خانه / دسته‌بندی نشده / یک مقام مسئول: درمراکز علمی کمتر به عنصر فرهنگی لباس توجه می شود

یک مقام مسئول: درمراکز علمی کمتر به عنصر فرهنگی لباس توجه می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حمید قبادی شامگاه شنبه در آیین اختتامیه دومین نمایشگاه لباس عاشورایی بااشاره به اینکه کارگروه ساماندهی مدو لباس یک نهاد فرابخشی است، اظهار داشت: کشور ما باید در جهان الگو باشد، چون همیشه مقابل استعمار ایستادگی کرده است و باید خود نیازمان را تامین کنیم.
وی ادامه داد: ما در کشور شاهد کاهش میزان قاچاق هستیم اما باید تا روزی که این آمار به حداقل برسد، تلاش کنیم در این راستا لباس نیز یک نماد و محصول صنعتی فرهنگی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در زیر فرهنگ آمده است.
قبادی افزود: با وجود این همه تلاش، متاسفانه هنوز در بسیاری از مکان ها و حتی در مراکز علمی شاهد کم توجهی به موضوع لباس هستیم با مطالعه مقالات علمی متوجه می‌ شویم، دست ما در این حوزه خالی است که این موضوع برازنده جامعه ما نیست که لباس را بدون تحقیق و پژوهش بر تن کنیم.
وی خاطر نشان کرد: تحقیق و پژوهش به چرایی استفاده از لباس مشکی در محرم و صفر نیز کمک می کند که مثلا چرا در برش لباس ‌های عاشورایی از طرح درخت نخل که وظیفه حمل اجساد در صحرای کربلا بوده است، استفاده می ‌شود.
قبادی با اشاره به اینکه باید سعی کنیم برای عناصر پاک، مزیت‌ های ناپاک را از بین ببریم، گفت: در این دوره برگزاری نمایشگاه لباس عاشورایی دارای نقص هایی بود که امیدواریم در دوره های بعدی شاهد حضور و مشارکت جدی هنرمندان کشور باشیم.

**مدیران مدارس به شکل غیر مسوولانه در حوزه پوشاک دانش آموزان دخالت کرده اند
یوسفی ‌فر مدیر بخش اصناف کارگروه ساماندهی مد و لباس نیز با اشاره به لباس فرم مدارس افزود: با پیگیری‌ های انجام شده متوجه شدیم که امسال هیچ تولید کننده ای برای لباس فرم مدارس تولید نداشته است و آنچه امسال رخ داده، حاصل زدو بند بین مدیران برخی مدارس و خیاطی هاست.
وی ادامه داد: امیدوارم که همان گونه که همه نهادها در اولین روز مدارس با هم همکاری دارند در حوزه پوشاک نیز همکاری داشته و شاهد آموزش به خانواده ها و بچه ها برای مواجه با لباس نامرغوب و تقلبی باشیم.
یوسفی فر با اشاره به اینکه چینی ها در حوزه لباس مدارس دخالت نمی کنند، گفت: چینی ها می دانند که آموزش و پرورش هر روز یک قانون جدید برای لباس فرم مدارس تعیین می کند و به همین علت در این حوزه دخالت نمی کنند اما در حوزه لباس محرم وارد شده اند چون در ایام محرم، 60 میلیون دست لباس عزا، کشور ما نیاز دارد که در این ایام سالانه 400 میلیون تومان لباس مشکی خریداری می شود که کشور چین در این امر دخالت کرده است.
وی ادامه داد: شب عید نیز با همین روند پیش می ‌رود و برخی برگزاری نمایشگاه پوشاک بهاره را به دلالان می ‌سپارند، آن‌ وقت توقع دارند، تولید کشور ما سرپا باشد.
وی گفت: خواهش می کنم که در بخش تولید پوشاک دخالت نکنید و اجازه دهید، تولیدکننده برنامه ریزی خود را داشته باشد،چون در بخش پوشاک می توان 100درصد اشتغالزایی کرد و تولیدکنندگان هیچ زمان طلایی‌ را برای فروش محصولات خود به ‌دست نمی ‌آورند.
در ادامه شهباز حسن ‌پور رئیس فراکسیون اصناف در مجلس شورای اسلامی گفت: تا کنون درحوزه پوشاک کارهای زیادی صورت گرفته و طبق آمار ، قاچاق پوشاک نسبت به چهار سال قبل ۵۰ درصد کاهش پیدا یافته است.
وی با اشاره به اینکه راه های ورودی قاچاق زیاد است، گفت: همه درصدد هستند تا جلوی قاچاق گرفته شود و در حال حاضر به ‌صورت جدی در حال اصلاح این قوانین هستیم.
حسن پور با اشاره به اینکه تبلیغ کالای ایرانی در دستور کار قرار دارد تا آن را به یک فرهنگ تبدیل کنیم، افزود:مصوبه‌ ای در مجلس داشتیم که وزارت امور خارجه، معاونت اقتصادی داشته باشد. با پیگیری‌هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم رایزن‌های اقتصادی در کشورهای دیگر، در این سال‌ها فقط کارمندان دولتی بوده‌اند که راه سفارت، خانه و مدرسه فرزندان ‌شان را می‌شناختند.
حسن‌پور گفت: امشب با مشاور پوتین رییس‌جمهوری روسیه جلسه‌ ای داریم و قرار است وامی را از این کشور بگیریم. اولین کار ما صادرات کالاهای ایرانی به کشور روسیه است و سعی می ‌کنیم این بحث‌ها را به ‌صورت جدی دنبال کنیم.
در ادامه از برگزیدگان با اهدای لوح تقدیر شد که در این دوره اشرف ‌السادات میرباقری، سوده مجرد، نگار کاظمی، غزال بهمنی، رفیعه رازبانی و مکیه سادات ابراهیم ‌زاده به‌عنوان برگزیدگان و محمدمهدی دافعیان، زینب همدانی ‌پور و طاهره پیلتن به‌ عنوان شایستگان تقدیر و همچنین از طیبه عزت ‌اللهی‌نژاد در بخش مقالات تقدیر شد.
محمود رفیعی ‌پور، فرج ‌الله شجاعی، اسماعیل زینت ‌لو، حسن شریفی، حاج تقی قانع‌ عبادی و غلامحسین منصوری نیز به ‌عنوان پیرغلامان مد و لباس تقدیر شدند.
شبد**9338**9122** خبرنگار:صدیقه بهارلو** انتشار دهنده: مهدی نعمتیانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

پاسخی بگذارید