خانه / دسته‌بندی نشده / آیین تشییع نمادین شهدای کربلا در صفاشهر فارس اجرا شد

آیین تشییع نمادین شهدای کربلا در صفاشهر فارس اجرا شدبه گزارش ایرنا، در این آیین که با حزن و اندوه در سوگ شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش همراه است، شهدای کربلا به صورت نمادین تشییع شدند.
‘ای اهل حرم حرمت این کشته بدانید؛ زیرا که غریب است به خاکش بسپارید’ از جمله اشعاری است که در این آیین سنتی سوگواری مردم این منطقه شمالی استان فارس توسط عزاداران زمزمه می شد.
به اعتقاد برخی کارشناسان حوزه فرهنگ، این آیین با توجه به ماندگاری در طول تاریخ صفاشهر و پویا بودن آن زمینه ثبت در فهرست میراث معنوی ملی را دارد.
آیین تاریخی و سنتی عمه کوآر در شهرستان خرمبید نیز از جمله آیین های ثبت شده در استان فارس است ، مراسم عباس خواهی که در زبان محلی عمه کوار نام دارد از آیین های منحصر به فرد شهرستان خرمبید است و بیش از 150 سال قدمت دارد.این مراسم ، مقابل مسجد جامع صفاشهر قدیمی ترین مسجد این منطقه برگزار می شود .
واژه عمه کوار که در واقع عمه کو یار است بنا بر اعتقاد مردم ، خطاب به حضرت زینب (س) و منظور از یار ، یار حضرت امام حسین(ع) یعنی حضرت ابوالفضل العباس(ع) است .
در این آیین علم هایی از مناطق مختلف شهرستان به مسجد جامع شهر آورده می شود و عزاداران اشعار خود را می خوانند و یک نفر در وسط ایستاده و چند نفر دور علم حلقه می زنند و با حرکاتی خاص و خواندن اشعار مذهبی دور علم می چرخند و به نشانه تکریم علم در مقابل آن تعظیم می کنند.
شهرستان خرم بید به مرکزیت صفاشهر در 188 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.
2027
خبرنگار: حبیب اله رنجبر ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید