خانه / آموزشی / بیش از 10 هزار برنامه کشوری در هفته کتاب برگزار می شود

بیش از 10 هزار برنامه کشوری در هفته کتاب برگزار می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مجید غلامی جلیسه شامگاه شنبه با حضور در غرفه ایرنا مستقر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها ضمن آشنایی با فعالیت های این رسانه، نقش مطبوعات و رسانه را در فرهنگ سازی و افزایش سرانه مطالعه بی بدیل خواند و گفت: کتاب و کتابخوانی باید در سبد کالای خانواده ها قرار گرفته و مطالعه کتاب در وجود اقشار مختلف جامعه نهادینه شود.
وی به برگزاری نمایشگاههای تخصصی بخصوص مطبوعات و خبرگزاریها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این نمایشگاهها چند سالی است که مسیر خود را خیلی بهتر از گذشته طی کرده و دستاوردهای خوبی نیز به ارمغان آورده است.
مدیر عامل خانه کتاب در ادامه با تشریح فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته این نهاد فرهنگی گفت: مهمترین اولویت امسال ما اطلاع رسانی کتاب بوده و این مهم به عنوان مهمترین هدف خانه کتاب در چند سال گذشته دنبال شده است.

** استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی کتاب
غلامی جلیسه در ادامه به بروز و ظهور تکنولوژیهای نوین ارتباطی اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برای اطلاع رسانی و معرفی کتاب از جمله اتفاقات جدید این خانه در دولت دوازدهم به شمار می آید.
به گفته وی در چهار سال گذشته همچنین زیرساخت های لازم مهیا شده و حتی در زمینه به روز رسانی اطلاعات و معرفی کتاب، اقداماتی انجام گرفته است.
مدیر عامل خانه کتاب در عین حال اظهار داشت: هم اکنون با مجموعه ظرفیت ها و به روز رسانی انجام گرفته، بهترین شکل اطلاع رسانی را در سطح ملی و بین المللی را خانه کتاب انجام می دهد از این رو بانک اطلاعات ایران در زمینه کتاب را دنبال کرده و به نتایج خوبی نیز در این زمینه رسیده ایم.
غلامی جلیسه استفاده از شیوه های جدید اطلاع رسانی در زمینه کتاب را به وسیله تلفن های همراه هوشمند و وب سرویس ها در سطح فضای مجازی را از دیگر خدمات و دستاوردهای امسال این خانه عنوان کرد.
وی افزود: حضور بیش از 500 تن از نویسندگان شاخص و شاعران کشور در مدارس، کتابفروشیها و مراکز فرهنگی از ویژگیهای این دوره هفته کتاب به شمار می آید.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از دیروز، 5 آبان ماه با میزبانی از 940 رسانه در قالب 600 غرفه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته و مراسم افتتاحیه رسمی آن صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه مطبوعات، محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری ها و مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.
در نمایشگاه امسال، ۱۰۰ ماهنامه، ۵۴ هفته‌نامه، ۳۰دوهفته‌نامه،۲۰ دوماه نامه،۵۲ فصلنامه، بیش از ۱۱۵ رسانه برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری)، ۷٠ رسانه محلی،منطقه‌ای و استانی و بیش از ۶۰ روزنامه و موسسه مطبوعاتی در فضایی به مساحت بیش از ۱۳ هزار متر مربع حضور دارند.
ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و شماری از خانه‌های مطبوعات استانی از دیگر حاضران در نمایشگاه مطبوعات بیست و سوم هستند.
در بخش بین الملل، روزنامه نگارانی از ۴ قاره به نمایشگاه می‌آیند و در نشست‌های تخصصی که موضوع اصلی آن «تعامل رسانه‌ای» است شرکت خواهند کرد.
برپایی بیش از ٣٠٠ نشست تخصصی و ارائه ٢٠ سخنرانی در بخش بین الملل به همت اداره کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد در نمایشگاه مطبوعات امسال پیش بینی شده است و همزمان با اختتامیه این رویداد رسانه ای، مواسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه درست نویسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار خواهد شد.
چهار نمایشگاه عکس ملی و بین المللی، غرفه پیشکسوتان مطبوعات، دو غرفه ویژه مدافعان حرم، غرفه فرهنگ ایثار ‏و ‏مقاومت، غرفه محیط زیست و بحران آب در رسانه، گنجینه مطبوعات، ایستگاه طنز و کارتون، ایستگاه جوان و ‏مطبوعات، ‏ایستگاه کودک و نوجوان، غرفه اهدای رایگان مجلات، ایستگاه سلامتی(طب سنتی)، دمنوش‌خانه مطبوعات و کسب و ‏کارهای نوپا ‏از جمله برنامه های جنبی نمایشگاه مطبوعات امسال است.‏
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» تا 12 آبان ماه ، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 پذیرای بازدیدکنندگان است.
فراهنگ ** 1355 **1055
خبر و عکس: علی اکبر قزوینیان**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید