خانه / دسته‌بندی نشده / آمریکا؛ بدهکاری که از یونسکو طلبکار است

آمریکا؛ بدهکاری که از یونسکو طلبکار استبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، چند روز پیش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در پایان سال 2017 به دلایل مالی و چیزی که آن را جهت گیری های سیاسی علیه صهیونیست ها و مسائل اراضی اشغالی عنوان کرد، از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل «یونسکو» خارج می شود.
به دنبال اعلام این خبر سران رژیم صهیونیستی نیز اعلام کردند به دلیل اعتراض به تصمیم های این نهاد از آن خارج می شوند. البته ابعاد اعلام خروج واشنگتن از یونسکو آن هم در دوره ای که انتخاب دبیرکل جدید این سازمان در جریان است از بازتاب بسیار زیادی برخوردار بود.
برخی رسانه های جهان هم این اقدام کاخ سفید را در کنار دیگر موضعگیری ها و سیاست های دونالد ترامپ مورد بررسی قرار دارند. نکته جالب این است که ایالات متحده آمریکا یکی از بنیانگذاران اصلی یونسکو پس از جنگ جهانی دوم بود که دسترسی بیشتر به آموزش و تضمین جریان آزاد عقاید و نظرات را دنبال می کرد.

**بدهی نیم میلیارد دلاری آمریکا به یونسکو
این دومین بار است که ایالات متحده به صورت خودخواسته از یونسکو کناره گیری می کند. «رونالد ریگان» رئیس جمهوری آمریکا در دهه 1980 نیز در انتقاد به رویکردهای یونسکو از این نهاد خارج شد. آن زمان ریگان نزدیکی دیدگاه این نهاد به شوروی و نگاه های چپ گرایانه را دلیل خروج اعلام کرد. با این حال در سال ۲۰۰۲ جورج دبلیو بوش بار دیگر آمریکا را به عضویت یونسکو در آورد.
نشریه «فارین پالسی» در زمینه تکرار خروج آمریکا از یونسکو آورد: آمریکا این تصمیم را به علت بدهی های پیشین و رویکردهای این سازمان علیه تل آویو گرفته است. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که به زودی دبیرکل جدید یونسکو باید انتخاب شود. در این چارچوب رقابت اصلی میان وزیر فرهنگ پیشین فرانسه و یک دیپلمات قطری است. در حالی که رئیس جمهوری فرانسه از ترامپ خواستار حمایت از نامزد فرانسوی و حضور بیشتر آمریکا در تعاملات بین المللی می شد به یکباره از تصمیم ترامپ برای خروج از یونسکو مطلع شد.
به نوشته فارین پالسی، با این حال مشکل اصلی آمریکا تصمیم گیری های یونسکو در مورد فلسطین و دولت عربی در اراضی اشغالی بود. یونسکو پی در پی از سیاست های تل آویو در مورد مکان های مذهبی در شرق بیت المقدس و کرانه باختری انتقاد می کرد. حتی در ماه جولای یونسکو شهر قدیمی الخلیل در کرانه باختری و مقبره حضرت ابراهیم را یکی از میراث بشریت به نام اسلام و فلسطین دانست.
به اعتقاد مقام های صهیونیست، این اقدام یونسکو نادیده گرفتن ارتباط یهودیت با این شهر است.
پیشتر باراک اوباما هم کمک ‌های مالی آمریکا به یونسکو را کاهش داده بود. در آن زمان هم رئیس جمهوری آمریکا موضوع به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک حکومت را دلیل این اقدام خود عنوان کرده بود. حکومت خودگردان فلسطین در سال ۲۰۱۱ به عضویت یونسکو درآمد.
با وجود کاهش سهم پرداختی آمریکا، این کشور عضو یونسکو باقی ماند و حتی در هیات اجرایی برای انتخاب دبیرکل حق رای داشت اما به نوشته فارین پالسی رسیدن میزان بدهی۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا به یونسکو همراه با کم کردن از سهم پرداختی واشنگتن باعث شد که آمریکا حق رای خود را از دست بدهد.
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نخستین پیامد این حرکت را پرداخت نشدن بدهی های پیشین ایالات ت متحده عنوان کرد که تا پایان سال جاری به 550 میلیون دلار می رسد. واشنگتن از سال 2011 سهم پرداختی خود به این نهاد را به علت پذیرش عضویت کامل فلسطین قطع کرد. از آنجاکه تاکنون یونسکو اقدامی را برای رفع نگرانی های آمریکا انجام نداده «رکس تیلرسون» این تصمیم را گرفته است.

** سیطره سیاست بر فرهنگ
بدون شک فشارهای سیاسی موجب اتخاذ چنین تصمیمی علیه یک نهاد فرهنگی شده است و ایالات متحده بار دیگر در حمایت از شریک صهیونیست خود کارکردهای یک نهاد بین المللی را زیر سوال می برد.
روزنامه «وال استریت ژورنال» اقدام دولت آمریکا برای خروج از یونسکو را نشانه افزایش تنش در روابط دونالد ترامپ با سازمان ملل دانست.
این گزارش آورده است: دولت آمریکا اعلام کرده است که تصمیم را به راحتی اتخاذ نکرده و بیشتر به علت نگرانی از رویکردهای ضداسرائیلی این نهاد بوده است.
به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این اقدام دولت آمریکا در راستای خواست رئیس جمهوری ترامپ مبنی بر اصلاحات ساختاری و مالی در یونسکو انجام گرفته است.
اگرچه برخی کارشناسان و مشاوران سازمان ملل این اقدام را عملگرایانه و بدون پیام سیاسی ارزیابی کرده اند اما مقام های وزارت خارجه آمریکا ارزیابی دیگری را از شرایط ارائه می کنند. آن ها ابراز امیدواری کردند خروج آمریکا از یونسکو راهی باشد برای وادار شدن این نهاد وابسته به سازمان ملل برای انجام تغییرات. از نگاه این مقام ها اصلاحات باید بتواند رضایت واشنگتن را جلب کند؛ ایالات متحده عضویت کامل خود را پس از انجام خواسته هایش از سر می گیرد.
واشنگتن پست افزود: «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم تابستان گذشته اقدامات یونسکو را سیاست زده ارزیابی کرد و گفت همانطور که ریگان در سال 1984 در مورد خروج آمریکا از یونسکو اعلام کرد مالیات دهندگان آمریکایی برای سیاست هایی که دشمن ارزش های آمریکا هستند و به عدالت خیانت می کنند پولی پرداخت نمی کنند.
وی همان زمان اعلام کرد واشنگتن با این دیدگاه نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل را مورد ارزیابی قرار می دهد.
در ماه می گذشته که یونسکو نظر خود را در مورد الخلیل اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو دستور داد تا یک میلیون دلار از سهم پرداختی تل آویو به یونسکو کم شود زیرا قطعنامه یونسکو ارتباط صهیونیست ها با این شهر را نادیده گرفت.
شبکه خبری «الجزیره» آورده است یونسکو همچنین در آن قطعنامه از اشغالگری این رژیم در بخش شرقی بیت المقدس به شدت انتقاد کرد.
البته این تصمیم از جهت دیگر نیز دارای اهمیت است. اکنون در دور نخست رای گیری برای تعیین دبیرکل جدید یونسکو «آدریه آزولای» از فرانسه، «حمد بن عبدالعزیز الکواری» از قطر و «مشیره خطاب» از مصر بیشترین شانس را برای پیروزی داشتند. در همین حین مقام های رژیم صهیونیستی و گروه های یهودی آمریکا نسبت به پیروزی نامزد قطری ابراز نگرانی کردند. آن ها مدعی هستند وی رویکردی ضدیهود دارد و از همین جهت لابی گسترده ای را برای جلوگیری از رسیدن وی به سمت دبیر کلی یونسکو انجام می دهند.

**واکنش ها به یک تصمیم سیاسی
اعلام تصمیم کاخ سفید برای خروج از یونسکو با واکنش های گوناگونی روبرو شد. «ایرینا بوکووا» دبیرکل کنونی یونسکو خروج آمریکا از یونسکو را شکستی برای چندجانبه گرایی دانست و اضافه کرد وی متقاعد شده است یونسکو هیچ گاه برای ایالات متحده اهمیت نداشته است؛ هر چند اکنون آمریکا نیز چنین حالتی را برای این نهاد پیدا کرده است.
وی گفت: در دوره ای که منازعه ها جوامع را از یکدیگر جدا می کنند، باعث تاسف عمیق است که آمریکا از نهادی در سازمان ملل خارج می شود که سعی می کند آموزش برای صلح و حفاظت از فرهنگ های تحت هجوم را گسترش دهد.
از طرف دیگر سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نیز تاسف عمیق «آنتونی گوترش» را از این اقدام آمریکا اعلام کرد.
تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارش خود به بیانیه رژیم صهیونیستی در مورد خروج آمریکا از یونسکو اشاره کرد و نوشت: اسرائیل تصمیم دولت آمریکا برای خروج را اقدامی اخلاقی و شجاعانه دانست ضمن اینکه یونسکو را متهم کرد که به تئاتری پوچ و بی حاصل تبدیل شده است. در این راستا نخست وزیر اسرائیل هم به وزارت خارجه دستور داد تا زمینه خروج تل آویو از این نهاد و قرار گرفتن در کنار آمریکا را آماده سازند.
«مصطفی برقوتی» دبیرکل طرح ملی فلسطینیان در گفت وگو با الجزیره این اقدام آمریکا را شرم آور و غیر سازنده توصیف کرد. وی گفت: دیر یا زود همه شاهد حضور فلسطین در کلیه نهادهای سازمان ملل خواهند بود، آیا در آن زمان هم آمریکا می خواهد از سازمان بهداشت جهانی یا سازمان مالکیت فکری و غیره خارج شود؟ آن ها با این کار به خود آسیب می زنند.
برقوتی اظهار داشت که رژیم صهیونیستی نه تنها سیاست های خود در خاورمیانه را بر واشنگتن تحمیل می کند بلکه حتی بر خط مشی های آن ها در سازمان های بین المللی نیز سیطره دارد.

پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید