خانه / دسته‌بندی نشده / گام های دولت دوازدهم برای توسعه قشم طی 10 روز نخست کاری

گام های دولت دوازدهم برای توسعه قشم طی 10 روز نخست کاریبه گزارش ایرنا، عملکرد رضایت بخش مسوولان از جمله در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در یک هزار و 300 روستا و 38 شهر هرمزگان به گفته سرپرست دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری و در نهایت حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای همچون اعلام ثبت مشارکت حدود 93 درصدی این شهرستان برای اعتماد دوباره به دولت تدبیر و امید در 10 روز گذشته نمود عینی خود را نشان داد.
دولت دوازدهم پس از تنفیذ و تحلیف رییس جمهوری و رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به صورت رسمی دوره چهار ساله دیگری را برای خدمت رسانی به مردم آغاز کرد که در روزهای نخست آن قشم شاهد افتتاح بخشی از این خدمات در قالب طرح های عمرانی، زیربنایی، صنعتی، گردشگری با اعتبار 601 میلیارد و 480 میلیون ریال بود تا دست کم بخشی از غبار محرومیت تاریخی این شهرستان با دستان خدمتگزاران در فرمانداری و منطقه آزاد در قالب دولت تدبیر و امید زدوده شود.

** آبرسانی/ افتتاح 105 میلیارد ریال طرح
دولت یازدهم برای تحقق یکی از خواسته های دیرینه مردم و از نخستین نیازمندی های توسعه در چهار سال گذشته به صورت جهادی ورود کرد و از جمله طی هفته دولت طرح آبرسانی به 10 روستای بخش شهاب قشم با اعتبار 85 میلیارد ریال افتتاح شد.
به گفته فرماندار قشم پیش از سال 1392 درصد بهره مندی روستاهای قشم (که بیشتر به صورت پراکنده در بخش غربی جزیره واقع هستند) از آب آشامیدنی سالم نزدیک صفر بود اما امروز بخش مرکزی به طور کامل آبرسانی شده و در بخش شهری هم نسبت برای آبرسانی به مسکن های مهر و طولا اقدام شده و کارهای تکمیلی نیز به تدریج در حال انجام است.
علیرضا نصری گفت: با بهره برداری از طرح های آبرسانی باه طول 47 کیلومتر خط انتقال و 134 کیلومتر طول شبکه توزیع، 14 هزار 252 تن از روستاییان بخش شهاب در قالب سه هزار و 757 خانوار تحت پوشش قرار گرفتند.
وی با اشاره به بهره برداری از مخزن 2 هزار مترمکعبی آب شهر طولا با اعتبار 20 میلیارد ریال نیز بیان کرد: شاخص برخورداری روستاییان از آب سالم هم اکنون به 83 درصد رسیده و 17 درصد باقی مانده نیز تا دهه فجر امسال از این نعمت برخوردار خواهند شد.

*** بهداشت و درمان/ کلنگ زنی سه طرح
فرماندار قشم کلنگ زنی طرح احداث یک باب خانه بهداشت در روستای گربدان را بخشی از خدمات دولت در این حوزه عنوان کرد و گفت: بنابر گزارش مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان، در مجموع 19 مرکز بهداشتی و درمانی با اعتبار حدود 70 میلیارد ریال در شهرستان احداث خواهد شد.
نصری همچنین با اشاره به کلنگ زنی طرح احداث مجتمع مسکونی 16 واحدی برای تیم سلامت درمانگاه شهر درگهان بیان کرد: با توجه به موقعیت تجاری درگهان فعالیت شبانه روزی درمانگاه یک ضرورت است و امید می رود پس از تکمیل خانه پزشک با کمک خیرین، به تدریج راه اندازی بیمارستان درمان بستر پیگیری شود.
همچنین آیین کلنگ زنی طرح احداث مرکز بهداشت در روستای گوری با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم در هفته دولت برگزار شد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم در این زمینه گفت: این طرح با همکاری یک خیر اجرا می شود و پس از احداث پنج روستای دیگر از جمله دوستکو، باسعیدو و مرادی را پوشش خواهد داد.
دکتر حمیدرضا بهزادی عنوان کرد: هم اکنون تنها درمانگاه غرب جزیره در دولاب فعال است که به 12 هزار تن خدمت رسانی می کند و با راه اندازی این طرح جمعیت تحت پوشش هر یک از این خانه های بهداشت به 6 هزار تن کاهش می یابد.
وی افزود: بخشی مسکونی نیز برای استقرار پزشک، ماما و نگهبان جهت ارایه خدمات مناسب به مردم در قالب این طرح احداث می شود.

**راه سازی
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم توسعه راه ها را مهمترین نیاز فعالیت های صنعتی و اقتصادی عنوان کرد و گفت: جاده های روستایی اصلی و راه های دسترسی 13 روستای غرب جزیره با 74 هزار تن آسفالت و 137 میلیارد ریال اعتبار آسفالت شد.
حمیدرضا مومنی افزود: توسعه راه ها در سفر رییس جمهوری به جزیره در سال 1394 نیز مورد تاکید قرار گرفت و سیاست های این سازمان نیز در 2 سال گذشته بر اساس خدمت به همه نقاط طراحی، برنامه ریزی و اجرایی شد و امید می رود در کنار توسعه راه ها با رعایت قانون شاهد کاهش تصادف ها باشیم.
همچنین بهسازی و تعریض محور قشم باسعیدو در محدوده سرریگ، دولاب و تمگز با اعتبار 45 میلیارد ریال و طرح هادی روستای مرادی به نمایندگی از طرح های بنیاد مسکن با 10 میلیارد ریال اعتبار با حضور مصطفی غلامپور معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قشم مورد بهره برداری قرار گرفت.

*** برق رسانی
پست زمینی شهرک گلستان با اعتبار 34 میلیارد ریال و روشنایی معابر روستای گوری با اعتبار 800 میلیون ریال از جلمه طرح هایی بود که به نمایندگی از سایر پروژه های امور برق قشم در هفته دولت افتتاح شد.
همچنین پست موقت 63 کیلو وات شهرک سیستان با اعتبار 50 میلیارد ریال و پست گاز نیروگاه 80 مگاواتی پاسارگاد با اعتبار 80 میلیارد ریال (که برق آن به زودی وارد مدار می شود) از دیگر طرح هایی بود که با حضور علیرضا نصری، فرماندار قشم در هفته دولت بهره برداری شد.

** انرژی
طرح احداث نخستین نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات و سرمایه گذاری 100 میلیارد ریالی بخش خصوصی در قشم طی آیینی با حضور رییس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد در این جزیره کلنگ زنی شد.
حمیدرضا مومنی در این زمینه گفت: این نیروگاه خورشیدی توسط شرکت نیروگاه خورشیدی آبی2 قشم در 2 مرحله در زمینی به مساحت 15 هکتار در شهرک صنعتی طولا احداث می شود و تا یک سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی افزود: مرحله نخست این طرح با استفاده از فناوری های کشورهای ایتالیا و آلمان به اجرا درمی آید و برای 50 تن به طور مستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم اضافه کرد: بخش نخست و دوم این نیروگاه خورشیدی هر یک ظرفیت تولید 10 مگاوات برق خواهد داشت و با هدف استفاده در صنایع فعال شهرک صنعتی و سایر مصرف عمومی وارد مدار می شود.
مدیرعامل منطقه ازاد و مدیرعامل شرکت سوخت رسانی و خدمات فرودگاهی اوج جهت سوخت رسانی به هواپیماهای داخلی و خارجی در فرودگاه این جزیره مطابق با استانداردهای بین المللی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
مومنی تشریح کرد: جزییاتی مانند ارایه خدمات فرودگاهی، سوخت رسانی به موقع، تامین و نگهداری از تجهیزات و بازاریابی در کنار به کارگیری نیروی انسانی متخصص از تعهدهایی است که در راستای سیاست های کلان کشور مبنی بر توجه به بخش های غیر دولتی متخصص در چارچوب اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار گرفته شده است.
او با اشاره به جابه جایی بیش از 504 هزار تن مسافر با 2 هزار و 774 سورتی پرواز در سال گذشته از فرودگاه قشم بیان کرد: این سازمان مسوولیت هایی مانند تامین امکانات، تسهیلات و تبلیغات را در این تفاهم نامه برعهده دارد، باید همه تعهدها در سه ماه آینده به اجرا درآید و ادامه همکاری نیز با رضایت طرف ها تمدید خواهد شد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: امضای تفاهم نامه سوخت رسانی به هواپیماهای داخلی و خارجی با تنها شرکت خصوصی بین المللی کشور که راهبری فرودگاه امام خمینی (ره) را نیز در این زمینه بر عهده دارد، می تواند فرودگاه بین المللی جزیره را به هاب سوخت رسانی و خدمات رسانی به هواپیماهای عبوری از کریدور بین المللی منطقه تبدیل کند.

*** صنعت
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین با اشاره به راه اندازی 2 شرکت تولید عطر و ادکلن با سرمایه گذاری 75 میلیارد ریالی بخش خصوصی عنوان کرد: شرکت گلبرگ قشم به مساحت یک هزار و 200 مترمربع با سرمایه گذاری 45 میلیارد ریالی بخش خصوصی و ظرفیت اشتغال 15 تن به طور مستقیم همزمان با هفته دولت فعالیت خود را آغاز کرد.
مومنی افزود: مواد اولیه محصولات تولیدی این شرکت با ظرفیت 300 هزار عدد در سال در ابتدا از کشور فرانسه تامین می شود و عطر و ادکلن های تولیدی ابتدا به نقاط مختلف کشور و در ادامه به سایر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس صادر خواهد شد.
وی با اشاره اقدام این سازمان جهت کاهش هزینه های ورود مواد اولیه، سرعت بخشی به تخلیه و بارگیری کالا گفت: شرکت عطر آریا ترنم پیشرو قشم نیز به مساحت 590 متر مربع با سرمایه گذاری 30 میلیارد و 280 میلیون ریالی بخش خصوصی و ظرفیت ایجاد 12 شغل مستقیم راه اندازی شد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم اضافه کرد: 50 درصد محصولات عطر و ادکلن این واحد تولیدی به نقاط مختلف کشور صادر می شود، 20 درصد محصولات تولیدی این شرکت با ظرفیت سالانه 200 هزار عدد مواد اولیه فرانسوی در مرحله نخست فعالیت برای مصرف مردم جزیره در نظر گرفته شده و 30 درصد باقی مانده نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.
او همچنین از آغاز فعالیت واحد راوک قشم با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریال خبر داد و گفت: این شرکت در زمینی به مساحت 2 هزار و 500 متر مربع با ظرفیت ایجاد 32 فرصت شغلی مستقیم روزانه 15 تن نان (چپاتی و لبنانی) و پنج تن کلوچه برای توزیع در استان هرمزگان فعال شده و با حمایت سازمان منطقه آزاد در بازاریابی، برنامه ریزی صادرات محصولات نان این شرکت به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عمان و امارات آغاز شده است.

** ورزش و آموزش
زمین چمن مصنوعی روستای مسن با سه میلیارد ریال اعتبار، چمن مصنوعی فوتسال با اعتبار سه میلیارد ریال در گیاهدان و چمن مصنوعی روستای زینبی با اعتبار 900میلیون ریال از جمله طرح های ورزشی هستند که طی هفته گذشته در قشم افتتاح شدند.
یک باب سالن چند منظوره به مساحت 240 متر مربع در مدرسه راهنمایی مصطفی خمینی روستای هلر نیز با اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال حاصل از کمک های 100 هزار تا یک میلیارد ریالی خیرین به بهره برداری رسید.
فرماندار قشم همچنین از تلاش ها برای بهره برداری از مدرسه دیگری در روستای هلر با مشارکت و کار جهادی خیرین تا مهر ماه سال جاری خبر داد.

*** گردشگری
مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به ظرفیت های این جزیره به ویژه در صنعت گردشگری گفت: باید از همه ظرفیت های خدادادی طبیعی و تاریخی قشم بهره برداری شود و در این راستا طرح آبکناری جزایر ناز در ساحل جنوبی جهت ارتقای سطح ایمنی گردشگران با اعتبار 25 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح در محدوده جزایر ناز گردشگران می توانند با برخورداری از امکاناتی مانند پیاده رو، پارکینگ، نماز خانه، سرویس بهداشتی، روشنایی و سایبان از چشم انداز بکر و ورزش های دریایی و هوایی استفاده کنند.

**محیط زیست
رییس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد قشم و معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منظور حفظ جزیره از آسیب فعالیت های توسعه محور در هفته دولت تفاهم نامه همکاری امضا کردند که مومنی هدف از امضای این تفاهم نامه را کاهش اثرات نامطلوب ناشی از فعالیت های توسعه ای و ایجاد بستر مناسب همکاری بیشتر جهت ارتقای وضعیت محیط زیست این جزیره عنوان کرد.
وی گفت: استقرار بخش ویژه محیط زیست در ساختار منطقه آزاد، مشارکت در تدوین طرح پایش محیط زیست، همکاری در ترویج فرهنگ دریاسالاری، تدوین برنامه تجهیز واحدهای بزرگ صنعتی به سامانه پایش برخط مولفه های زیست محیطی، شناسایی ظرفیت ها و ترغیب سرمایه گذاری های زیست محیطی داخلی و خارجی، مشارکت در ارتقای کیفیت زیست محیطی و بازسازی زیستگاه ها در قشم بخشی از هدف های این تفاهم نامه است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: کمک در تهیه ضوابط و مقررات استقرار صنایع، نظارت بر صنایع مستقر و حسن اجرای قوانین زیست محیطی، قطعه بندی مناطق و کمک به پهنه بندی جنگل های حرا از دیگر اقدام هایی است که در قالب این تفاهم نامه اجرا می شود.
او اضافه کرد: منطقه آزاد قشم بر اساس این تفاهم نامه ملزم به ایجاد بخش ویژه محیط زیست منطبق با استانداردها و شاخص های سازمان حفاظت محیط زیست در بدنه این سازمان، نظارت بر اجرا و استقرار سامانه های برخط در بندرها جهت پایش آلودگی آب، اجرای مدیریت پسماند در منطقه آزاد بر اساس شیوه نامه های ابلاغی و نظارت بر تجهیز واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی مستقر در منطقه به سامانه پایش لحظه ای می باشد.
انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید