خانه / دسته‌بندی نشده / حافظ شناسان، یاد خواجه شیراز را در راولپندی پاکستان گرامی داشتند

حافظ شناسان، یاد خواجه شیراز را در راولپندی پاکستان گرامی داشتندبه گزارش ایرنا؛ زبان فارسی قریب به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیس ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند.
درعین حال فارسی تاکنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آنرا فرا می گیرند.
در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود و دیوان های فارسی همچنان چاپ می شود. مجلات و کتب فارسی نیز از سوی دولت و بخش خصوصی چاپ می شود.
فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت های مختلف پاکستان به فارسی شعر می سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می دهند.
نسخه های خطی فارسی در کلیه مناطق، در موزه ها، کتابخانه های دولتی و خصوصی نگهداری می شود.
60 تا 70 درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی پاکستان به زبان فارسی است، همچنین حدود 70 درصد کلمات و واژه های زبان اردو، فارسی است.
به گزارش شامگاه جمعه ایرنا، نشست ادبی بزرگداشت لسان الغیب شمس الدین محمد حافظ شیرازی با همکاری انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی و باحضور دکتر محمد سفیر سرپرست بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین، دکتر کشمیری مسئول انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی، خانم دکتر چاند بی بی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سرگودها و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های اسلام آباد و راولپندی و دیگر مدعوین در محل خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد.
خانم رابعه کیانی استاد دانشکده فدرال دولتی اسلام آباد نیز در سخنانی با موضوع بررسی جایگاه حافظ در جهان با اشاره به محبوبیت جهانی حافظ، گفت:دیوان اشعار حافظ به 30 زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ های متعدد است و علت آن این است که اشعار خواجه همیشه تازگی داشته و به موضوعات مورد نیاز جامعه بشری پرداخته است .
خانم دکتر عنبر یاسمین استاد دانشگاه ملی زبان های نوین نیز در این نشست ادبی با موضوع جایگاه عرفانی حافظ، گفت:حافظ مصداق عارف الهی است و این شاعر پر آوازه شناخت و عشق واقعی به قرآن کریم داشت و با درک مفاهیم قرآن اشعار خود را می سرودند.
نعیم قریشی از شخصیت های فرهنگی راولپندی نیز در سخنانی در این نشست با تشریح جایگاه ادبی حافظ گفت:برگزاری برزگداشت حافظ و دیگر شخصیت های ادبی ایران که جایگاه ویژه ای در جهان دارند، باعث می شود نسل جوان کنونی از سیره و زندگی و افکار بلند آنان الگو بگیرند.
خانم ملکه رضوانه استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده پست گریجویت راولپندی نیز در این نشست ادبی، اشعار زیبایی از دیوان حافظ سروده و مورد تشویق حضار قرار گرفتند .
خانم دکتر چاند بی بی استاد دانشگاه سرگوده و حافظ شناس دیگر سخنرانی این مناسبت، مقاله خود را با موضوع حافظ شناسی در شبه قاره ارائه کرد و گفت:حافظ در شبه قاره از جایگاه ویژه ای برخور دار است و نخستین شرح در مورد دیوان حافظ سده یازدهم به نام مرج البحرین نوشته شد که بسیاری از حافظ شناسان بر آن شرح نوشتند.
خانم چاندبی بی در ادامه سخنانش گفت:در جهان بیشترین تعداد کتاب در مورد حافظ در شبه قاره نگارش شده است و این مهم باعث شد، مردم این منطقه نسبت به خواجه شناخت و ارادت زیادی داشته باشند.
علی آقا نوری مسئول خانه فرهنگ راولپندی نیز در سخنان خود در این نشست، گفت:این برنامه ها فرصتی است تا جامعه ادبی، ایرانشناسان، اساتید زبان فارسی و ارادتمندان به این شاعر بزرگ علاوه بر بزرگداشت لسان الغیب خواجه حافظ شیرازی، زندگی، اندیشه و مفاهیم بزرگی که در دیوان اشعار او مطرح شده است را مورد بحث قرار دهند.
وی ادامه داد:حافظ چیره دست ترین غزلسرای زبان فارسی است و غزلیات او در برگیرنده همه ظرافت های لفظی و حامل اندیشه های یک ملت بزرگ است و مهمترین ویژگی حافظ این است که غزلیات و اشعار او از سوره های قرآن کریم تاثیر گرفته است و تاثیر قرآن در زندگی و دیوان اشعار او کاملاً مشهود است.
در تقویم رسمی کشور 20 مهر ماه روز ملی حافظ نامگذاری شده است.
آساق***6125**3404**سید بهادر حسینی**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید