خانه / اقتصادی / گوجه‌فرنگی و پیاز؛ دارای بیش‌ترین کاهش و افزایش قیمت

گوجه‌فرنگی و پیاز؛ دارای بیش‌ترین کاهش و افزایش قیمت

به گزارش ایسنا، در دی‌ماه سال جاری، اقلام خوراکی همچون گوجه فرنگی معادل (٢٣,١ درصد)، خیار به میزان (١٠.٠ درصد) و پرتقال محصول داخل نیز، معادل (٦.٩ درصد)‌ نسبت به ماه گذشته، کاهش قیمت داشته‌اند که در این بین، گوجه‌فرنگی با ۲۳.۱ درصد بیش‌ترین کاهش قیمت را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، بر اساس نتایج به دست آمده در دی ماه ١٣٩٨، اقلامی همچون پیاز (٢٤,٤ درصد)، موز معادل (٩.٤ درصد) و عدس نیز، به میزان (٣.٤ درصد) نسبت به ماه قبل افزایش قیمت داشته‌­اند؛ گفتنی است که در این بین پیاز با ۲۴.۴ درصد، بیش‌ترین افزایش قیمت را داشته است.

پنیر ایرانی، دارای کمترین کاهش قیمت در دی‌ماه

گفتنی است که از بین این ۲۴ اقلام خوراکی، تنها ۱۱ مورد با کاهش قیمت در دی ماه سال جاری نسبت به آذرماه مواجه بوده‌اند که این موارد شامل برنج خارجی درجه یک، گوشت گوسفندی، گوشت گاو یا گوساله، مرغ ماشینی، پنیر ایرانی پاستوریزه، روغن مایع، پرتقال محصول داخل، گوجه فرنگی، خیار، رب گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی می‌شوند و در این بین، پنیر ایرانی با ۰.۳ درصد کمترین کاهش قیمت را به خود اختصاص داده است. 

همچنین، قند با قیمت کیلویی ۷۴ هزار و ۱۸۰ ریال در آذرماه و ۷۴ هزار و ۱۸۹ ریال در دی‌ماه، کمترین افزایش قیمت را داشته است.

علاوه بر این، قیمت محصولاتی همچون شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه و کره پاستوریزه در دی‌ماه به ترتیب معادل ۰.۶، ۰.۴، ۰.۱ نسبت به آذرماه سال جاری افزایش قیمت داشته‌اند؛ به طوری که این سه اقلام خوراکی به ترتیب به قیمت ۶۰ هزار و ۸۵۰، ۷۷ هزار و ۲۹۹ و ۴۶ هزار و ۵۶۳ ریال در بازار عرضه شده‌اند.

در این میان اقلامی همچون تخم‌مرغ ماشینی، برنج ایرانی درجه یک، سیب درختی زرد، لوبیا چیتی، شکر و چای خارجی بسته‌ای به ترتیب ۱.۵، ۰.۳، ۱.۰، ۱.۷، ۰.۶ و ۰.۷ درصد در دی‌ماه نسبت به آذرماه سال جاری افزایش قیمت داشته‌اند.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

برنامه ۳۳ گانه فناورانه برای ایجاد امنیت غذایی در کشور/تولید ۷ ماده افزودنی صنایع غذایی

به گزارش ایسنا، بنابر تعریف سازمان ملل امنیت غذایی، دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای …

پاسخی بگذارید