خانه / دسته‌بندی نشده / دانشجویان تاتار روز حافظ برگزار کردند

دانشجویان تاتار روز حافظ برگزار کردندبه گزارش ایرنا، در این نشست خانم مستوره اخمدووا رییس مرکز ایرانشناسی، رامیل یوزمحمدوف دانشیار گروه شرقشناسی، آفریقاشناسی و اسلام شناسی، سیدمهدی دادرس استاد زبان فارسی، دانشجویان سال دوم رشته های روابط بین الملل و شرقشناسی و همچنین شماری از علاقمندان و دوستداران زبان و ادبیات فارسی شرکت داشتند.
علی بمان اقبالی سرکنسول ایران در قازان در این نشست که روز جمعه برگزار شد، گفت: نقش حافظ در جهانی سازی شعر و ادب فارسی بسیار والا است.
وی همچنین با اشاره به نگاه ویژه ایرانیان نسبت به شاعر شیرازی اظهار کرد: دیوان اشعار حافظ در هر خانواده ایرانی حتما وجود دارد و افزون بر برداشت های معنوی، یار همیشگی ایرانیان در جشن هایی مثل نوروز، شب یلدا و عروسی است که با تفال هم همراه می شود.
اقبالی سرکنسول ایران همچنین به دانشجویان تاتار پیشنهاد کرد، سروده های حافظ و دیگر شاعران فارسی سرا را حفظ کنند.
وی در پایان نیز با ارائه طرح تشکیل گروه ایرانشناسی جدا از گروه شرقشناسی در دانشگاه قازان از برنامه اهدای کتاب های «گلچین شعر فارسی» به دانشجویان خبر داد.
دادرس استاد زبان فارسی نیز در این نشست گفت: جایگاه شهر شیراز به عنوان محل امن، زبان معیار حافظ است که در اشعارش دیده می شود.
وی اظهار کرد که تفسیرپذیری آثار حافظ به عنوان آخرین شاعر بزرگ ایرانی و ستاره درخشان و جهانی شده ادب فارسی از جمله علل مهم شهرت این اندیشمند بوده است.
در جریان این نشست، دانشجویان همچنین افزون بر بازدید از نمایشگاه عکس با موضوعات مرتبط، از جایگاه ادبی و معنوی حافظ در مناطق مختلف جهان از جمله کشورهای پیرامون ایران، شبه قاره هند و قاره آسیا آشنا شدند و در پایان نیز شعرخوانی از سروده های شاعر شیرازی و تفال زدن با دیوان حافظ اجرا شد.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید