خانه / دسته‌بندی نشده / نخستین جشنواره فیلم های ایرانی در سنگاپور آغاز شد

نخستین جشنواره فیلم های ایرانی در سنگاپور آغاز شدبه گزارش جمعه شب خبرنگار ایرنا، فیلم بادیگارد ساخته ابراهیم حاتمی کیا به زبان فارسی و با زیر نویس انگلیسی امشب اکران شد که عمده تماشاگران آن سنگاپوری و تعدادی نیز از ایرانیان مقیم این کشور جنوب شرق آسیا بودند.
‘ آنگ سنگ خو ‘رئیس موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور ، پیش از نمایش فیلم، ضمن تقدیر از آثار هنرمندان ایرانی در چند دهه اخیر، سینمای ایران را سینمای مطرح در جهان دانست.
و ی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره فیلم های ایرانی در سنگاپور،اظهار امیدواری کرد که اینگونه برنامه های فرهنگی و هنری بیشتر برگزار شود تا هنردوستان ایرانی بتوانند از نزدیک آثار مورد علاقه خود را مورد پیگیری قرار دهند.
«علی محمد سابقی» رایزن فرهنگی ایران در مالزی نیز پیش از نمایش این فیلم در سخنانی ،ضمن ویژه خواندن سینمای ایران گفت: سینمای ایران قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست و حتی با آنها رقابت هم نمی‌کند.
وی تصریح کرد: سینمای ایران دارای مشخصه خاصی است که بر ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی ایرانی مبتنی است .
به گفته سابقی ، ویژگی ممتاز سینمای ایران موجب شده که در هر جشنواره بین المللی و برون مرزی جایزه دریافت کند.
رایزن فرهنگی ایران در مالزی افزود: سینمای ایران از جذابیت‌های جنسی و خشونت به دور است و از ادبیات غنی ایران و ارزش‌های فرهنگی و دینی حاکم بر جامعه ایرانی بهره می گیرد.
وی یادآور شد: زنان هم در سینمای ایران نقش پر رنگی دارند و به عنوان فیلمنامه نویس، بازیگر، کارگردان و تماشا کننده سهم بزرگی در احیای صنعت سینمای ایران داشته و دارند.
‘ اونگ کنگ یونگ ‘ سفیر سنگاپور در ایران نیز از شرکت کنندگان در این مراسم بود.
به گزارش ایرنا، نخستین جشنواره فیلم های ایرانی در سنگاپور برای روزهای 28 و 29 مهرماه برنامه ریزی شده که فیلم بادیگارد در نخستین شب روی پرده رفت.
جشنواره فیلم های ایرانی را رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور و با همکاری موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور برای دو روز در سالن دانشگاه ملی سنگاپور برگزار می کند.
علاوه بر فیلم بادیگارد، «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی دیگر اثر هنرمندان صنعت سینمای ایران است که در سنگاپور روز شنبه به اکران درخواهد آمد .
«رخ دیوانه » به کارگردانی ابوالحسن داوودی نیز سومین فیلم این جشنواره فیلم های ایرانی است که روز 29 مهر برای دوستداران هنر هفتم در سنگاپور به روی پرده می رود .
همچنین در حاشیه این جشنواره، نشستی با حضور استادان و پژوهشگران دانشگاه سنگاپور به منظور معرفی تاریخ و تمدن و فرهنگ و هنر ایران زمین برگزار شد که علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی در این رویداد فرهنگی درجمع هنردوستان سنگاپوری در مورد ‘ سهم فرهنگ و تمدن ایرانی در ایجاد صلح و همزیستی جهانی ‘ سخنرانی کرد.
شبد**آساق **1599**مریم شفیعی **1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید