خانه / دسته‌بندی نشده / دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: فرهنگ عاشورا در همه جهان طنین افکن شده است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: فرهنگ عاشورا در همه جهان طنین افکن شده استبه گزارش ایرنا سید محمد رضا موالی زاده در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر اظهار کرد: فرهنگ عاشورا از جمله مولفه های مثبت فرهنگ عمومی است و نام بلند سید الشهدا روز به روز پر آوازه تر می شود و هرکس متناسب با فرهنگ خود ارادت خود را به امام حسین (ع) نشان می دهد که جان مایه تمام آنها عشق به امام این امام بزرگوار است.
وی افزود: راهپیمایی اربعین امروز تبدیل به یک مولفه بسیار ارزشمند شده و در فرهنگ عمومی ما نهادینه شده است.
موالی زاده در خصوص دیگر مولفه های مثبت فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ شهادت طلبی، مشارکت در تعیین سرنوشت اجتماعی و سیاسی در قالب انتخابات، فرهنگ ماه رمضان و عید سعید فطر و عید نوروز جزیی از فرهنگ عمومی ما هستند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: فرهنگ عمومی ارزش های پذیرفته شده و به کار بسته شده توسط آحاد یک جامعه محسوب و رفتارهای قابل پیش بینی یک جامعه است.
وی با بیان اینکه فرهنگ، زیربنای توسعه است اضافه کرد: اگر می خواهیم به توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه دست پیدا کنیم باید به مقوله فرهنگ و فرهنگ عمومی توجه کافی و وافی داشته باشیم و باید تلاش کنیم بخشی از مولفه های مثبت فرهنگ عمومی قوام و دوام پیدا کند.
موالی زاده با اشاره به اینکه در این راستا در شورای فرهنگ عمومی کشور پنج مجموعه تشکیل شده گفت: خانواده یکی از این مجموعه ها است که شامل خانواده متعالی، متعادل، متوازن متشتت و متلاشی است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: از جمله ویژگی های ارزشمند جامعه ما، خانواده است که باید در جهت دوام و قوام و استحکام آن تلاش کنیم که از آسیب در امان باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: از جمله آسیب های اجتماعی امروز دشواری ازدواج و آسانی طلاق است که باید تلاش کنیم این روند به شکل طبیعی برگردد.
موالی زاده در ادامه با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی گفت: این مقوله مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و تقویت فرهنگ کار از جمله تقویت کارجمعی، تعاون، کارآفرینی و مدیریت مصرف از جمله پیش نیازهای اقتصاد مقاومتی است و رویکرد ما استفاده از کالاهای ایرانی است و باید به سمت فرهنگ تقویت کیفیت کالای ایرانی حرکت کنیم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بیان کرد: سرمایه اجتماعی نیز در کنار سرمایه های اقتصادی و انسانی مهم است و تاثیر آن در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به خوبی دیده شده است و تهدید جنگ تحمیلی بر اساس همین سرمایه معنوی و اجتماعی تبدیل به فرصت دفاع مقدس شد.
وی با تاکید بر مقوله اخلاق عمومی و ادب اجتماعی گفت: در خوزستان ویژگی های ارزشمندی در حوزه فرهنگ عمومی وجود دارد که دینداری، ولایتمداری، میهمان نوازی، شجاعت، عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و خونگرمی از جمله این ویژگی ها است.
موالی زاده اظهار کرد: خوزستان رنگین کمانی از قومیت های مختلف است که برای گفت و گو و پیوندهای اجتماعی یک فرصت است.
وی اضافه کرد: باید در جهت حفظ و ترویج داد و ستدهای عاطفی و ادب اجتماعی حرکت کنیم.
وی تاکید کرد: زیربنای یک جامعه بالنده و پیشرفته و اخلاقی توجه به عنصر ممتاز فرهنگ است و فرهنگ بر همه حوزه ها موثر است.
3004 / 6037
خبرنگار: خاطره غفاری ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید