیون عمران برای حادثه پلاسکو در مجلس اعلام وصول شد

پیشنهاد کمیسیون عمران برای حادثه پلاسکو در مجلس اعلام وصول شدبه گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی مطهری که ریاست ساعاتی از جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت پس از ارایه گزارش کمیسیون عمران در خصوص آتش‌ سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو افزود: کمیسیون عمران در این گزارش از ظرفیت ماده 49 آیین‌ نامه داخلی مجلس استفاده کرده است و از این رو این پیشنهادات اعلام وصول تلقی و به کمیسیون عمران مجلس ارجاع داده می شود.
وی ادامه داد: طبق قانون نماینده 48 ساعت فرصت دارند تا پیشنهادها خود را در این خصوص به کمیسیون عمران ارایه دهند و حداکثر پس از دو هفته کاری مجلس به صحن علنی می آید.
نایب رییس مجلس گفت: کمیسیون نیز یک هفته فرصت دارد گزارش خود را درخصوص پیشنهادات خوبی که در رابطه با حادثه پلاسکو مطرح کرده ارایه دهد.
پیشنهادهای ارایه شده از سوی کمیسیون عمران مجلس در گزارش حادثه پلاسکو بدین شرح است:
«باتوجه به تبصره یک ماده 49 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تصویب احکام قانونی ذیل پیشنهاد می‌گردد:
1- پاراگراف اول ماده 35 قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان به شرح ذیل اصلاح می گردد:
مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان در طراحی، اجرا، نگهداری و بهره‌برداری تمامی ساختمان ها و طرح‌های شهرسازی و عمرانی شهری که اجرای ضوابط و مقررات مزبور در مورد آنها الزامی است، بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی خواهد بود. کلیه مراجع ذیربط مکلفند نسبت به رفع فوری مغایرت های قانونی اعلامی وزارت راه و شهرسازی در نحوه اجرای این ضوابط و مقرارت اقدام نمایند.
2- متن زیر به عنوان تبصره (2) ذیل بند (14) ماده (55) قانون شهرداری الحاقی 27/11/1345 الحاق می گردد:
تبصره 2ـ کارشناسان آموزش دیده، منتخب و ذی صلاح آتش‌نشانی شهرداری در انجام وظیفه مربوط با این بند به عنوان ضابطین قوه قضائیه منصوب می شوند.
3- ماده 105 قانون کار به شرح ذیل اصلاح می گردد:
هرگاه درحین بازرسی، به تشخیص بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در کارگاه و واحدهای تجاری و صنفی داده شود، بازرس کار یا بهداشت حرفه ای مکلف هستند مراتب را فوراً و کتباً به کارفرما یا نماینده او و مالک واحد تجاری و یا تولیدی و نیز به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.
4- به منظور ارتقاء ضریب امنیت شغلی متصدیان مشاغل حرفه ای در مشاغل حاکمیتی، ماده واحد ذیل تصویب می گردد:
ماده واحده؛ درکلیه نهادها و دستگاه ها و سازمان ها، متصدیان مشاغل حرفه ای در مشاغل حاکمیتی (مشاغل غیر قابل واگذاری به افراد غیر از همان دستگاه یا سازمان) عزل و جابجا نخواهند شد مگراز طریق نظام ارزشیابی عملکرد یا نظام رسیدگی به تخلفات اداری.
5- عبارت ‘و تائید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (ظرف مدت ده روز)’ در بند م ماده 28 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) حذف گردد.»
سیام*9254**1336
خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشار: مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید