خانه / دسته‌بندی نشده / نشان درجه‌ یک علمی حافظ ‌شناسی به دکتر سعید حمیدیان اعطا شد

نشان درجه‌ یک علمی حافظ ‌شناسی به دکتر سعید حمیدیان اعطا شدبه گزارش ایرنا این نشان چهارشنبه شب در آیین یاد روز حافظ در جوار مرقد این شاعر و عارف به دکتر حمیدیان داده شد.
دکتر کاووس حسن لی مدیر مرکز حافظ‌شناسی در مراسم اهدای نشان درجه یک علمی حافظ به دکتر سعید حمیدیان گفت: حمیدیان متولد اردیبهشت‌ماه 1324 خورشیدی در تهران نویسنده، مترجم، پژوهشگر و استاد بازنشسته‌ زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی است.
او ادامه داد: فهرست نوشته‌های دکتر حمیدیان بسیار بلندبالاست. در تالیف، در تصحیح، در ویرایش، در لغت پژوهی، در ترجمه و حوزه‌های دیگر صاحب آثار ارزنده‌ای است. کتاب‌ها و مقالات بسیاری از استاد حمیدیان منتشر شده که بیشتر آن‌ها از مهم‌ترین منابع مطالعاتی در حوزه‌ی فرهنگ و ادبیات هستند.
حسن لی ادامه داد: در پیوند با حافظ کتاب شرح شوق شرح و تحلیل اشعار حافظ را دکتر حمیدیان نوشته است. کتاب شرح شوق پنج جلدی (نزدیک به 4400 صفحه)، شرح و تحلیل اشعار حافظ برپایه متن مصحح پرویز ناتل‌ خانلری است. جلد نخست، به ‌مباحث موضوعی و مجلدات دوم تا پنجم، به شرح غزلیات و اشعار غیرغزل حافظ اختصاص دارد. فهرست‌های چندگانه کتاب نیز بر ارزش آن افزوده است. شرح شوق، اثر برگزیده بخش ادبیات در سی‌ودومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.
مدیر مرکز حافظ‌ شناسی گفت: به ‌پاس خدمات ارزنده دکتر حمیدیان در حوزه حافظ ‌پژوهی، در بیست‌ ویکمین دوره مراسم یاد روز حافظ در سال 1396، پنجمین نشان درجه 1 علمی حافظ‌شناسی را به وی اعطا کرد. این نشان که بالاترین نشان حافظ ‌شناسی ا‌ست، پیش از این به پروفسور هانری دو فوشه کور فرانسوی (اردیبهشت 1386)، پروفسور جیوانی ماریا درمه ایتالیایی (اسفندماه 1386)، دکتر سلیم نیساری (مهرماه 1387) و استاد بهاءالدین خرمشاهی (مهر ماه 1388) اعطا شده است.
بیستم مهر در تقویم ملی ایران به یادروز حافظ اختصاص داده شده است.
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده: غلامرضا مالک زاده
6122/ 1876انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید