خانه / دسته‌بندی نشده / چاقی و افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد

چاقی و افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهدبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا از انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، دکتر مونا ملک زاده در افتتاحیه کارگاه سرطان تخمدان در ارتباط با عوامل افزاینده و کاهنده خطر در سرطان تخمدان گفت: سن از جمله عواملی است که در ایجاد این سرطان نقش دارد و البته عامل خطری است که غیر قابل تغییر است، با افزایش سن میزان شیوع آن در زنان بیشتر می شود و از 55 سالگی شیوع این سرطان شدت می یابد و نیمی از بیماران سن بیش از 63 سال دارند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: چاقی نیز از دیگر عوامل بروز این سرطان است و به طور کلی زنانی که اندکس توده بدنی (BMI) بالاتر از 30 دارند، بیشتر احتمال دارد به سرطان تخمدان مبتلا شوند.
ملک زاده با اشاره به اینکه زنانی که در سن کمتر از 26 سال حاملگی کامل شده ای داشته باشند، کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می شوند، افزود: شیر دادن نیز خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد.
وی بیان کرد: مصرف قرص های درمان باردار ی با سازو کار تحریک تخمک گزاری در استفاده بیش از یکسال و همچنین بارداری در سن بالای 35 سال احتمال خطر را افزایش می دهد. از طرف دیگر هیسترکتومی و بستن لوله های رحمی و مصرف قرص های ضد بارداری نیز احتمال خطر را کاهش می دهد.
این رادیو انکولوژیست با بیان اینکه در 90 درصد از موارد ابتلا به سرطان تخمدان، بیماران هیچ سابقه فامیلی ندارند، گفت: عامل ژنتیکی 5 تا 10 درصد در بروز این سرطان نقش دارد. همچنین بهره مندی از رژیم غذایی کم چربی و مصرف سبزیجات و میوه کافی و رژیم حاوی غلات غنی از فیبر و سبوس احتمال ابتلاء زنان را به سرطان تخمدان کاهش می دهد.
ملک زاده عنوان کرد: علائم سرطان تخمدان شامل نفخ شکم، بزرگ شدن شکم، ناراحتی و درد در شکم ،سیری زودرس، اختلال در ادرار و مدفوع، تهوع و سوء هاضمه همچنین درد هنگام مقاربت و کمردرد است.
این متخصص کلینیکال انکولوژی بیان کرد: خستگی مفرط و خونریزی واژینال پس از یائسگی و کاهش وزن از دیگر علائم ابتلا به این بیماری به شمار می رود.
وی یادآوری کرد: میزان شیوع سرطان تخمدان 3 در 100 هزار است که حدود یک سوم آمار جهانی است ، این سرطان 40 درصد از سرطان های دستگاه تناسلی زنان را شامل می شود
ملک زاده خاطر نشان کرد: کارگاه سرطان تخمدان یک کارگاه تعاملی برای فوق تخصصان زنان، فوق تخصصان سرطان، پزشکان عمومی، متخصصین عروق، انکولوژیست ها و ماماها بوده و برنامه های مدونی در این کارگاه ارائه شده است.
وی اظهار کرد: این کارگاه امروز 26 مرداد ماه با حضور اساتید برجسته انکولوژی زنان و رادیوانکولوژی برگزار و جدیدترین دستاوردها و یافته های علمی در ارتباط با سرطان تخمدان مطرح شده است.
علمی (1) ** 1201 **1440
دریافت کننده: عبداکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید