خانه / دسته‌بندی نشده / گزارش فارن پالیسی از اخراج مخالفان برجام از کاخ سفید و دشواریهای ترامپ در عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته ای

گزارش فارن پالیسی از اخراج مخالفان برجام از کاخ سفید و دشواریهای ترامپ در عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته ایبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، جان بولتون یکی از نومحافظه کاران ضد برجام که از پذیرش معاونت آن سرباز زده بود، اینک و پس از برکناری استیو بنن و دیگر مشاوران افراطی ترامپ؛ راهی به کاخ سفید ندارد.
به نوشته فارن پالیسی، رئیس جمهوری آمریکا موظف است تا هر 90 روز یکبار به کنگره اعلام کند که ایران به توافق هسته ای پایبند بوده یا خیر. ترامپ تاکنون دوبار و با اکراه پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام کرده است.
با این حال در اوائل تابستان و در جریان یکی از جلسات کاخ سفید، ترامپ با شکایت از مشاوران خود گفت که از راهکار های ارائه شده ناراضی است و نمی تواند تا ابد پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام نماید.
ترامپ آنچنان مستاصل شده بود که دستیاران خود را ترغیب کرد که تا اکتبر (سومین موعد سه ماهه بررسی پایبندی ایران به توافق هسته ای) طرحی برای عدم تائید این پایبندی تهیه کنند. تعدادی از کارکنانی که مسئول تهیه چنین پیش نویسی بودند دیگر در دولت حضور ندارند و معلوم نیست که کارکنان باقی مانده چگونه این درخواست ترامپ را عملی سازند.
استیو بنن در اوائل تابستان از جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل خواسته بود تا پیش نویس نحوه خروج آمریکا از توافق هسته ای را تنطیم نماید. اما پس از آنکه در هفته های اخیر بنن و دیگر مشاوران ضد ایرانی ترامپ از کاخ سفید اخراج شدند، بولتون تصمیم گرفت تا پیشنهادهای خود را روز دوشنبه (6 شهریور) منتشر کند، بلکه ترامپ بدین نحو از ایده های او مطلع شود.
بولتون در تارنمای نشریه راست گرای نشنال ریویو نوشت: پس از تغییر کارکنان کاخ سفید، ارائه این گزارش به رئیس جمهور ترامپ غیر ممکن شد. گرچه وی زمانی به من محبت داشت و می گفت ‘هر وقت که خواستی پیش من بیا!’ ولی دیگر آن روزها به سر آمده است.
فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه نوشت که بولتون دست کم چندین هفته به دفتر بیضی ترامپ مراجعه می کرد. در یکی از این دیدارها، به وی پیشنهاد شد تا پست معاون مشاور امنیت ملی را قبول کند تا در آینده جایگزین مک مستر شود. بولتون این پیشنهاد را رد کرد و ترجیح داد تا پست اصلی به او پیشنهاد شود.
به گفته منابع آگاه، نزدیکان دونالد ترامپ در دوران انتخابات یعنی بنن و دیگران، محافظه کاران کهنه کار و مخالفان توافق هسته ای تا حد زیادی از روند تصمیم گیری خارج شده اند.
بولتون پیش از آنکه ترامپ زمام امور را در دست گیرد به دنبال قائم مقامی وزارت امور خارجه بود ولی جمهوریخواهان کنگره با نامزدی وی مخالفت کردند و این امر منتفی شد.
اروپام**3092**
مترجم: سیّد منصور جاوید**ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید